czwartek, 21 stycznia 2021

Kryształowe czaszki

 


W gimnazjum sięgnąłem po książkę Chrisa Mortona i Ceri Louise Thomas ,,Tajemnica kryształowych czaszek’’ z 1997 r. Praca ta z jednej strony rozczarowała mnie (ze względu na zawarty w niej bełkot New Age…) z drugiej zaś podziałała stymulująco na moją wyobraźnię. Pod jej wpływem umieściłem mówiącą, kryształową czaszkę z Kosmosu w swoich fantazjach o przygodach Edmunda Postmodernickiego. 1


Kryształowymi czaszkami nazywa się klejnoty w kształcie trupich główek wyrzeźbionych w kwarcu, wokół których narosło mnóstwo niesamowitych opowieści.Jak głosi jedna z nich w 1927 r. brytyjski podróżnik Frederick Mitchell – Hedges (1882 – 1959) przybył do Lubaatum w ówczesnym Hondurasie Brytyjskim (dzisiejszym Belize). Jego przybrana córka, Anna Mitchell – Hedges (1907 – 2007) rzekomo na swoje siedemnaste urodziny znalazła czaszkę z kryształu, której 300 Indian oddawało ponoć cześć przez kilka dni.Najbardziej fantastyczne legendy za twórców kryształowych czaszek uznają kosmitów lub mieszkańców Atlantydy, zaś te bardziej prawdopodobne widzę w tej roli cywilizacje prekolumbijskie: Majów, Tolteków i Azteków.W muzeach i prywatnych kolekcjach przechowywanych jest 12 – 13 tego typu artefaktów jak np. Czaszka Ametystowa (koloru purpury), Czaszka Przeznaczenia, Czaszka Majów, Czaszka She – Na – Ra, Czaszka Synergii i Czaszka Zagłady (zwana też Czaszką Miłości lub Mitchell – Hedges).


Przypisuje im się nadprzyrodzone moce. Przykładowo Czaszka Zagłady jakoby emituje światło i wydaje odgłosy dzwoneczków, wyświetla niesamowite barwne obrazy (twarze, maski i góry), uzdrawia, niszczy twarde dyski komputerów, a w jej wnętrzu ponoć utrzymuje się stała temperatura 21 ° C.Tymczasem na rozpalone głowy wyznawców tych fantazji wylał się kubeł zimnej wody w postaci badań naukowych, które dowiodły, że żadna z kryształowych czaszek nie pochodzi z Ameryki prekolumbijskiej. Wykryto na nich ślady XIX – wiecznej obróbki jubilerskiej. Czaszki wykonane zostały prawdopodobnie w Niemczech na fali mody na starożytne kultury.Dowodem zainteresowania popkultury tymi zagadkowymi artefaktami jest film ,,Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki’’ z 2008 r.


W mojej wydanej w 2018 r. powieści fantasy ,,Tatra’’ Kościej był właścicielem magicznej kryształowej czaszki z kontynentu Sonor, w której widział odległe zdarzenia niczym w szklanej kuli.1 Odsyłam do posta: ,,Edmund Postmodernicki’’.