czwartek, 16 lutego 2023

Pojata

 



,,Pajauta, Pojata, w przekazach uważana za bóstwo, córka księcia Kiernusa, żona Dausprungasa (Dowsprunga). Jej synem był Kukovaitis'' - Mieczysław Jackiewicz ,,Leksykon kultury litewskiej''



 

W dostępnym na tym blogu opowiadaniu fantasy ,,Wesele w Svantemocie'', Pojata była niewolnicą królowej Tatry, której ta darowała wolność w dniu swego wesela. 

Milda

 


,,Milda, inaczej Aleksota, w mitologii litewskiej bogini miłości. Według legendy jej świątynia znajdowała się w Wilnie na miejscu obecnego kościoła św. św. Piotra i Pawła na Antokolu'' - Mieczysław Jackiewicz ,,Leksykon kultury litewskiej''

 


W tworzonej przeze mnie mitologii slawianistycznej było to jedno z imion Mokoszy. Nosiła je również rusałka - wojowniczka z ery jedenastej biorąca udział w wyprawie Dobryni przeciwko wężowi Gorynyczowi, następcy smoka Rykara (opowiadanie ,,Gorynycz'' dostępne na tym blogu). 

,,Mity mórz i oceanów''

 

,,Eldarowie powiadają, że w wodzie właśnie przetrwało po dziś dzień wierniejsze niż gdzie indziej na tej ziemi echo pierwotnej Muzyki Ainurów; toteż wielu Dzieciom Iluvatara nigdy się nie przykrzą głosy Morza, chociaż nie wiedzą, co w nich naprawdę słyszą’’ - J. R. R. Tolkien ,,Silmarillion’’

 


Krzysztof Baranowski (ur. 1938) jest żeglarzem, dziennikarzem i nauczycielem. Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął kulę ziemską. Napisał min. ,,Hobo’’ (1965), ,,Kapitan kuk’’ (1968), ,,Droga na Horn’’ (1974), ,,Szkoła pod żaglami’’ (1980), ,,Drugi raz dookoła świata’’ (2003), ,,Regaty’’ (2007), ,,Jachting morski’’ (2011), ,,Żagle na sztalugach’’ (2020) i wiele innych.



W lutym 2023 r. przeczytałem jego pracę popularnonaukową ,,Mity mórz i oceanów’’, która ukazała się nakładem wydawnictwa ,,Bosz’’. Jest to obszerny, ciekawie napisany i bogato zilustrowany przewodnik po marynistycznych mitach, legendach, a nawet baśniach i fantastyce od starożytnego Sumeru, aż po XX – wieczną mitologię H. P. Lovecrafta 1.



Na kartach książki ożywają bogowie (sumeryjski Enki, egipska Izyda, chińska Lin, japoński Watatsumi 2, grecki Posejdon, rzymski Neptun, indyjski Waruna, polinezyjski Tangaroa), herosi (Gilgamesz 3, Ardżuna, Jazon i Argonauci, Herakles, Odyseusz, Eneasz 4, św. Brendan 5 wraz ze swym pogańskim poprzednikiem, Branem Mc Febalem, Sindbad Żeglarz 6, Jan z Kolna 7, Wirakocza, Wierny Jan z niemieckiej baśni spisanej przez braci Grimm), historyczni inicjatorzy wypraw morskich, którzy przeszli do legendy (izraelski król Salomon, wysyłający żeglarzy do Ofiru i Tarszisz, egipska króla Hatszepsut, która wysłała ekspedycję do tajemniczej krainy Punt w Afryce 8, islandzki wiking Eryk Rudy, który odkrył Grenlandię), mityczne okręty (,,Argo’’, Latający Holender), XX – wieczni żeglarze próbujący odtworzyć podróże postaci mitycznych i legendarnych (Thor Heyerdahl 9 i Tim Severin 10), wyspy (Atlantyda, Hy Brasil, Antilla), oraz potwory morskie (Lewiatan 11, Tyfon, zderzające się skały Symplegady, Scylla i Charybda, Jormundgand, Kraken, Cthulhu).



W trakcie lektury najbardziej zaciekawił mnie mit Guanczów, rdzennej ludności Wysp Kanaryjskich o Guayocie. Imię to nosił demoniczny czarny pies mieszkający w wulkanie Teide. Towarzyszyły mu demony zwane tibicenos, które również przypominały czarne psy. Guayota został pokonany przez najwyższego boga Achamána.



1 Odsyłam do posta: ,,H. P. Lovecraft i mitologia Cthulhu’’.

2 Odsyłam do posta: ,,Kojiki’’.

3 Odsyłam do posta: ,,Gilgamesz’’.

4 Odsyłam do posta: ,,Eneida’’.

5 Odsyłam do postów: ,,Św. Brendan – celtycki Sindbad’’, ,,Jeszcze o św. Brendanie’’, ,,Ziarnko prawdy w legendzie o św. Brendanie’’ i ,,Wyspa św. Brendana’’.

6 Odsyłam do posta: ,,Przygody Sindbada Żeglarza’’.

7 Odsyłam do posta: ,,Legenda o Janie z Kolna’’.

8 Odsyłam do posta: ,,Legenda o Hatszepsut’’.

9 Odsyłam do posta: ,,Thor Heyerdahl’’.

10 Odsyłam do posta: ,,Św. Brendan i Tim Severin’’.

11 Odsyłam do postów: ,,Bestie i potwory biblijne’’ oraz ,,Księga smoków świata tom I’’.