czwartek, 24 sierpnia 2017

Płaszczki

Żyjący w XVII wieku Jan Chryzostom Pasek przenosząc na karty ,,Pamiętników'' swoje przeżycia z wyprawy wojennej do Danii, wspomina o ,,rybie – diable'', po złowieniu budzącej odrazę żołnierza i literata, a mimo to zjedzonej ze smakiem. Najsłynniejszym zwierzęcym bohaterem ,,Pamiętników'' jest oczywiście wydra Robak, ale czyż nie byłoby frapujące poznać bliżej niesamowitą istotę, chyba przecież istniejącą realnie w odróżnieniu od również opisanych przez Paska duńskich skrzatów? To prawda. ,,Ryba – diabeł'' istnieje, a określa ją nazwa raja. Wyróżniamy dwa gatunki tych ryb: raję gładką i raję nabijaną. Zalicza się je do płaszczek, którym będzie poświęcony niniejszy artykuł.
Płaszczki zaliczamy do podgromady ryb chrzęstnoszkieletowych tak jak rekiny i chimery. Pokrewieństwo rekinów i płaszczek, tych tylko pozornie różnych od siebie zwierząt jest tak znaczne, że Vitus B. Dröscher proponuje określać płaszczki mianem ,,płaskich rekinów''. Pływają w akwenach niemal całego świata. Żyją więc w Morzu Północnym i Bałtyku wspomniane raje (bałtyckie rekiny to koleń i długoszpar, ale obydwa niegroźne dla człowieka, aby się Czytelnik nie bał), w tropikalnych morzach min. u wybrzeży Galapagos pływają gigantyczne diabły morskie, zwane mantami (6 m rozpiętości i 1600 kg wagi), zaś w Morzu Śródziemnym i Atlantyku pływają władne zabijać ludzi (prądem!) drętwy.

Prawdę mówiąc zasiedlają tereny dorównujące wielkości rozmieszczeniu rekinów, ale odgrywają od nich znacznie skromniejszą rolę w ludzkiej kulturze. Oprócz wspomnianej na początku ,,diabelskiej'' rai, której nazwę przeniesiona na pewien statek kosmiczny ze ,,Star Treka'', zapisał się tam diabeł morski, który niczym nieziemski ptak unoszący się w modrym oceanie, zainspirował pracowitą marynarską fantazję do kreowania coraz to sroższych potworów. Choć ryba ta zwana również mantą, a nawet ,,wampirem z Antyli'' jest groźna tylko z nazwy, ewentualnie z wyglądu i pierwsza nigdy nie atakuje ludzi, zraniona jest władna wywrócić łódź.


Zuzanna Stromenger na kartach ,,Przystosowani pożyją dłużej'' zwraca uwagę na dosyć powszechny błąd mylenia między sobą płaszczek i płastug. Bynajmniej nie są to synonimy. Przede wszystkim: budowa szkieletu. Płastugi mają ości kostne. Ich oczy często są niesymetrycznie ulokowane na głowie podczas gdy u płaszczek panuje właśnie symetria! Za oczami wiele z krewnych rekinów ma gruczoły ,,tryskawki''. Już to oznacza, że płaszczki i płastugi są tylko pozornie podobne do siebie. Wynika to z podobnego trybu życia co nazywamy ,,konwergencją''. Na marginesie: niektórzy współcześnie zoolodzy wylansowali hipotezę uznającą ryby chrzęstno – jak i kostnoszkieletowe za autonomiczne gromady. Co więc wiemy o płaskich ciałach płaszczek? Mięśnie niektórych wytwarzają silny prąd elektryczny (ok. 700 V w przypadku drętw). Pokarm jest pobierany przez ulokowany od spodu otwór gębowy. U diabła morskiego widzimy podobne do rogów płetwy głowy. Zarys ciał poszczególnych płaszczek jest determinowany przez przynależność gatunkową. I tak: raje i diabły morskie mają płetwy trójkątne, podczas gdy patelnice i drętwy po bokach są okrągłe co faktycznie upodabnia je do płastug lub …. do patelni. Ogony również są różnorodne. Diabeł morski posiada ogon długi i giętki. Drętwy mają płetwę ogonową. Wiele płaszczek w tej części ciała ma usytuowany długi i ostry kolec rażący jadem. Podlega on regeneracji w razie złamania. Jednak ten środek obronny nie jest taki straszny... Wiele rekinów ma pyski ,,udekorowane'' bliznami upamiętniającymi ataki na płaszczki. Skóra okrywająca ich ciało ma ubarwienie ochronne, typowe dla ryb; ciemny grzbiet (czarny u diabła morskiego, brązowy u rai) i białe podbrzusze. Kolorowym wyjątkiem jest drętwa pawik z płaskim grzbietem, noszącym odstraszający wizerunek ,,oczu''. Warunkiem rozpoznania obydwu gatunków bałtyckich rai jest skóra rai nabijanej chroniona ,,półpancerzem'' z kostnych guzów.
Płaszczki są mięsożerne. W ich żołądkach giną najróżniejsze małe, wodne zwierzęta, plankton itd.Są jajorodne. Ich ikra nie przypomina ,,torebek syrenich'' rekinów, ale wydłużone, białawe ,,baloniki''.W jaki sposób płaszczki wywierają wpływ na gospodarkę człowieka? Zdarza im się wyrządzać szkody w hodowlach małży. Ludzie giną od jadu ogończy, bo to ona posiada morderczy ogon, lub od prądu drętw. Płaszczki same nie przejawiają agresji wobec ludzi, a odpowiednie środki ostrożności mogą zapobiec nieszczęściu. Wspomniany już Vitus B. Dröscher przytacza przykład niebezpiecznej w takich przypadkach ignorancji. Przewodnik radził jako obronę przed rybimi kolcami klapki, które i tak nie obronią, a tylko niepotrzebnie sprawią ból zwierzęciu. ,,Jak więc człowiek może się bronić przed płaszczkami''? - może się Czytelnik zapytać. Po prostu wystarczy posuwać stopami po dnie, aby wypłoszyć płaszczkę. Nie zapominajmy też, że płaszczki bywają odławiane dla mięsa, o czym pisałem na początku artykułu, ewentualnie dla skóry.* Płaszczki to jedne z najbardziej niezwykłych mieszkańców Ziemi, wśród których krewnych egzotycznego diabła morskiego możemy spotkać w Bałtyku, lub na … na kartach ,,Pamiętników''.