sobota, 1 maja 2021

Esterka

  

,,Jerzy Wyrozumski sądzi, że właśnie ona jest matką Niemierzy i Jana. To postać legenda: mówiono, że Kazimierz wybudował dla niej zamek w Łobzowie, a w Opocznie pokazywano sobie dom królewskiej kochanki. Żydzi odkryli, podobno dzięki przekupionemu burmistrzowi, że Esterka nie przestrzega szabasu. Gdy postanowili ją ukamienować, uciekała podziemnymi korytarzami aż na Wawel, przedtem jednak zdołała zakopać diamentowy i złoty skarb. Król chciał opoczyńskich Żydów powywieszać, lecz ona wybłagała łaskę. Dwieście lat później tak zaciekawiła innego Amora na tronie, Zygmunta Augusta, że kazał rozkopać rzekomy grób Esterki w Łobzowie'' - Jerzy Besala, Dorota Lis, Adam Krawiec ,,Tajemnice historii. Polska, Europa, świat''

 

Legenda o Kazimierzu Sprawiedliwym

 ,,Kazimierz Sprawiedliwy zyskał ten przydomek dopiero po niemal czterystu latach! Przypowieść, oparta na życiorysie św. Bernarda z Clairvaux, głosi, że podczas gry w kości niejaki Konarski spoliczkował księcia. Kazimierz jednak darował mu życie - stąd późniejsi kronikarze obdarzyli go mianem Sprawiedliwego'' - Jerzy Besala, Dorota Lis, Adam Krawiec ,,Tajemnice historii. Polska, Europa, świat''

Boscy królowie Lechii?

 

 

,,A więc istnieli czy nie istnieli poprzednicy Mieszka wraz z założycielem dynastii, Piastem?

 

    Zwolennicy poglądu, że są to postaci legendarne - m. in. Jerzy Dowiat - twierdzili, że Anonim dwieście lat później opisał bogów słowiańskich, których w swym dziele uczłowieczył. Przecież u początków państwa polskiego roi się od legend. [...]'' - Jerzy Besala, Dorota Lis, Adam Krawiec ,,Tajemnice historii. Polska, Europa, świat''


 Pokuta Bolesława Śmiałego

 ,,I nagle w porywczym królu zachodzi cudowna przemiana. Pewnego dnia do furty klasztornej benedyktynów w Osijeku, w ówczesnych Węgrzech, zakołatał pokutnik. Został przyjęty przez braci zakonnych. Wykonywał najcięższe prace bez szemrania, zawsze usłużny, pokorny i pobożny. Nic nie mówił, choć nie był niemową: taką sobie zadał pokutę. Kiedy umierał, na łożu śmierci odkrył tajemnicę - jest władcą Polski; na dowód pokazał braciom królewski pierścień. Pokutował za kaźń swego biskupa. Wieść o tym rozeszła się po okolicy, zataczając coraz szersze kręgi. Osijek leżał bowiem na trasie wędrówek do Rzymu'' - Jerzy Besala, Dorota Lis, Adam Krawiec ,,Tajemnice historii. Polska, Europa, świat''

  

,,Hellboy''

 

,, [...] Jednak patronatu nad panelami takimi jak ‘Rogi, zodiak i zboczone wiadra’, czy ‘o niezwykle popularnej ostatnio serii opowiadającej o perypetiach pewnego szatańskiego pomiotu, który uczy się jak zabijać swoich’ [wytłuszczenie: T. K.] nie będzie. Chyba trochę odetchnęłam z ulgą, bo co by było, gdyby ksiądz redaktor kazał mi zrobić reportaż z takiego wydarzenia?’’ – Magdalena Guziak – Nowak ,,Armagedon nadchodzi?’’ – w: ,,Przewodnik katolicki 5/2012’’.
 

