niedziela, 20 października 2019

Wicca
,, [...] – O Harmachisie – powiedział głos – nie miej obawy; jestem Tą, którą znasz jako Izydę Egipcjan, lecz nie staraj się pojąć, czym jestem poza tym, albowiem jest to ponad twoje siły. Jam jest bowiem wszystkim. Życie jest istotą mego ducha, a przyroda szatą, w którą się odziewam. Jam jest śmiechem dziecka, miłością dziewczęcia i pocałunkiem matki. Jestem dziecięciem i służebnicą Niewidzialnego, który jest Bogiem, Prawem i nieuchronnym Losem, jakkolwiek sama nie jestem ani Bogiem, ani Prawem, ani Losem nieuchronnym. W podmuchach wiatru, w szumie fal morskich na Ziemi słyszysz mój los; kiedy spoglądasz na usiane gwiazdami niebo, widzisz moje oblicze, kiedy wiosna rozkwita w kwiatach, oglądasz mój uśmiech, Harmachisie. Jam jest bowiem samą Przyrodą i wszystkie jej postaci są moimi postaciami. Jam jest oddechem tego wszystkiego, co oddycha, jam jest wszystkimi odmianami księżyca, jam jest siewem i plonem, jam jest we wschodzie słońc, jam jest błyskiem błyskawic i grzmieniem grzmotów. Nie ma wielkości na miarę mego majestatu i nie ma tak małej rzeczy, iżbym nie mogła w niej zamieszkać. Jam jest w tobie i tyś jest we Mnie, o Harmachisie. Oto istnieję za sprawą Tego, który ciebie również powołał do życia. Nie miej zatem obawy, iżem jest potężna, a tyś jest maluczki, albowiem złączeni jesteśmy tym samym powszechnym węzłem życia, które ożywia słońce i gwiazdy i przestrzenie, duchy, oraz dusze ludzkie i jednoczy całą naturę, która, choć ustawicznie się zmienia, jest jednak odwiecznie ta sama.’’ – Henry Rider Haggard ,,Kleopatra’’.


W klasie piątej oglądając na religii filmy dokumentalne o satanizmie i Halloween zdziwiłem się gdy na jednym z nich zobaczyłem kobietę z końca XX wieku twierdzącą, że jest … czarownicą. W 2005 r. czytając esej Andrzeja Sapkowskiego ,,Świat króla Artura’’ dowiedziałem się więcej o kulcie wicca oraz o jego związkach z literaturą fantasy. Dowiedziałem się min., że wiccanie cenią twórczość Tolkiena i Le Guin. Oczywiście nie jest to wina tych Autorów; po prostu dobra literatura inspiruje ludzi o różnych poglądach. Na studiach przeczytałem do celów naukowych: ,,Czarownice’’ Eriki Jong (nie polecam; książka napisana z feministycznym zacięciem i zawierająca ataki na chrześcijaństwo), ,,Czary i czarownice – historia i tradycje białej magii’’ Antona Adamsa i napisane przez demonologa o. Aleksandra Posackiego hasło ,,Wicca’’ w ,,Encyklopedii ‘Białych Plam’’ (w tym ostatnim pojawiają się zarzuty o kryptosatanizm z naciskiem na przedrostek ,,krypto’’).Wicca (staroang. ,,wicca’’ - czarownik, ang. ,,witchcraft’’ - czarownictwo; notabene w cyklu ,,Harry Potter’’ magia praktykowana w Hogwarcie jest określana właśnie jako ,,witchcraft’’) jest neopogańskim kultem stworzonym w latach 40 – 50 XX wieku przez brytyjskiego okultystę Geralda Brosseau Gardnera (1884 – 1964), na którego wpływ wywarły poglądy Aleistera Crowleya (1875 – 1947) i masoneria. Podstawy pseudonaukowej dostarczyły prace brytyjskiej egiptolog i antropolog Margareth Murray (1863 – 1963) - ,,Witch Cult in Western Europe’’ i ,,God of Witches’’, powszechnie odrzucane przez naukę. Niejako ,,prehistorii’’ wicca należy też szukać w XIX – wiecznym falsyfikacie ,,Aradia. Ewangelia czarownic’’ pióra amerykańskiego folklorysty Charlesa Godfreya Lelanda (1824 – 1903).


