piątek, 7 września 2018

,,Ognistowłosa wojowniczka''


,,Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę’’ - Rdz 3, 15We wrześniu 2018 r. obejrzałem amerykańsko – kanadyjsko – niemiecki film fantasy ,,Ognistowłosa wojowniczka’’ (ang. ,,The Legend of Red Reaper’’) z 2013 r. w reżyserii Tary Cardinal (ur. 1978). W 2013 r. Tara Cardinal wydała napisaną wspólnie z Alexem Bledsoe książkę ,,Sword Sisters: A Red Reaper Novel’’. Akcja filmu rozgrywa się w królestwie Enid w quasi – średniowiecznym świecie.
Główną bohaterką jest wojowniczka Aella (tytułowa: Red Reaper) – piękna kobieta o długich, rudych włosach z tatuażem na ramieniu. Była córką śmiertelnej kobiety i demona Ganesza (imię indyjskiego boga o głowie słonia) o trupio bladej twarzy i włosach (biel jako kolor śmierci). Matka sprzedała ją demonowi w zamian za jego krew zapewniającą jej wieczną młodość. Ganesz torturował Aellę; na jej plecach zostały jej szpecące blizny. Została uratowana i przygarnięta przez klan Wojowników, na których czele stał sędziwy mistrz Adonis (imię tragicznie zmarłego kochanka Afrodyty), który stał się przybranym ojcem dziewczyny. Wojownicy byli dziećmi kobiet zgwałconych przez demony i zajmowali się obroną ludzi przed swymi ojcami. Jest to nawiązanie do legend arturiańskich, a dokładniej do postaci dobrego czarodzieja Merlina, który też był kambionem – synem dziewicy zgwałconej przez inkuba. Jest to również motyw pro life pokazujący, że dzieci poczęte w wyniku gwałtów mają prawo się narodzić. Aella była silna, odważna i szybka. Kochała z wzajemnością następcę tronu Erisa i uratowała mu życie w czasie ataku buntowników i demonów. On jednak kierując się wymogami racji stanu zamiast Aelli poślubił Indirę.
Momentami film jest bardzo brutalny (np. scena wykrwawiania Aelli przez buntowników, chcących użyć jej krwi do celów magicznych). Podoba mi się postać głównej bohaterki podejmującej wysiłek, by zerwać z demoniczną przeszłością. Szkoda, że w Polsce zamiast Ognistowłosej Wojowniczki mamy Rudą z KOD – u.