czwartek, 11 sierpnia 2016

Mity o żabach

,,Australijscy aborygeni utrzymywali, że to gigantyczna żaba jest przyczyną wielkiej suszy i wszelkiego cierpienia. Mit opowiadał o tym, że tylko doprowadzając żabę do śmiechu można ją zmusić, by wyrzuciła z siebie całą wodę. Wszystko wróci wtedy do normy. Coraz bardziej niekorzystny obrót spraw  próbował rozwiązać wijący się bezustannie węgorz. Niestety na jego widok żaba nagle ryknęła ze śmiechu tak, że woda zalała świat i zatopiła ludzkość. Indianie południowoamerykańscy  opowiadali, że cała woda znajdowała się kiedyś w brzuchu ogromnej żaby. Jeziora i rzeki wypełniły się po brzegi dopiero wtedy, gdy heros przebił ją nożem. [...] Żaba była jednym z atrybutów egipskiej Izydy, żabiogłowa bogini Heket opiekowała się ludźmi i pomagała kobietom w cierpieniach porodu [...]'' - Piotr Kowalski ,,Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie''


,,Rodzina 'Zwierzaków'. Rozmowa z Prószkiem''
,, - Prószku, nie wierzę własnym oczom. 'Zwierzaki', 'Zwierzaki - Plakat', 'Kwak' - to już cała rodzina zwierzaków!
- To prawda! 'Zwierzaki' mają rodzeństwo...
- Czy to Ty wpadłeś na ten pomysł?- 'Plakat' i 'Kwaka' wymyśliły dzieci - czytelnicy 'Zwierzaków'. I znajdą w nich to wszystko, o co przez cały rok prosiły mnie  w swoich listach. Chwilami czuję się jak dobra wróżka albo złota rybka spełniająca życzenia...
- Cha! Cha! Cha! Przepraszam, że się śmieję, ale to... hmm... dość zabawne porównanie.
- Och, tak sobie zażartowałem. Wiedziałem, że Cię to rozbawi.
- Ale o tych spełnionych życzeniach mówiłeś serio?
- Serio! Jak rybkę kocham! Zresztą sama się przekonasz. Już w styczniu ukaże się 'Plakat', a w nim... Zgadnij, co?
- Pewnie plakat?
- Ha! Cztery plakaty! Jeden mniejszy i trzy taaaakie duuuuże!
- I będę mogła powiesić je nad łóżkiem?
- Jasne! A przed snem przeczytać opowiadanie o psie i wywiad z delfinem. Znajdziesz je w pierwszym numerze 'Kwaka'.- Wywiad z delfinem? Słyszałam, że w Wigilię domowe zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Ale delfiny? Nie wierzę. 
- Nasz reporter potrafi rozmawiać ze wszystkimi zwierzętami - i to nie tylko w Wigilię. Z nieodłącznym magnetofonem u boku przemierza afrykańską sawannę i australijski busz; przedziera się przez dżunglę; dociera nawet do morskich głębin i na szczyty gór. Rozmawiał z delfinem, strusiem, słoniem. Nie bał się nawet krokodyla! Wywiady z tymi i innymi zwierzętami będziesz mogła przeczytać w 'Kwaku'. 

- A o kotach też coś będzie? I o chomikach, świnkach morskich...
- ... papużkach, żółwiach i wszystkich innych domowych pupilach. Skąd się wzięły w naszych domach, czym je karmić i tak dalej.
- A słyszałeś dowcip o żółwiach? Spotykają się dwa...
- Poczekaj! Przyślij ten dowcip do redakcji. Będzie specjalny kącik - 'Wesoła menażeria', a w nim dowcipy, śmieszne zagadki, wierszyki i nieustający konkurs na wymyślone przez dzieci zwierzę.
- Uwielbiam konkursy!
- To pewnie wystartujesz w naszym superkonkursie. Ale nie zabieraj się do niego wieczorem.
- Dlaczego?
- Bo następnego dnia zaśpisz i spóźnisz się do szkoły. Kiedy zacząłem rozwiązywać krzyżówkę z psem, potem wziąłem się za rebus, eliminatkę, labirynt, zapomniałem o całym świecie! I prawie spóźniłem się na nasze spotkanie. A przecież po raz pierwszy udzielam wywiadu i wiesz, jaki byłem przejęty!
- A co będę mogła wygrać w konkursie?
- Nagrody są naprawdę super, tak jak cały konkurs. Jeśli rozwiążesz go poprawnie, weźmiesz udział w losowaniu aparatu fotograficznego, rocznych prenumerat  wszystkich trzech pism i kolorowych albumów o zwierzętach. 

- Gdybym wygrała aparat, natychmiast zrobiłabym zdjęcie mojemu chomikowi, Tuptusiowi. Jest taki śliczny!
- To zdjęcie też mogłabyś przesłać do redakcji. I zobaczyć swojego Tuptusia w 'Galerii zwierzaków'. 
- Prószku, co to takiego? Galeria kojarzy mi się z muzeum...
- W galerii drukowane będą zdjęcia domowych ulubieńców. Pierwsze 'eksponaty' znajdą się już w pierwszym numerze. Przysłali je czytelnicy ,Zwierzaków'. Będzie też konkurs na najlepsze zdjęcie... Oooo... wypaplałem! To miała być niespodzianka!!! Nic więcej już Ci nie powiem. Resztę przeczytasz w 'Kwaku'. I nie zadawaj mi już żadnych pytań, bo nawet słówkiem nie wspomnę ani o opowiadaniu, ani o ptasich stołówkach, ani o psie, który zagrał główną rolę w filmie dla psów...
- Prószku, jesteś wyjątkowo tajemniczym kotem! Miło się z tobą rozmawiało. Biegnę do kiosku!
- Biegnij! 'Plakat' już tam znajdziesz, a 'Kwak' pojawi się na początku stycznia. I mam do Ciebie prośbę: kiedy już obejrzysz pierwsze numery, koniecznie napisz do mnie o tym, co Ci się w nich podobało najbardziej, co mniej, a co wcale. I co chciałabyś znaleźć w następnych...''
- ,,Zwierzaki nr 12, grudzień 1992''