,,’Aradia’ opowiada o starej religii - […], której głównym bóstwem jest Diana. Diana została stworzona przed wszelkimi innymi stworzeniami i zawiera w sobie wszystko. Dzieli się na światło i ciemność – mit ten wywodzi się z mazdaizmu i kataryzmu, a nie z pogańskich (na pewno nie rzymskich) wierzeń. Ciemność zatrzymała dla siebie, ale światłość przekazała Lucyferowi – jej bratu i synowi. […] [jest on] postacią diaboliczną, która jest najbardziej zła ze wszystkich duchów panujących w piekle. Przyciągnięta światłem, Diana zmienia się w kota i pod tą postacią kocha się ze swoim bratem i synem. Córka powstała z tego związku, Aradia lub Herodias, jest boginią i opiekunką wszystkich czcicieli Diany, które nazywają się wiedźmami - [...]’’ - Jeffrey B. Russell ,,Krótka historia czarownictwa’’


Wiccanie czczą Wielką Boginię (jako: Dziewicę, Matkę i Staruchę) mającą wiele imion i postaci, oraz dopełniające ją bóstwo męskie zwane Rogatym Bogiem. Praktykują magię ceremonialną i świętują następowanie po sobie kolejnych pór roku. Wicca dzieli się na wiele odłamów (odsyłam do posta: ,,Podział wicca’’).Choć sami wiccanie odcinają się od satanizmu, jako katolik oceniam fenomen wicca negatywnie, bowiem kult pogańskich bóstw i praktykowanie jakiejkolwiek magii to grzechy śmiertelne przeciwko pierwszemu przykazaniu, grożące opętaniem za życia, a wiecznym potępieniem po śmierci.


Zdrową alternatywą wobec wicca jest kult Maryi. Skłaniam się nawet do wniosku, że narodziny i popularność wicca w krajach anglosaskich, a więc w większości protestanckich, bierze się właśnie z braku kultu Maryjnego w tych krajach.Liczne boginie i inne postaci kobiece wywodzą się z jeszcze prehistorycznego, archetypowego kultu Wielkiej Bogini, dzielącej się na trzy podstawowe aspekty: Dziewicy, Matki i Staruchy. Od nich to wywodzą się zarówno boginie (i nie tylko boginie) Ziemi (sumeryjska Ninhursag, grecka Gaja, indyjska Durga, ruska Mat’ Syraja Ziemla, uosobiona Natura znana z kreskówek), władająca światem i Tytanami razem z wężem Ofionem ze szczytu Olimpu, pelazgijska bogini Eurynome, boginie wegetacji (Demeter, Ceres, Pomona, Flora, pruska Kurko, Mokosza, włoska Abundia, czyli upostaciowiona obfitość, którą w XVI wieku czcili szamani z Friulu, zwani benedanti), lasów i dzikich zwierząt (Artemida, Diana, Sylwia, celtycka Arduina, której symbolem był niedźwiedź, Dziewanna, serbska leśna matka – šumina mati i gorska majka), pór roku (Hory), nimfy, czarownice, boginie miłości cielesnej (nieznana z imienia paleolityczna bogini o groteskowo okrągłych kształtach, Inanna, Isztar, Astarte, hetycko – hurycka Szawuszka, egipska Hathor, patronująca również muzyce i tańcowi, indyjska Lakszmi, Afrodyta, Wenus, Freya, Mokosza, Milda), małżeństwa (Hera, Junona, nordycka Frigg), boginie matki (Izyda), świata podziemnego (mezopotamska Ereszkigal, egipska Neftyda, grecka Persefona, rzymska Prozerpina), losu (Mojry, Parki, nordyckie Norny, słowiańskie Rodzenice, bałtyjska Łajma), Słońca (skandynawska Sol, litewska Saule, indyjska Surja), Księżyca (fenicka Tanith, grecka Selene, rzymska Luna), magii (Izyda, Hekate, siostry Libusza, Kazi i Tetka), śmierci i zniszczenia (akadyjsko – hebrajska, mordująca ludzkie dzieci upiorzyca Lilith – odtrącona na rzecz Ewy przez Adama, której własne potomstwo – olbrzymy i demony zostały pozabijane przez aniołów, również mordująca dzieci grecka Lamia – kochanka Zeusa, której potomstwo wyniszczyła zazdrosna Hera, empuzy, rzymska Mors, indyjska Kali, słowiański półdemon Baba Jaga, uosobiona Śmierć, jak ta z ,,Rozmowy Mistrza Polikarpa...’’, Marzanna, strzygi, La Belle Dame Sans Merci – tajemnicza piękność będąca powodem zguby licznych mężczyzn), pokonana przez Marduka bogini Tiamat – uosobienie pierwotnego chaosu, wojny (egipska Sachmet, syryjska Anat, Atena, Minerwa, Nike, Bellona, perska Anahita) czy morza (sumeryjska Nansze – patronująca rybakom, kananejska Aszera, znana z ,,Biblii’’, grecka Amfitryta, staroitalska Salacja, czy żmudzka Jurata). Teoria o Wielkiej Bogini jest powszechnie przyjmowana w nauce, choć była i jest nadużywana przez Margaret Murray i powołującą się na nią sektę wiccan. 


