niedziela, 1 marca 2015

Eskulap Egipcjaninem ?!
,,Nie tak dawno prasa doniosła o znalezieniu nekropolii, wśród której, być może znajduje się mogiła legendarnego  'ojca medycyny' Eskulapa, tj. kapłana egipskiego Imhotepa (Asklepios jest grecką transkrypcją jego imienia)'' - Aleksander Kondratow ,,Zaginione cywilizacje''.

Alchemiczna łamigłówka
,,Aelia Laelia Crispis brzmi moje imię. Nie jestem ani mężczyzną, ani kobietą, ani hermoafrodytą, ani dziewicą, ani dziewczyną, ani staruszką. Nie jestem rozpustnicą, ani panną, ale i tym i tym. Nie zabił mnie głód, ani żelazo, ani trucizna, ale wszystkie te rzeczy naraz. Spoczywam nie w niebie, ani na ziemi, ani nie w wodzie, tylko wszędzie. Lucius Agatho Priscius, który nie był ani moim mężem, ani kochankiem, ani niewolnikiem, bez smutku, bez radości, bez łez, wiedząc i nie wiedząc, dla kogo, wzniósł mi ten pomnik, co nie jest ani piramidą, ani grobem, ale obojgiem. Oto grobowiec, który nie kryje trupa, oto trup, co nie kryje się w grobowcu. Trup i grobowiec to jedno'' - ,,Theatrum Chymicum'' cytat za: Roger Caillois ,,W sercu fantastyki''. Jeśli w dziełach alchemicznych nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kamień filozoficzny ;-). 

Maypan,, […] Ok. VI w. po Chr. opuszcza warstwa panująca wraz z wyborową częścią plemienia południowy Yukatán (tu już nie ma zabytków budowlanych), wędruje na północ i zakłada tu 'Nowe Państwo' ze stolicą w Mayapan, jako ważnym, politycznym centrum. […]'' - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga tom 21 (uzupełniający) A – M''Jak podaje ,,Bursztynowa Księga'', po upadku zaczarowanego meteorytu w 2012 r. Meksyk, Gwatemala, Belize, Honduras, Salwador, Nikaragua i Panama, oraz inne państwa Ameryki Łacińskiej ( z wyjątkiem Brazylii, Gujany, Gujany Francuskiej, oraz Surinamu) połączą się, tworząc nowe, rozległe państwo – Wielką Kolumbię ze stolicą w Limie. Wielka Kolumbia zwycięży Maroko w wojnie o Hiszpanię i przyłączy ją do swych włości. Nowe potężne państwo zostanie jednak zniszczone w wyniku licznych kataklizmów przyrodniczo – magicznych, zaś język hiszpański zostanie zapomniany.Potomkowie współczesnych Majów, dziś mieszkających min. na półwyspie Jukatan w Meksyku i w Gwatemali przetrwają upadek Wielkiej Kolumbii i wrócą do trybu życia swych przodków z czasów prekolumbijskich – można powiedzieć, że historia zatoczy koło. W erze runwirskiej kraina Maypan, złożona z wielu niezależnych państw – miast będzie graniczyć z indiańskimi królestwami Seminola i Nahua, oraz mieć dostęp do Oceanu Zachodniego. Przykładowe miasta – państwa to: Castro, Che – Che, Maypan, Yu – Kathana, Luna Mercedes, Merida Maypana, Rabinal, Xibalba, Olmec, Toltec, Apocalypto, Chac – Chac, Huraganar (ośrodek kultu boga Huragana), Rosa Tula, Rosa Mercedes, Popola – Patoli (miejsce jednoczących wszystkich Majów igrzysk peloty; niejako odpowiednik greckiej Olimpii), Tonatiuch (miejsce kultu Ognistego Konkwistadora), Ara – acat, Tucano, Jaguarundi i Conan Balam. W Maypanie będzie panował klimat tropikalny, zaś miasta – państwa będą rozrzucone wśród gęstych lasów pełnych niebezpiecznych roślin, takich jak narkotyczne kwiaty – liliowy lotos, lub błękitny lotos. Będzie to kraina nie tylko ludzi, ale też takich istot jak: polimorfy ludzie – jaguary, czy olbrzymie nietoperze – wampiry zwane ,,camazotz''. Majowie będą używać języka mayatl powstałego ze współczesnych dialektów majańskich wymieszanych z wymarłym językiem hiszpańskim. Rolę pisma będą zaś pełniły hieroglify.

Majowie będą wyznawać nieznacznie tylko zmodyfikowane wierzenia swych przodków, czcząc ofiarami z ludzi takie bóstwa jak: solarni bogowie Hunapku i Aban – Kin, Itzamma (bóg pisma, medycyny, kakao i gumy), Bacabowie (czterej bogowie kierunków mieszkający w kamiennej twierdzy Bacab ukrytej gdzieś w dżungli w centrum Maypanu), Pawahtuun (bóg ostatnich dni roku), Azal Uah (bogini Księżyca, porodów, tkactwa, haftu, koszykarstwa, malarstwa, medycyny i dzieci), Chac Noris (bóg deszczu i wegetacji, patron spraw beznadziejnych), Ek Chuach (bóg wędrowców, dróg i kakao), Xaman Ek (bóg gwiazdy polarnej), opierzony wąż Kukulkan (bóg wiatru, pisma, deszczu, płodności, sprawiedliwości, ładu, cywilizacji), Ah Puch (bóg śmierci), Jaguar, Cit Balon Ua (bóg zła), Acat (bóg życia i tatuaży, falliczny Bakhu Chaam, oraz wiele innych. Świętą księgą Majów pozostanie ,,Popol vuh'', która przetrwa wszystkie kataklizmy niszczące naszą cywilizację w tradycji ustnej.Tak jak ich przodkowie, Majowie z ery runwirskiej będą budować piramidy schodkowe, składać w ofierze drużyny przegrywające mecze peloty, a także osiągać znakomite wyniki w matematyce i astronomii.