piątek, 10 lipca 2015

Wykrywacz lwów,, [...] - Kto to Kibiriti? - spytała Jinny, kiedy już wsiadła do jeepa i okraczyła skrzynię biegów.
- Coś w rodzaju czarodzieja - powiedział Harry. - Myślę, że jego matka była lwicą. Rozumuje zupełnie jak lew. Potrafi znaleźć lwy nawet tam, gdzie inne lwy nie mogą znaleźć lwów. Nie wiem, jak on to robi.
[...]'' - Robert C. Ruark ,,Róg myśliwego''. 

,,Ostatni jednorożec''

,,Jednorożec to wyimaginowane stworzenie podobne do konia. Występuje często w legendach i baśniach ludowych jako symbol czystości'' - ,,Świat przyrody''W lipcu 2015 r. obejrzałem kreskówkę ,,Ostatni jednorożec'' z 1982 r. opartą na powieści fantasy amerykańskiego pisarza Petera S. Beagle'a pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie przypominającym średniowieczną Anglię. Główną bohaterką jest klacz jednorożca – biała, podobna nieco do gazeli, obdarzona magiczną mocą chroniącą zamieszkany przez nią las, która wyruszyła w świat szukać swych pobratymców. W ludzkiej postaci nosiła imię Lady Amaltea, co nawiązuje do kozy z mitologii greckiej, która wykarmiła swym mlekiem małego Zeusa. Jej pobratymcy – inne jednorożce zostały zagnane do morza przez demonicznego Czerwonego Byka, służącego królowi Haggardowi. Główna bohaterka uwalnia jednorożce z morza, zaś Czerwony Byk topi się w nim. W jej wędrówkach towarzyszy nieudolny czarodziej Szmendryk, który wcześniej podróżował z czarownicą Mamą Fortuną, która za pomocą iluzji charakteryzowała zwykłe zwierzęta na mityczne stwory takie jak: bóg węży, mantykora, satyr i smok. Ostatecznie Mama Fortuna została pożarta przez prawdziwą harpię, którą wcześniej więziła. Innymi istotami fantastycznymi są zjawy Robin Hooda i jego drużyny, które Szmendryk wyczarował w obozie banitów.


W filmie bradzo spodobało mi się ukazanie miłości i odwagi jako sił potężniejszych od magii, jasny rozdział dobra od zła, oraz podkreślony przez religioznawcę i katechetkę - panią Jolantę Łabę motyw mesjanistyczny w osobie księcia Lira. Ów był podrzutkiem wychowanym przez króla Haggarda, który zajął jego miejsce. Był zakochany w Lady Amaltei, która z miłości dla niego chciała stać się człowiekiem i zrezygnować z nieśmiertelności. Ostatecznie jako istoty dwóch różnych gatunków musieli się rozstać – Lir wybrał opiekę nad ludźmi, a Amaltea nad jednorożcami. ,,Ostatni jednorożec'' to bardzo piękna kreskówka, pod każdym względem lepsza od tych kiczowatych (i jak niektórzy twierdzą – podszytych New Age) kucyków Pony. Na koniec ciekawostka: imię króla Haggarda może nawiązywać do angielskiego pisarza Henry'ego Ridera Haggarda, którego Andrzej Sapkowski w książce ,,Rękopis znaleziony w smoczej jaskini'' zalicza do ojców założycieli gatunku fantasy.