wtorek, 26 maja 2020

,,Nimfa''


,,Niektórzy Ojcowie Kościoła, mówiąc o niebezpieczeństwach grożących statkowi, nawiązywali do mitu o Odyseuszu, będącego alegorią żeglowania po falach życia do wieczności. Głównej scenie tego mitu chrześcijaństwo nadało znaczenie symboliczne. Odyseusz płynął do ojczyzny obok wyspy zamieszkanej przez syreny, które swym czarodziejskim śpiewem wabiły przepływających obok żeglarzy. [...]’’ - Justyna Wołoszka ,,Symbolika statku’’ [w]: ,,Niedziela szczecińsko – kamieńska 26/ 2009’’


W maju 2020 r. obejrzałem po raz drugi serbsko – czarnogórski horror ,,Nimfa’’ (ang. ,,Nymph’’, serbskie: ,,Mamula’’) z 2014 r. w reżyserii Milana Todrorovicia (ur. 1981).


Akcja rozgrywa się w XXI wieku na tytułowej wyspie Mamuli leżącej w Zatoce Kotarskiej u wybrzeży Czarnogóry. Wyspa nie była zaznaczona na mapie. Mieściła się na niej forteca zbudowana w XIX wieku. Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili na niej obóz koncentracyjny 1, zaś w latach 70 – tych XX wieku armia jugosłowiańska utrzymywała na terenie Mamuli bazę okrętów podwodnych.


Bohaterami filmu są dwie piękne Amerykanki – dziennikarka Kelly i Lucy, ich kolega ze studiów; Serb Alex wraz z narzeczoną Yasmine, oraz Serb Boban. Ten ostatni zaproponował zwiedzanie wyłączonej z ruchu turystycznego Mamuli. Wycieczka wkrótce zamieniła się w walkę o przeżycie…Tytułowa nimfa była syreną z Mamuli, której protoplastki kusiły śpiewem Odyseusza. Miała szarą skórę, płetwiaste dłonie i szerokie usta z wielkimi, ostrymi zębami. Potrafiła też przybierać postać pięknej, rudej kobiety z rybim ogonem. Swoje ofiary wabiła hipnotyzującym śpiewem, który działał tylko na mężczyzn. Żywiła się ludzkim mięsem. Przed wieloma laty uwiodła porucznika armii jugosłowiańskiej i uczyniła zeń swego sługę i kochanka. Stary żołnierz wrzucał do zamieszkiwanej przez syrenę studni porąbane ludzkie zwłoki i chciał zamordować przybyłych na wyspę. Z urządzonej przez niego rzezi ocaleli tylko Kelly i Boban, którym pomógł w ucieczce stary Niko, który wcześniej ostrzegał ich przed zapuszczaniem się w to niebezpieczne miejsce.


Film zawiera bardzo drastyczne sceny, mimo to jego przesłanie można określić jako kryptochrześcijańskie. Zgodnie z wczesnochrześcijańską symboliką kusząca śpiewem syrena jest figurą szatana. Z kolei stary Niko – na co wskazuje samo jego imię - może wyobrażać św. Mikołaja z Miry; patrona min. ludzi morza, cieszącego się wielką czcią wśród prawosławnych (podkreśla to dodatkowo noszony przezeń na szyi krzyżyk). Dodatkowym plusem jest antykomunizm. Niegodziwy strażnik Mamuli nosił czapkę z czerwoną gwiazdą i w swojej siedzibie miał zawieszone na ścianach godła z komunistycznego okresu Jugosławii.1 W czasie II wojny światowej Czarnogóra była okupowana najpierw przez Włochów (1941 – 1943), później zaś przez Niemców (1943 – 1944).

Dzień Matki 2020

,, ... wy miłe i żądne maciory...'' - ,,Lament świętokrzyski'' (autor nieznany), koniec XV wieku.


  Składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim Matkom czytającym mojego bloga w dniu Ich święta. Niech Dzień Matki trwa dla Was cały rok! (użyte w cytacie słowo ,,maciora'' to po staropolsku ,,matka'').