Na studiach dowiedziałem się po raz pierwszy o Hellboyu – bohaterze serii amerykańskich komiksów fantasy tworzonych przez Mike’a Mignolę w latach 1993 – 2016. Początkowo miałem wątpliwości czy nie propagują one satanizmu, jednak jako miłośnik mitologii słowiańskiej, dałem się skusić gdy dowiedziałem się, że jedną z występujących tam postaci była rosyjska Baba Jaga. Na studiach i niedługo po ich ukończeniu przeczytałem kilka komiksów z tego cyklu, książki Christophera Goldena ,,Kości olbrzymów’’ (Hellboy znajduje w Szwecji młot Thora, którego nie może już wypuścić z ręki, spotyka min. wiewiórkę Ratatosk) i ,,Zaginiona armia’’ (Hellboy natrafia w Egipcie na znaną z przekazu Herodota armię perskiego króla Kambyzesa, która zaginęła na pustyni), oraz obejrzałem filmy Guillermo del Toro 1: ,,Hellboya’’ z 2004 r. (główny bohater walczył z nazistami i Rasputinem) oraz ,,Hellboy: Złota armia’’ z 2008 r. gdzie antagonistą był książę elfów Nuada zaczerpnięty z legend irlandzkich.

Hellboy (ang. ,,chłopiec z piekła’’) był synem szatana w 1944 r. sprowadzonym na Ziemię przez nazistowskich okultystów (swoją drogę XX wiek nie bez kozery jest nazywany ,,stuleciem szatana...’’). Był rosłym humanoidem o czerwonej skórze, czarnych włosach, spiłowanych rogach (na znak, że odrzuca zło), jednej ręce z ciała, a drugiej z kamienia, kopytach i ogonie. Nosił prochowiec i palił cygara, oraz lubił koty. W zamyśle złych ludzi miał posłużyć zniszczeniu świata, jednak dzięki troskliwej opiece profesora Trevora Bruttenholma (katolika) stał się dzielnym agentem amerykańskiego Biura Badań Paranormalnych i Obrony (BBPO) broniącym ludzkości przed demonami, potworami i czarownikami z całego świata. Co ciekawe w polskich legendach występuje odpowiednik Hellboya. Jest nim diabeł – patriota Wachmistrz Boruta, który uczestniczył w kampanii moskiewskiej Napoleona w 1812 r. (Adam i Barbara Podgórscy ,,Encyklopedia demonów’’).Przyjaciółmi i kolegami Hellboya z pracy byli: Abe Sapien (hybryda człowieka z rybą, wśród którego odległych, mitycznych przodków można wymienić sumeryjskie Abkallu, z nowszych zaś Istoty z Głębin wymyślone przez H. P. Lovecrafta), ciepiąca na koszmary Liz Sherman posiadająca zdolności pirokinetyczne oraz Roger – homunkulus rozmiarów dorosłego człowieka odnaleziony w krypcie XVI – wiecznego alchemika.Wspomniany wyżej Grigorij Rasputin (1869 – 1916) został ukazany jako rosyjski czarnoksiężnik, z którym współpracowali nazistowscy okultyści z ramach tajnego programu ,,Ragnarök’’. To on właśnie zakładając na rękę grubą, metalową rękawicę, otworzył portal do piekła i sprowadził na Ziemię małego diabełka, którym był właśnie Hellboy. Po latach Hellboy ścigał Rasputina we współczesnej Rosji. 2

Naziści, którzy sprowadzili na świat Hellboya, byli jeszcze bardziej diabelscy od diabła.

Herman von Klempt żył jako sama głowa zamknięta w słoiku (może być to nawiązanie do sztucznie utrzymywanej przy życiu przez zaprzedanych złu naukowców głowy mordercy, prof. Alkasanna z powieści ,,Ta straszna siła’’ C. S. Lewisa 3). Wyhodował bojowe hybrydy ludzko – zwierzęce, zwane Kriegaffe (niem. ,,wojenne małpy’’), które mogły posłużyć jako jedno ze źródeł inspiracji Dariuszowi Kwietniowi, który wymyślił min. ,,małpę na drezynie’’4.


Ilsa Hauptstein pod wpływem Rasputina, zgodziła się umrzeć zamknięta wewnątrz żelaznej dziewicy aby uzyskać życie wieczne (trafna krytyka sekt nie wahających się frymarczyć ludzkim życiem).


