czwartek, 11 marca 2021

,,Popiełuszko. Wolność jest w nas''

 

,,Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!’’ - Rz 12, 21

 

Bł. Jerzy Popiełuszko (1947 – 1984) był katolickim księdzem, wielkim polskim patriotą i męczennikiem, którego beatyfikował papież Benedykt XVI w 2010 r.

Dowiedziałem się o nim po raz pierwszy już w wieku przedszkolnym przypadającym na lata 90 – te XX wieku, kiedy mówili o nim w TVP. Raz nawet usłyszałem o nim w programie … brytyjskiego komika Benny Hilla (padły w nim słowa, że kłamie ten polityk, który rusza ustami). Czytałem na jego temat szereg artykułów w ,,Niedzieli’’, zaś już po studiach sięgnąłem po pracę Krystyny Daszkiewicz ,,Uprowadzenie i morderstwo Ks. Jerzego Popiełuszki’’ z 1990 r.

Postać ks. Popiełuszki pojawia się w mojej twórczości. W napisanym przeze mnie poemacie dygresyjnym ,,Milenium czyli Nowe Triumfy’’ Jena ov Blackeyova spotyka go w Armagedonie 1 . Jego działalności zakończonej męczeńską śmiercią poświęciłem też stosowny ustęp w powieści ,,Pawlaczyca’’.Na studiach obejrzałem polski film historyczny ,,Popiełuszko. Wolność jest w nas’’ w reżyserii Rafała Wieczyńskiego (ur. 1968) z 2009 r. Patronat honorowy objął nad nim śp. prezydent Lech Kaczyński (1949 – 2010).

Akcja rozgrywa się w latach 1953 – 1984 w różnych miejscach Polski (mała wieś Okopy na Podlasiu, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Częstochowa i inne).

Główny bohater jako dziecko zbierające z ojcem grzyby w lesie był świadkiem potyczki Żołnierzy Wyklętych z Sowietami. Jako kleryk został wcielony do wojska; do specjalnej jednostki dla kleryków. Spotkały go tam liczne szykany za modlitwę. Dowódca kazał mu stać na baczność w masce gazowej i słuchać antyklerykalnego artykułu z partyjnej gazety. Popiełuszko był także bity i podtapiany. Nagła choroba wybawiła go od przymusu brania udziału w najeździe na Czechosłowację w 1968 r.


Jako ksiądz odprawiał cieszące się wielką popularnością Msze Święte w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Szybko zdobył miłość robotników jako ich przyjaciel i obrońca, był bowiem łagodny, skromny i współczujący. Potrafił dostrzegać w ludziach dobro. Nie wzywał do odwetu, lecz niezłomnie głosił godność robotników, którą ustawicznie deptała komunistyczna władza. O jego poczuciu humoru świadczy to, że nazwał swego psa imieniem Tajniak ;). Pomagał potrzebującym (pokazano jak oddał własne buty), organizował pomoc prześladowanym i odprawił uroczystości pogrzebowe brutalnie zamordowanego na komisariacie MO młodego poety Grzegorza Przemyka (1964 – 1983), które przerodziły się w pokojową manifestację patriotyczną.Ks. Popiełuszko był ustawicznie śledzony przez ubeków. Nękano go nagonką medialną, obławą milicyjną, niesprawiedliwym procesem w sądzie, przesłuchiwaniem, osadzeniem w więzieniu razem z dwoma kryminalistami i jednym przebranym milicjantem, wybiciem szyby i telefonami z pogróżkami. Przełożeni próbowali go bronić. Prymas Józef Glemp (1929 – 2013), który zagrał w filmie samego siebie, proponował księdzu podjęcie studiów w Rzymie, jednak przyszły męczennik odmówił. W końcu został pojmany, skatowany i wrzucony do Wisły, jednak jego śmierć nie była daremna, tak jak nie była daremną śmierć Chrystusa.

Śniło mi się, że uczęszczałem w naszych czasach do komunistycznej szkoły w Polsce, powiedziałem tam, że ubecy mordowali ludzi, a nauczycielka temu zaprzeczała, wobec tego zapytałem kto zabił bł. Jerzego Popiełuszkę, a ona odparła, że dwie mrówki.1 Odsyłam do posta ,,Triumf Wiary’’.