poniedziałek, 16 grudnia 2019

Moja przygoda z fantasy


,,fantastyka, twórczość lit., której akcja toczy się w świecie nierzeczywistym, fantastycznym. Jako gat. lit. f. zaczęła rozwijać się po sukcesie ‘Władcy pierścieni’ (1954 – 55) Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Wcześniej twórczość lorda Dunsany’ego , Hope’a Mirrleesa, E. R. Eddisona i Mervyna Peake’a, nie klasyfikowana w takich subgatunkach f. jak f. nauk., horror lub opowieści o duchach, może być scharakteryzowana jako fantastyka. Wiele utworów tego gat. posługuje się pseudośredn. tematyką i kolorytem. Do współczesnych autorów uprawiających fantasy należą: Ursula Le Guin, Stephen Donaldson, John Crowley, Michael Moorcock, Gene Wolfe. Utwory ich w dużym stopniu zbliżają się do realizmu magicznego takich pisarzy jak Gabriel Garcia Marquez, Angela Carter i Isabel Allende. Dobrze znani amer. autorzy f. to Thomas Pynchon i Ray Bradbury’’ - ,,Wielka Encyklopedia A – Z’’

Fantasy jest moim ulubionym gatunkiem literackim, o którym wielokrotnie pisałem na blogu. Sam również tworzę w tym stylu.

Zetknąłem się z nim po raz pierwszy w wieku przedszkolnym kiedy oglądałem ówczesną filmową wersję ,,Opowieści z Narnii’’, jakiś film, w którym występowały dzieci o imionach Strzałka i Piorun, oraz film o chłopcu walczącym z potworami takimi jak: orły, olbrzym, czy wielki skorpion. Za fantasy można uznać również niektóre z oglądanych przeze mnie w dzieciństwie dobranocek jak: ,,Smerfy’’1 , ,,Muminki’’2 , czy ,,Gumisie’’3 .


W okresie wczesnoszkolnym oglądałem kreskówkę science fantasy ,,He – Man’’4, a także ,,Lochy i smoki’’5 oraz ,,Opiekuńczy duszek’’6. Mama czytała mi wówczas powieść Astrid Lindgren ,,Bracia Lwie Serce’’7.


W gimnazjum sięgnąłem po ,,Niekończąca się historię’’ Michaela Ende 8, jedyną znaną mi polską powieść prehistoryczną ,,Bizon z jaskini Dewy’’ Jerzego Cepika, dwa pierwsze tomy trylogii ,,Mroczne materie’’ Philipa Pullmana 9, ,,Łazikantego’’ J. R. R. Tolkiena10 , ,,Spalony dąb’’ Garry’ego Kilwortha (animal fantasy o łasicach walczących z gronostajami), ,,Ciemność rusza do boju’’ Susan Cooper, trylogię Williama Horwooda ,,Nad rzeką i tam dalej’’, ,,Tryumf Ropucha’’ i ,,Zima pośród wierzb’’, ,,Wielkie wędrowanie’’ Cezarego Wodzińskiego, ,,Fałdkę czasu’’ Madeleine L’Engle, ,,Tajemnicę Liczyrzepy’’ Marty Berowskiej, oraz ,,Wyspę Pingwinów’’ Anatola France 11 (w trzeciej klasie gimnazjum pod wpływem jej lektury pisałem własną, niedokończoną powieść fantasy ,,Palana kraina turów’’12).


Na początku XXI wieku nie uległem powszechnej wówczas potteromanii (modzie na Harry’ego Pottera) głównie z powodu surowej krytyki cyklu J. K. Rowling przez Kościół katolicki, do którego należą, a ponadto również ze względów literackich ,,Harry Potter’’ nie jest w moim guście :(.


W liceum czytałem ,,Mistrza i Małgorzatę’’ Michaiła Bułhakowa (powieść ta spodobała mi się tak bardzo, że sięgałem po nią dziewięć razy)13 , ,,Hobbita’’ i ,,Władcę Pierścieni’’ J. R. R. Tolkiena 14 oraz ,,Ostatniego Władcę Pierścieni. Historię Śródziemia oczami wroga’’ rosyjskiego pisarza Kiryła Jeskowa. Wówczas postanowiłem, że zostanę pisarzem fantastą ;).


Na studiach czytałem książki J. R. R. Tolkiena, C. S. Lewisa 15, Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Pilipiuka 16, Ursuli Le Guin, Roberta Ervina Howarda 17 i wielu innych.

W ciągu życia przeczytałem wiele książek i obejrzałem wiele filmów o tematyce fantasy. Wiele z nich też ciągle czeka w kolejce (lista książek, które chcę przeczytać ciągle się wydłuża…).

W 2018 r. nakładem wydawnictwa Poligraf wydał swoją powieść ,,Tatrę’’, zaś w tym roku wydałem jej kontynuację - ,,Tatrę. Suplement’’.

Zainteresowanych literaturą fantasy odsyłam do postów: ,,Kanon Sapkowskiego’’, ,,Ojcowie założyciele fantasy’’, ,,Dopisane do kanonu’’ i ,,Fantasy w oczach katolików’’.
1 Odsyłam do posta: ,,Smerfy’’.
2 Odsyłam do posta: ,,Muminki’’.
3 Odsyłam do posta: ,,Gumisie’’.
4 Odsyłam do posta: ,,He – Man’’
5 Odsyłam do posta: ,,Lochy i smoki’’.
6 Odsyłam do posta: ,,Opiekuńczy duszek’’.
7 Odsyłam do posta: ,,Szwedzka Narnia, czyli ‘Bracia Lwie Serce’’
8 Odsyłam do posta: ,,Niekończąca się historia’’.
9 Odsyłam do posta: ,,Mroczne materie’’.
10 Odsyłam do posta: ,,Łazikanty’’.
11 Odsyłam do posta: ,,Wyspa Pingwinów’’.
12 Odsyłam do posta: ,,Palana kraina turów’’.
13 Odsyłam do posta: ,,Michaił Bułhakow’’.
14 Odsyłam do posta: ,,J. R. R. Tolkien – początek przygody’’.
15 Odsyłam do posta: ,,Cudowny świat Narnii’’.
16 Odsyłam do posta: ,,Bohaterski menel, czyli rzecz o Jakubie Wędrowyczu’’.
17 Odsyłam do posta: ,,Conan – władca wyobraźni’’.