poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Carioca

,,Trzeba płynąć dalej, szlakiem świętego Brendana, szlakiem marzeń, ku Hy Brasil, ku niewiadomemu. Po to by niewiadome uczynić wiadomym i znanym'' – A. Sapkowski ,,Boży bojownicy''.


Jak podaje ,,Bursztynowa Księga'' po upadku zaczarowanego meteorytu w 2012 r. Brazylia utworzy jedno państwo z Angolą, Mozambikiem, Zielonym Przylądkiem i Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą, noszące nazwę Wielkiej Brazylii. Zostanie zmieniona konstytucja i prezydent ogłosi się cesarze. Owe państwo weźmie udział w wojnie z Marokiem o Portugalię i z komunistycznym imperium koreańskim o Timor Wschodni. W wojnach tych Wielka Brazylia odniesie zwycięstwo i u szczytu swej świetności będzie rozciągać się w Ameryce Południowej, Europie, Azji i w Afryce. Kres istnieniu Wielkiej Brazylii położą przemiany przyrodniczo – magiczne. Niewielkimi pozostałościami współczesnej Brazylii w erze runwirskiej będą archipelagi Carioca i Copacabana na Morzu Amazońskim.Złożony z ok. 30 wysp Archipelag Carioca, u którego wybrzeży będą żyły bardzo rzadkie delfiny piłozębe, w większości będą pokrywały lasy tropikalne zamieszkane przez takie istoty jak: psitakodiatrymy, wskrzeszone magią meteorytu stegomastodonty, olbrzymie, naziemne leniwce; megateria, zwane też mapingauri i mylodonty, gliptodonty, makrauchenie, jelenie z gatunku white bracket deer, pe de garrafa (jednonogie i jednorękie małpy mające łapę zakończoną hakiem), małpoludy z gatunku sachuryna i matulu, gigantyczne, drapieżne rośliny – muchołówki mogące polować na ludzi, olbrzymie węże z gatunku titanoboa i sucuriju gigante, jaguary szablozębne, curupiry (rude karły mające stopy skierowane do tyłu jeżdżące na grzbietach pekari i strzegące lasu), cucas (czarownice podobne do kajmanów), Iguantekowie (uczłowieczone legwany zielone), Undianie (uczłowieczone jaguarundi), uakaryle (skrzyżowanie goryla z uakari) i wiele innych dziwnych stworzeń.
Stolicą królestwa Carioca będzie Fasta. Inne duże miasta to: Hiroco, Coco – Jambo i Cuca – Cararas. Na tronie w Faście będzie zasiadał czczony za życia król – pierwszym władcą będzie Momo da Coro. Językiem urzędowym będzie język cariocański powstały z przekształconego języka portugalskiego. Walutą będzie złota moneta pineta (1 pineta = 100 gavari).
Cariocańczycy będą czcić wiele bóstw takich jak: Brasileon (najwyższy bóg, pan ognia i tęczy, przedstawiany jako lew o tęczowej grzywie i ognistych oczach), bliźniaczy bogowie Pele i Ronaldo (dawcy cywilizacji), Jemanja (bogini morza, królowa syren), Tupi (bóg lasów, stwórca curupir), Orixa (bóg dzikich zwierząt i magii, przedstawiany jako Murzyn z głową antylopy oryks), Axena – bogini capoeiry, oraz bracia Cosme i Damiao (bóstwa medycyny).