niedziela, 27 grudnia 2020

Misnatyka

 


Pierwszy bezpośredni kontakt z twórczością Macieja Kuczyńskiego (1924 – 2019) miałem w 2000 r., kiedy sięgnąłem po jego książki ,,Życie jest myślą’’ (o misnatyce) i ,,Życie spadło z nieba’’ (o teorii panspermii).,,Maciej Kuczyński, architekt z wykształcenia, z zawodu literat, z zamiłowania speleolog, alpinista, odkrywca, podróżnik. Jest autorem 30 książek – powieści dla młodzieży, science – fiction, reportaży z wypraw oraz relacji o własnych pracach nad odczytaniem biologicznych treści prekolumbijskich kodeksów indiańskich i Dysku z Fajstos na Krecie.

Autor filmów i programów radiowych i telewizyjnych o tematyce eksploracyjnej.

Był współorganizatorem szeregu wypraw polarnych PAN na Spitsbergen oraz paleontologicznych na pustynię Gobi. Kierował licznymi wyprawami organizowanymi przez Polski Związek Alpinizmu do najgłębszych jaskiń świata. Jest odkrywcą dziewiczych labiryntów podziemnych na Kubie, w Meksyku, Wenezueli, Amazonii, Peru, uczestniczył w polsko – amerykańskich wyprawach naukowych na lodowce Alaski, Spitsbergenu, Ruwenzori, Himalajów.

Honorowy członek Polskiego Związku Alpinizmu i prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club’’ - z opisu wydawcy.

 


Misnatyka (grec. ,,mystikós’’ - tajemny, łac. ,,natura’’ - przyroda, ang. ,,the mysnatics’’) jest dziedziną paranauki zajmującą się oddziaływaniem niematerialnych wzorców na świat organiczny. Według jej założeń wzorce wchodzą w rezonans z materią przez co wpływają na ewolucję żywych organizmów. W tej alternatywnej teorii ewolucji całkowicie odrzucony zostaje przypadek przy jednoczesnym zachowaniu długiego wieku Ziemi i przekształcania się jednych organizmów w drugie w sposób skokowy.


Korzenie misnatyki sięgają już idei Platona w starożytności. W 1922 r. w ZSRR Aleksander Gurwicz (1874 - 1954) sformułował teorię pól morfogenetycznych. Niezależnie od niego w 1925 r. Paul Alfred Weiss (1898 – 1989) w Austrii wysunął tą samą teorię. Do jej późniejszych zwolenników należeli Brian Goodwin (1931 – 2009) i Rupert Sheldrake (ur. 1942).

Według założeń misnatyki:

- wzorce decydują zarówno o budowie organizmów jak i ich zachowaniu,


- zapis DNA jest za mało pojemny, aby pomieścić wszystkie dane,

- budowa zwierząt i roślin dowodzi istnienia Planu realizowanego przez wzorce (punkt styczny z kreacjonizmem),


- istnieje wymiana międzygatunkowa wzorców (np. w przypadku zięby dzięciołowej z Galapagos),

- bakterie i wirusy przenoszą wzorce między osobnikami i gatunkami,- niekorzystne mutacje (np. bliźnięta syjamskie, nadliczbowe kończyny) powstają w wyniku nieprawidłowego rezonansu misnatycznego materii z wzorcem,


- prehistoryczni przodkowie człowieka mogą być w rzeczywistości osobnymi, niespokrewnionymi ze sobą gatunkami,


- dowodów na istnienie wzorców dostarczają bóle fantomowe (po amputowanych kończynach) i stygmaty,


- dinozaury mogły zostać zniszczone przez wirusy, kiedy nadmierna liczba tych gadów zagroziła prawidłowemu funkcjonowaniu planety,


- człowiek tworzy własne wzorce, które mogą się przenieść na inne zwierzęta; ponieważ niszczy środowisko naturalne i tworzy złe wzorce (alkoholizm, narkomania, homoseksualizm, aborcja, sport pobudzający do bezmyślnej przemocy) szykuje się zemsta Przyrody; biczem na człowieka są wirusy np. HIV (książka ,,Życie jest myślą’’ została wydana w 1997 r. na długo przed wybuchem pandemii koronawirusa w 2020 r.).


- po wymarciu ludzkości, opuszczoną przez nas niszę ekologiczną mogłyby zająć szympansy i delfiny (szczególnie te ostatnie miałyby szansę zbudować wysoko uduchowioną cywilizację przyjazną środowisku).

Książka wywarła duży wpływ na moją wyobraźnię w gimnazjum i liceum. Zainspirowała mnie do wymyślenia tzw. komputera misnatycznego (odsyłam do posta: ,,Regenerator biologiczny’’). Zafascynowany misnatyką, w której widziałem szansę pogodzenia wiary z rozumem, mówiłem o niej na lekcji biologii oraz na kursie języka angielskiego. Dziś jestem już bardziej sceptyczny.