sobota, 9 stycznia 2021

,,Herkules i wyprawa do wnętrza Ziemi''

 
W styczniu 2021 r. obejrzałem włoski film fantasy ,,Herkules i wyprawa do wnętrza Ziemi’’ (wł. ,,Ercole al centro della terra’’, ang. ,,Hercules in the Hounted World’’) z 1961 r. w reżyserii Mario Bavy (1914 – 1980).

Akcja rozgrywa się w starożytnej Grecji (fikcyjne miasto Ekalia), a także w Ogrodzie Hesperyd na najdalszym zachodzie i w Hadesie.


Herkules, nadludzko silny syn Zeusa kochał piękną, blondynkę Dejanirę – królewnę z Ekalii, która zapadła na ciężką chorobę. Pragnąc ją uratować, heros wyruszył za radą wróżki Sybilii, na długą i niebezpieczną wyprawę z młodym i kochliwym Tezeuszem oraz Telemachem do Ogrodu Hesperyd i Hadesu po zaczarowany Kamień Życia. Po powrocie uratował Dejanirę przed jej niegodziwym wujem Likodesem sprawującym władzę w Ekalii, który chciał złożyć ją w ofierze bogom podziemnym.

Nawiązania mitologiczne zostały przedstawione w sposób nowatorski, często odbiegający od pierwowzoru.


Hesperydy były plemieniem nimf; córek Słońca. Mieszkały razem ze swoją królową Aretuzą (imię nimfy, która zamieniła się w źródło) na zachodnim krańcu świata w cieniu drzewa rodzącego złote jabłka, które zasłaniało im Słońce. Były niewolnicami olbrzyma Prokrusta, który zmuszał je do zabijania przybyszów. Herkules obalił drzewo rodzące złote jabłka przez co zapewnił Hesperydom dopływ promieni słonecznych. Uwolnił je także od władzy olbrzyma.


Prokrust został ukazany w oryginalny sposób jako posiadający ciało z kamienia. W swojej jaskini posiadał dwa łoża; jedno długie, drugie krótkie i każdego schwytanego człowieka przemocą dopasowywał do jednego z nich. Zamierzał postąpić tak z Tezeuszem i Telemachem, lecz zginął z ręki Herkulesa.


Persefona była piękną, młodą i spragnioną miłości córką chronicznego boga Plutona i bogini Prozerpiny (w mitologii greckiej imię Persefona otrzymała bogini Kora po zostaniu żoną Hadesa, zaś Prozerpina to imię Persefony w mitologii rzymskiej). W Hadesie uratowała życie Tezeusza, który wpadł do lawy, później zaś doradziła mu wyrzucenie za burtę statku złotego jabłka jako skuteczny sposób na uciszenie sztormu wywołanego gniewem jej ojca. Tezeusz i Persefona pokochali się z wzajemnością, niestety Pluton w gniewie za zabranie na powierzchnię jego córki, sprowadził klęski żywiołowe na Ekalię. Tezeusz nie chciał słyszeć o rozstaniu z ukochaną i walczył z Herkulesem. Na szczęście sama Persefona, przedkładając dobro ludzi nad własne szczęście, zdecydowała się powrócić do ojca. Wcześniej zesłała sen na Tezeusza i wyczyściła jego pamięć. Po obudzeniu, Tezeusz myśląc, że cała miłosna przygoda była snem, związał się ze śmiertelną kobietą, imieniem Jokasta.

Jest to bardzo piękny film opowiadający o sile prawdziwej miłości ;).