Karl Ruprecht Kroenen stale ukrywał swą twarz pod maską gazową (może to być nawiązanie do Dartha Vadera, który również zakrywał swą zmasakrowaną twarz). Doskonale władał sztyletami i zamordował profesora Bruttenholma. Sam zginął z ręki Hellboya.

Leopold Kurtz – kierownik operacji ,,Ragnarök’’ i oddany sługa Rasputina.

W uniwersum Hellboya urzekły mnie liczne nawiązania do wierzeń z całego świata.


Siedmiogłowy smok Ogdru Jahad był wzorowany na smoku z Apokalipsy. Kamienna ręka Hellboya miała posłużyć Niemcom do otwarcia okowów smoka i sprowadzenia zagłady na ludzkość.

Z mitologii greckiej pochodziła bogini magii, psów i rozstajów Hekate, której służyły Harpie. Hekate chciała przeciągnąć Hellboya na swoją stronę i wspólnie z nim rządzić światem.


Baba Jaga – straszliwa, ludożercza wiedźma o drewnianych nogach, władała mityczną krainą Rusią. W czasie potyczki z Hellboyem straciła jedno oko. Swoją moc zawdzięczał jej Rasputin, zaś młody Józef Stalin, jeszcze jako student seminarium duchownego pokonał ją w zapasach. 5


Oprócz Baby Jagi, Hellboy spotkał na Rusi również Kościeja Nieśmiertelnego, zabijaną przezeń cyklicznie dziewczynkę Wasylisę Czarodziejkę, boga burzy Peruna (jako starzec został zabity przez Babę Jagę, lecz późnej ciskał gromy z nieba) oraz skrzata Domowoja.


Z kręgu legend słowiańskich pochodzi również występujący jako antagonista smok wawelski, zwany Bestią z Krakowa.

Z Rumunii pochodził – jak łatwo zgadnąć – wampir Vladimir Giurescu. Był to pruski oficer z czasów napoleońskich, zawdzięczający nieśmiertelność bogini Hekate. Pod koniec II wojny światowej Hitler prowadził z nim rozmowy w sprawie operacji ,,Vampirsturm’’ czyli inwazji wampirów. 6


Wśród antagonistów znalazła się również afrykańska bogini Bog Roosha mieszkająca na dnie oceanu (uwięziła Hellboya na dwa lata), smok św. Leonarda (po raz pierwszy pokonany przez świętego, a po raz drugi przez agenta BBPO), kosmita Czerw Zdobywca ściągnięty na ziemię przez nazistowskich okultystów i wielu innych.

Jako katolik zdaję sobie sprawę, że w realnym świecie nie ma dobrych diabłów, a kontakty z nimi są zawsze niebezpieczne dla duszy. Myślę jednak, że komiksów o Hellboyu nie należy brać dosłownie jako zachęty do zwalczania zła złem, ale raczej jako pochwałę … rodzicielstwa. Hellboy umiał wybrać dobro, ponieważ w dzieciństwie został otoczony ojcowską miłością przez profesora Bruttenholma. Oczywiście w rzeczywistości takie ujęcie sprawy okazuje się prawdziwe w przypadku ludzi a nie demonów.


Śniło mi się, że:

- w Rosji domowoj spytał Hellboya, kim w końcu chce być; człowiekiem czy diabłem,


- Hellboy przybył na Ziemię z bardzo gorącej planety, miał walczyć z Bogiem, spotkał św. Ignacego Loyolę, mającego wątpliwości religijne.
1 Zainteresowanych nakręconymi przez niego filmami odsyłam do postów: ,,Labirynt Fauna’’, ,,Kształt wody’’ i ,,Trylogia o Hobbicie’’.

2 Odsyłam do posta: ,,Grigorij Rasputin’’.

3 Odsyłam do posta: ,,Trylogia kosmiczna’’.

4 Odsyłam do posta: ,,Dariusz Kwiecień’’.

5 Odsyłam do posta: ,,Józef Stalin’’.

6 Odsyłam do posta: ,,Adolf Hitler’’.