sobota, 1 września 2018

,,Władca zwierząt''


,,W mitach i baśniach zwierzęta przemawiały ludzkim głosem i pomagały bohaterom znajdującym się w niebezpieczeństwie’’ - Bolesław Orłowski ,,Zwierzęta w służbie człowieka’’We wrześniu 2018 r. obejrzałem amerykański film heroic fantasy ,,Władca zwierząt’’ (ang. ,,The Beastmaster’’) z 1982 r. zrealizowany przez Dona Coscarellego (ur. 1954) na motywach powieści ,,Władca bestii’’ Andre Norton (1912 – 2005).Tytułowym bohaterem jest Dar, syn Zeda; króla Araku. Jeszcze przed swym narodzeniem, został wykradziony przez czarownicę z łona swej matki, królowej i umieszczony w ciele … byka zebu. Po przebyciu na ustronne miejsce, byk zebu urodził chłopca, którego czarownica chciała złożyć w ofierze. Na dłoni noworodka wypaliła magiczny znak. Na szczęście przechodzący w pobliżu kapłan z pobliskiej wioski obronił dzieciątko przed czarownicą i wychował je z miłością jako przybrany ojciec. Mały Dar obronił swego opiekuna przed atakiem niedźwiedzia. Posiadał bowiem telepatyczną władzę nad zwierzętami. Tymczasem wieś, w której się wychowywał najechali i wycięli w pień żołnierze złego czarownika Maaxa, który dybał na życie Dara jeszcze przed jego narodzeniem. Również przybrany ojciec młodzieńca zginął zamordowany przez żołdaków, on sam zaś przeżył i został wojownikiem, aby pomścić śmierć przybranego ojca.
Pierwszymi zwierzętami jakie dołączyły do Dara były dwa psotne tchórze: Kodu i Podu. Potrafiły kraść drobne przedmioty i boleśnie gryźć wrogów Dara. Jeden z tchórzy spadł w ognistą przepaść strącając do niej złego czarownika Maaxa, potem jednak się okazało, że zwierzątko przeżyło. W finale oba tchórze mają dwójkę potomstwa.
Orzeł o ciemnych piórach telepatycznie przekazywał Darowi obrazy widziane z wysoka. Był czczony przez rasę wampirów o błoniastych skrzydłach, które pomogły w decydującej bitwie z wojskami czarnoksiężnika Maaxa. Ponadto uratował małą dziewczynkę przed złożeniem w ofierze.
Darowi służył również czarny tygrys Gru (jego imię jest onomatopeją wywodzącą się od warczenia; nie należy go wywodzić od sowieckiej instytucji GRU). Dar z pomocą orła i odważnych tchórzy uratował tygrysa przed dręczącymi go żołnierzami Maaxa. Później Gru walczył z wrogami bohatera.


Do drużyny Władcy Zwierząt należeli również ludzie jak murzyński wojownik Set, który pomógł Gru wyjść z dołu pułapki i jego podopieczny; książę – wygnaniec Tao (chińskie: Droga). Ten ostatni był synem uwięzionego króla Zeda i dużo młodszym bratem Dara. Po zwycięstwie nad Maaxem, Dar dobrowolnie oddał młodszemu bratu tron.Ukochaną Dara była piękna, rudowłosa Kiri, którą ujrzał po raz pierwszy gdy zażywała kąpieli. Dar uwolnił ją z niewoli i uratował przed złożeniem w ofierze.Rolę antagonisty pełni czarownik Maax. Otaczał się czarownicami o potwornych twarzach. Uwięził króla Zeda i zagarnął władzę, aby móc bez przeszkód składać ofiary z dzieci, mordowanych na szczycie schodkowej piramidy (stanowi to nawiązanie do religii Azteków, którzy też składali ludzkie ofiary na szczytach piramid schodkowych). Śledził Dara za pomocą magicznego pierścienia z wprawionym weń ludzkim okiem (nawiązanie do ,,Władcy Pierścieni’’ J. R. R. Tolkiena). Pierścień został zniszczony przez Seta.
W filmie podobała mi się postać głównego bohatera. Motywem mesjańskim nawiązującym w sposób zamierzony, bądź nie, do postaci Jezusa Chrystusa jest bycie przez głównego bohatera synem króla wychowanym wśród prostych ludzi. Spodobały mi się również sympatyczne zwierzęta i (pomijając wątek wampiryczny) – jasny rozdział dobra od zła.