Ich zdaniem równie starym partnerem Bogini był Rogaty Bóg, którego śladami w różnych kulturach były: stwór z naskalnego malowidła (człowiek o porożu jelenia i olbrzymich genitaliach), byk Apis, również czczony w Egipcie kozioł Mendes, Minotaur, Pan, satyry, fauny, indyjskie, rogate złe duchy – asury, byk Nandin – wierzchowiec indyjskiego boga Indry, potworny, uczłowieczony bawół zabity przez boginię Kali (z kropel jego krwi powstawały uzbrojone demony, przeto mroczna bogini hinduskiego panteonu była zmuszona spijać ową krew, a gdy zabiła antagonistę, popadła w amok i wyżynała na oślep ludzi i zwierzęta, aż ocknęła się stojąc na piersi swego męża), baran, na którym jeździł Agni – indyjski bóg ognia, celtycki bóg Cerunas – człowiek o porożu jelenia, Weles, Trojan, turoń, tur o złotych rogach z polskiej pieśni zanotowanej przez Zoriana Dołęgę Chodakowskiego, podobny do tura i żubra potwór Czuda – Juda, w rosyjskiej baśni zabity przez strzelca Sokole Oko, czerwononosy renifer Rudolf, diabeł, jednorożec itd.Również w świecie fantasy jest sporo postaci podobnych do Wielkiej Bogini, takich jak: wiecznie młoda Babcia ze ,,Złotego klucza’’ George’a Macdonalda 1 , Isztar (zaczerpnięta z wierzeń asyryjskich i babilońskich, jedna z bogiń czczonych w erze hyboryjskiej 2), Scatha, czczona przez Czerwoną Sonię 3 , Wiccana – bogini czczona w Brythunii, Shub Niggurath – Kozę z Tysiącem Młodych 4, Hella z ,,Mistrza i Małgorzaty’’ 5 (jej pierwowzorem mogła być nordycka bogini śmierci Hell, córka Lokiego), Varda, Yavanna, Vana, Nessa (wszystkie cztery z ,,Sillmarillionu’’ Tolkiena 6 ), Perelandra (anielska pani planety Wenus 7 ), Ungit z ,,Dopóki mamy twarze’’ C. S. Lewisa 8 , kalormeńska bogini Zardinah i Biała Czarownica (aspekt niszczycielski) 9 , Dziecięca Cesarzowa 10, Tija – groźna bogini ptaków z miasta Lankmar (Fritz Leiber ,,Przygody Fafryda i Szarego Kocura’’), Łowczyni, której idee fixe było zabić Bestię z Londynu Pod (Neil Gaiman ,,Nigdziebądź’’), bogini śmierci Morana 11, Frigg (bogini z mitologii skandynawskiej wspierająca Thorgala), Gaja (grecka bogini Ziemi, która w kreskówce z lat 90 – tych dała grupie młodych ludzi czarodziejskie pierścienie zapewniające władzę nad żywiołami), rosyjska Baba Jaga, przeciwko której walczył dobry diabeł Hellboy, naga Strażniczka Kluczy z komiksu,,Thorgal’’, władająca magią, zmiennokształtna potworzyca Volga z komiksu ,,Szninkiel’’, mieszkająca w podziemiach Moskwy krowa Zemuna, z której mleka powstały gwiazdy 12, niemiecka czarownica Frau Totenkinder i kolaborująca z Adwersarzem, Królowa Śniegu z cyklu komiksów ,,Baśnie’’ 13, trzy Furie i Śmierć, siostra Morfeusza z komiksu ,,Sandman’’, Matka Natura ze ,,Smerfów’’ 14, prehistoryczna bogini Dosyta z komiksu o Tytusie, Romku i A’Tomku (,,Błogosławiona Wielka Dosyta! / Flaków, mięsa daj nam do syta / Niech nasza strzała nie leci na marne / Jak nie w jelenia, niech trafi w sarnę’’!), celtycka Nehalenia, czczona przez Eillan – św. Helenę, indyjska Kali, która mieszkała w USA razem z innymi bóstwami z wszystkich możliwych mitologii, Afrodyta i Diskordia z serialu o Xenie 15, Łauma z polskiego komiksu, Babunia Jagódka, Żywia (zapożyczona przez Sapkowskiego z ,,Kroniki Słowian’’ Helmonda z Bozowa), Melitele (zapożyczona przez Sapkowskiego z mitologii litewskiej), Modron – Freya, Podziemna Matka czczona w Amitraju 16, lunarna, symbolizowana przez sowę i patronująca ,,miłości’’ lesbijskiej bogini Chors, czczona przez wiedźmę Mirenę 17, Matka – pradawna bogini, która stworzyła wszystkich bogów słowiańskich, egipskich, greckich, indyjskich i innych, Morana, Babaroga i Kikimora 18, Goplana, żona Oberona (Michał Studniarek ,,Herbata z kwiatem paproci’’), bogini zarazy Mora (Sławomir Mrugowski ,,Strzygonia’’), bogini Ra 19, Airam 20, Zenora (Michalina Olszańska ,,Atlantyda. Dziecko gwiazd’’), boginie z ,,Księgi tura’’ 21 : Nica, z której związku ze Świętowitem – Swątem zrodziły się pierwsze istoty boskie, Białoboga (stale rywalizująca z bogiem Czarnogłowem), leśna bogini Borana, bogini wiatrów Stryja, bogini ognia Swara, boginie Księżyca – Chorsina i Chorsawa, bogini losu Mokosza, bogini miłości Dziewanna, której służyły dwa motyle: niebieski i czarny, bogini rozkoszy Krasatina o czerwonej skórze, mroczne bóstwa takie jak Licho czy Kostucha i wiele innych postaci.Analogicznie jako postaci ze świata fantasy przypominające Rogatego Boga można, by wymienić: narnijskiego fauna Tumnusa, Dartha Maula 22, przerażającego Rogatego Króla z baśni filmowej Disneya ,,Taran i Czarodziejski Kocioł’’ 23, diabła Hellboya (jego rogi są spiłowane, na znak, że odrzuca zło, co tak naprawdę jest niemożliwe, bo przecież nie ma dobrych diabłów!), niebieskiego Fauna z filmu ,,Labirynt Fauna’’ 24, niebieskiego pana Latara o świecącym, jelenim porożu 25, kozła, którego trzymała w swoim obejściu Babunia Jagódka, elfa Klurakana z komiksu ,,Sandman’’, słowiańskiego boga Turupita, którego wiedźma Vimka ujrzała od postacią jednorożca 26, noszącego poroże jelenia boga Pana, który ratował rosyjskich Żydów przed pogromami (Ekaterina Sedia ,,Tajemna historia Moskwy’’), boga Trzyroga, którego pierwowzorem był słowiański Trygław, czczony w Szczecinie Maria Siemionowa ,,Wilczarz’’), Bezimiennego o porożu jelenia (Sławomir Mrugowski ,,Strzygonia’’), wymyślonego, słowiańskiego boga lasów Borowiła, wraz z pomagającymi mu bożkami Borutą i Rokitą, a do tego jeszcze podobnego do turonia Welesa, którego emblematami miały być czaszki ludzka i zwierzęca i Swaroga z ,,Księgi tura’’ Czesława Białczyńskiego.


