sobota, 3 sierpnia 2019

,,Bajka o złotym koguciku''


,,W naszych mitach imię Kambi nosi czarodziejski złoty kogut, który swym pianiem ostrzeże Hemdalla, że nadpływa Naglfar, piekielny drakkar wiozący armię Ciemności: demony i upiory z Morhoggu. [...]’’ - Andrzej Sapkowski ,,Wieża Jaskółki’’


W sierpniu 2019 r. obejrzałem sowiecką kreskówką ,,Bajkę o złotym koguciku’’ (ros. ,,Skazka o zołotom pietuszkie’’) nakręconej w 1967 r. przez Aleksandrę Śnieżko – Błocką (1909 – 1980) na podstawie baśni Aleksandra Puszkina (1799 – 1837).


Głównym bohaterem jest stary car Dadon. Za młodu był wielkim wojownikiem, lecz z wiekiem stał się zbyt zniedołężniały, aby walczyć. Od orientalnego czarodzieja otrzymał złotego koguta, który pianiem ostrzegał o zbliżających się najazdach. Ów cudowny ptak posiada swe odpowiedniki w mitologii germańskiej (kogut Kambi ostrzegający pianiem o zbliżającym się Ragnaröku. Z kolei w ludowych wierzeniach słowiańskich występował Rajski Kogut o złotych piórach sypiący iskrami (odsyłam do książki Andrzeja Szyjewskiego ,,Religia Słowian’’). Jako warunek otrzymania daru car musiał wyrzec się prowadzenia wojen zaborczych.


Przełom nastąpił gdy dwaj synowie cara zginęli w bitwie, a ich ojciec szukał odwetu. Został uwiedziony przez piękną i zmysłową orientalną księżniczkę Szamakan, którą zapragnął poślubić, co przyczyniło się do zguby jego carstwa. Gdy wjeżdżał z nią do stolicy, zjawił się czarodziej i żądał od cara oddania mu księżniczki. Jednak car z oburzeniem odmówił, łamiąc tym złożoną przez siebie przysięgę, w której zobowiązał się, że spełni każde życzenie czarodzieja. Ostatecznie w wyniku złamanego słowa, złoty kogut zeskoczył z dachu, car umarł, a księżniczka Szamakan zniknęła.


Mimo, że kreskówka powstała w ZSRR – kraju ateistycznym, dążącym do podboju świata i pełnym zakłamania ma bardzo dobre, wręcz chrześcijańskie przesłanie. Czarodziej może symbolizować Boga, którego wymagania, choć czasem wydają się ludziom niezrozumiałe są słuszne i dobre, zaś uwodzicielska księżniczka Szamakan, która doprowadziła do zguby cara może być figurą szatana.