piątek, 11 czerwca 2021

Latający Japończyk
 

,,Najsłynniejsza japońska opowieść związana z puszczaniem latawców mówi o bohaterze z XII w., samuraju Minamoto no Tametamo, który został zesłany wraz z synem na wyspę u wybrzeży Japonii. Według opowieści, Tametamo przywiązał syna do latawca i zdołał przeprawić go na ląd'' - Peter James, Nick Thorpe ,,Dawne wynalazki'' 

Okultystyczne kompasy

 

 ,,Starożytna nauka była w tak znacznej mierze związana z okultyzmem, że nie powinno nas dziwić, iż następny poważny krok w rozwoju kompasu Chińczycy przypisywali magikom. W pracy z 1086 r. Shen Gua, największy chiński uczony średniowiecza, opisuje, jak 'magicy pocierają koniec igły magnetytem, dzięki czemu wskazuje ona południe''' - Peter James, Nick Thorpe ,,Dawne wynalazki''

Akupunktura

 

O akupunkturze dowiedziałem się po raz pierwszy w klasie czwartej.

,,KTO STOSUJE LECZENIE AKUPUNKTURĄ?

Akupunktura, metoda leczenia polegająca na nakłuwaniu określonych punktów ciała igłami, jest stosowana przez medycynę chińską od wielu tysięcy lat.

Jedna z naczelnych zasad filozofii taoistycznej głosi, że prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od dwóch przeciwstawnych i dopełniających się pierwiastków – in i jang. In jest symbolicznie związany ze światłem, Słońcem, południem, męskością i suchością, zaś jang – z ciemnością, Księżycem, północą, kobiecością i mokrością lub wilgocią. Chińczycy uważają, że choroba wynika z braku równowagi pomiędzy tymi pierwiastkami.

Akupunkturę stosuje się do przywracania równowagi in i jang. Igły mają od 2 do 25 cm długości i są wprowadzane nawet na kilka godzin - do jednego lub więcej z 800 określonych punktów leżących wzdłuż linii wyznaczonych na ciele ludzkim. Ta metoda jest stosowana także i dziś, m.in. w chirurgii, gdzie zastępuje środki znieczulające’’ - Bridget Daly (red.) ,,Kim oni byli? Księga pytań i odpowiedzi o sławnych ludziach’’
Akupunktura zakłada istnienie 14 głównych meridianów; kanałów energetycznych w 361 punktach ciała. Jest popularna w Chinach i na zachodzie Europy gdzie stosuje się ją w leczeniu: astmy, depresji, hemoroidów, lumbago, migreny, rwy kulszowej, schizofrenii, skutków wylewów, narkomanii, anginy i neuralgii, wrzodów oraz zwichnięć. Metoda ta nie posiada przekonywujących podstaw naukowych. Próbę jej wyjaśnienia stanowi ,,bramkowa teoria bólu’’ Ronalda Melzacka (psychiatry) i Patricka Walla (anatoma) z 1965 r.


,,Działanie polega na blokowaniu impulsów nerwowych. […] Akupunktura, akupresura, przypiekanie – są to metody, które skutecznie potrafią złagodzić ból – jednak nie potrafią i nie mogą wpływać na stany chorobowe organizmu. […] zmniejszenie bólu pomaga niekiedy pacjentowi nabrać sił do walki z chorobą , może niestety również osłabić naturalne działania ochronne organizmu, który może uznać, że już nie trzeba produkować substancji leczących’’ - ,,Akupunktura’’ na stronie: ,,Encyklopedia zjawisk XXI wieku OKIEM’’


Jej początki mogą sięgać nawet epoki kamiennej.


Już mityczny Żółty Cesarz (Huangdi) uważany był za autora traktatu ,,Nai Jing’’; dialogu władcy z jego pierwszym ministrem Qi Bo min. o akupunkturze. W rzeczywistości dzieło to jest późniejszą kompilacją.

W 580 r. p. n. e. pojawia się pierwsza wzmianka o akupunkturze w ,,Kronikach wiosennych i jesiennych’’.

Szczyt popularności metoda ta osiągnęła w wiekach XI – XVI.


W 1026 r. Wang Wei Yi napisał ,,Ilustrowany podręcznik wyjaśniający akupunkturę i moksę za pomocą figury z brązu i jej punktów akupunktury’’. Wang Wei Yi posługiwał się modelem człowieka naturalnej wielkości mającym wypełnione wodą otwory zalepiane woskiem. Jego księga została uwieczniona wykuciem jej w kamieniu.


W XIV wieku zastosowano akupunkturę do leczenia zwierząt (min. koni).

Metoda przeżywała swój schyłek za panowania dynastii mandżurskiej (1644 – 1911), kiedy miała miejsce powszechna niechęć pacjentów do rozbierania się przed lekarzami.


W 1680 r. Wilhelm Rhijn (Holender) jako pierwszy Europejczyk wspominał o akupunkturze.


W 1922 r. nacjonalistyczny rząd Czang Kaj – szeka próbował jej zakazać jako zabobonu.

W ChRL (od 1949 r.) Mao Zedong przywrócił akupunkturę do łask, mimo że sam nie stosował tej metody, bowiem w nią nie wierzył. Na fali ruchu New Age metoda ta zdobyła ogromną popularność za Zachodzie.

Egzorcyści ostrzegają przed nią jako przed praktyką okultystyczną i szkodliwą duchowo.


W fantasy korzystały z niej … smerfy:


,,W oryginalnej, komiksowej serii Smerfów (Docteur Schtroumpf), w czasie epidemii w czarodziejskim lesie, Smerfy odnajdują nawet w księgach Papy Smerfa podręcznik do akupunktury’’ - Michał Łaszczyk ,,Prawdziwa tradycyjna medycyna chińska’’ z 3 października 2012 r. na blogu ,,Czajniczek pana Russella’’


W mojej mitologii akupunkturę wynalazła w erze dziewiątej królowa czarownica Malkieš Lysarayata (odsyłam do posta: ,,Królowa czarownica’’).