Nie znaczy to oczywiście, że ci wszyscy autorzy wyznają i propagują wicca – przykładowo p. Nawrocka byłaby bardzo obrażona, gdyby ją nazwać wiccanką. Wskazuję jedynie na nawiązanie do archetypu, który jest znacznie starszy od powołującej się na niego sekty.


Śniło mi się, że:

- pewna kobieta ze Szczecina odwiedziła Wielką Boginię w jej przybytku mieszczącym się w dawnym ,,Barze Kaukaskim’’, w świątyni Bogini przebywały liczne rusałki, Bogini przybrała swą najpiękniejszą postać i zgodziła się pomóc kobiecie (chyba w odnalezieniu ukochanego mężczyzny, ale już nie pamiętam o co poszło), potem widziałem jak Bogini leciała nad Szczecinem na wielkiej, kolorowej rybie, przypominającej tęczowego węgorza i wylądowała na kiosku ,,Ruchu’’,
- w amerykańskiej szkole dla demonów czczono Wielką Boginię pod postacią czerwonej, chińskiej smoczycy, a także czarnego Rogatego Boga pochodzącego z Cieszyna,
- czarownik płonąc na stosie wołał: ,,Niech żyje Wicca’’!
- uczęszczałem do szkoły magii, gdzie czczono Wielką Boginię i Boga – Niedźwiedzia, na zajęciach z historii magii nauczycielka mówiła nam o okultystycznych korzeniach nazizmu, powiedziała też, że gdyby Pavlas ov Vidłar przyszedł na dzisiejsze zajęcia, to by wiedział, że w czasie II wojny światowej Rumunia popierała III Rzeszę.

1 Odsyłam do posta: ,,Złoty klucz’’
2 Odsyłam do posta: ,,Conan – władca wyobraźni’’
3 Odsyłam do posta: ,,Czerwona Sonja’’
4 Odsyłam do posta: ,,H. P. Lovecraft i mitologia Cthulhu’’
5 Odsyłam do posta: ,,Michaił Bułhakow’’
6 Odsyłam do posta: ,,J. R. R. Tolkien – początek przygody’’
7 Odsyłam do posta: ,,Trylogia kosmiczna’’
8 Odsyłam do posta: ,,Dopóki mamy twarze’’
9 Odsyłam do posta: ,,Cudowny świat Narnii’’
10 Odsyłam do posta: ,,Niekończąca się historia’’
11 Odsyłam do posta: ,,Wilczarz’’
12 Odsyłam do posta: ,,Tajemna historia Moskwy’’
13 Odsyłam do posta: ,,Baśnie’
14 Odsyłam do posta: ,,Smerfy’’
15 Odsyłam do posta: ,,Xena – wojownicza księżniczka’
16 Odsyłam do posta: ,,Pan Lodowego Ogrodu’’
17 Odsyłam do posta: ,,Kronikarz słowiańskich herosów’’ i ,,Miecz Radogosta’’
18 Odsyłam do posta: ,,Zakon Smoka’
19 Odsyłam do posta: ,,Anhar – Alhar – Ariel. Trylogia antymagiczna’’
20 Odsyłam do posta: ,,Airam. Ostatnia tajemnica’
21 Odsyłam do posta: ,,Czesław Białczyński’
22 Odsyłam do posta: ,,Gwiezdne Wojny’’
23 Odsyłam do posta: ,,Taran i Czarodziejski Kocioł’’
24 Odsyłam do posta: ,,Labirynt Fauna’’
25 Odsyłam do posta: ,,Polska odpowiedź na ‘Muminki’, czyli ‘Film pod strasznym tytułem’’
26 Odsyłam do posta: ,,Opowieści o Vimce’’