niedziela, 4 stycznia 2015

,,Galeria dla dorosłych''

,,Gdyby fachowiec taki jak ja spisał Księgę Rodzaju, to Adam, Ewa, Kain i Abel nikogo by nie obchodzili. Najważniejszy byłby wąż'' – Feliks W. Kres ,,Galeria dla dorosłych''.W 2010 r. przeczytałem książkę Feliksa Wiktora Kresa pt. ,,Galeria dla dorosłych. Ostre spojrzenie na początkujących polskich twórców. Abecadło dla każdego szanującego się debiutanta’’. Jest to wydany w roku 2010 zbiór porad literackich i felietonów, będący kontynuacją książki ,,Galeria złamanych piór''. W jego skład wchodzą: rady dla debiutantów i przegląd charakterystycznych błędów (,,Galeria osobliwości''), zbiór felietonów ,,Kreskówki dla dorosłych'' (niegdyś publikowanych na łamach nieodżałowanego ,,Science fiction, fantasy i horror''), oraz załączniki – propozycja ustanowienia nowej nagrody dla fantastów - ,,Złotego Kota'' i opowiadanie ,,Senea''.
W książce spodobała mi się: obrona fantastyki (gdyby konsekwentnie odrzucić wszystko co nie jest realistyczne, trzeba by odrzucić większą część światowej literatury, a nawet – to jest mój własny przykład – polskie godło, które przecież przedstawia fantastycznego ptaka z legendy), oraz to, że Autor mimo swego ateizmu, na swój sposób szanuje Jezusa i do celów literackich – dwukrotnie przeczytał całą ,,Biblię'' (osobiście uważam, że każdy Europejczyk, niezależnie czy jest wierzący, czy nie, powinien sięgnąć po tę Księgę, aby poznać fundamenty swej kultury; nawet kłóciłem się o to z panem Filipusem ov Falconiusem). Zgadzam się w pełni z krytyką komunistycznego zbrodniarza Kim – Dzong – Ila, oraz sztucznej, wymuszonej poprawnością polityczną feminizacji języka. Trudno się też nie zgodzić z opinią, że nasz świat potrafi być bardziej szalony niż światy fantasy. Zaletą jest też wszechobecny humor.W poglądach Kresa na sztukę charakterystyczna jest niechęć do mocno wyeksploatowanych w fantasy elfów i krasnoludów (,,były dobre tylko raz, u Tolkiena''). Kres słusznie uważa, że prawdziwy fantasta powinien umieć wymyślić własną rasę. Autor twierdzi, że sztuka ma prawo być szokująca i obrazoburcza i tu nie do końca bym się zgodził. Ponadto uważa, że w dobrze napisanej książce bohater pozytywny powinien mieć też jakieś wady, zaś bohater negatywny – niewielką garść zalet (co w takim razie z takimi bohaterami jak Sauron i Łucja Pevensie?). Jego zdaniem film ,,Władca Pierścieni'' jest lepszy od oryginału.
W książce nie spodobały mi się natomiast: pochwała aborcji i Okrągłego Stołu, surowa i niesprawiedliwa krytyka PiS – u (szczególnie Autor nie lubi Zbigniewa Ziobry), ojca Rydzyka, oraz Młodzieży Wszechpolskiej (Autor napisał, że to nie stosunek homoseksualny, ale udział w Marszu Normalności obdarłby go z godności), a także wypowiedź, że kiedyś marzył, aby mieć 40 pięknych niewolnic.