czwartek, 22 października 2015

Niesamowita Litwa, czyli ,,Lokis. Rękopis profesora Wittembacha''

,,Są w puszczach litewskich rzeczy i sprawy, o których nie śniło się filozofom'' – słowa hrabiego Michała SzemiotaW październiku 2015 r. obejrzałem po raz drugi polski horror ,,Lokis. Rękopis profesora Wittembacha'' z 1970 r. w reżyserii Janusza Majewskiego na podstawie noweli francuskiego pisarza Prospera Mérimée (1803 – 1870) pod tym samym tytułem. Słowo ,,lokis'' w języku litewskim oznacza niedźwiedzia.

Akcja filmu rozgrywa się w XIX wieku na Litwie. Głównymi bohaterami są: niemiecki pastor, profesor etnografii Wittembach, oraz hrabia Michał Szemiot. Był to przystojny blondyn budzący lęk w zwierzętach, syn hrabianki zgwałconej na polowaniu przez niedźwiedzia. Jego matka oszalała po urodzeniu syna, zaś mieszkający w majątku cyniczny i sprośny lekarz torturował ją zanurzając w wodzie co wyglądało jak pławienie czarownicy. Szemiot był niezgrabny jak przysłowiowy niedźwiedź, dosłownie spragniony krwi i miał niedźwiedzią siłę. Uwielbiał polowania, kolekcjonował trofea. Pastor Wittembach udzielił mu ślubu z piękną Julią Dowgiełło. Niestety w noc poślubną hrabia zamienił się w niedźwiedzia, zabił żonę i uciekł oknem, aż został w końcu zastrzelony w zwierzęcej postaci (tak się przynajmniej wydawało pastorowi). Na filmie zostały wykorzystane wierzenia ludowe – jakiś chłop opowiadał pastorowi o diabłach Kusym i Mazurkiewiczu jadącym karetą. Pojawia się też stara czarownica z lasu rozmawiająca z zaskrońcem i chodząca po bagnie. Hrabia zamknął ją w klatce i uwolnił w dniu zawarcia ślubu, ona zaś po wyjściu z klatki przeklęła go. Film był niesamowity, mimo że nie było w nim nadzwyczajnych efektów specjalnych ;). Internetowe ,,cuda na kiju'' cz. III
1. Angela Merkel jest córką Hitlera zrodzoną z jego zamrożonej spermy. Dowodem na to jest jej podobieństwo do Klary Hitler, matki Adolfa i to, że lubi opery Wagnera.
2. Imiona Jahwe i Allah są pochodzenia słowiańskiego. Pochodzą od słowa Lach, czyli Polak.
3. USA nie istnieje. Państwo to zostało wymyślone po to, aby zastraszać inne państwa.
4. Rak jest chorobą powodowaną przez grzyby.

5. Księżyc jest sztucznym satelitą Ziemi.


6. W Iraku znajdują się Gwiezdne Wrota, zaś powodem licznych wojen w tym kraju jest chęć wykorzystania ich.
7. Chupacabrę wyhodowali naziści (tak twierdzi Dariusz Kwiecień).

8. Pewien amerykański kreacjonista rzekomo odkrył ślady tkanek miękkich na szkielecie triceratopsa.
9. Istnieje wirus głupoty.
10. Józef Piłsudski był Żydem o nazwisku Seligman.
11. Chrześcijański dogmat o Trójcy Świętej został zapożyczony w średniowieczu od pogańskich Słowian.
12. Powodem klęski Sowietów w Afganistanie było otwarcie przez nich grobowca Piasta Kołodzieja (żart ze strony ,,Historyczne bzdury'').
13. Adam Mickiewicz w ,,Dziadach'' przepowiedział wybór Baracka Obamy na prezydcenta USA (,,a imię jego będzie czterdzieści i cztery'').
14. Dinozaury żyły jeszcze 40 000 lat temu.15. Egipcjanie używali dinozaurów do budowy piramid, a potem je pozabijali.
16. Napoleon Bonaparte wybudował piramidy w Egipcie.
17. ,,Król Lew'' opowiada o walce z islamem. Hieny mogą ponadto symbolizować Meksykanów.
18. Nie było II wojny światowej – była to wielka mistyfikacja polityków, dziennikarzy i specjalistów od efektów specjalnych (ktoś kto promuje takie teorie spiskowe, obraża wszystkie ofiary owej strasznej wojny).
19. W ,,Biblii'' jest wzmianka o Imperium Lechitów (miejscowość Lehi).


20. Żydzi są potomkami kosmitów – szaraków opisanych w ,,Wedach'' , Chazarowie zaś to zmutowane szaraki.

21. Konstantyn Wielki zamierzał zniewolić Słowian za pomocą chrześcijaństwa.