poniedziałek, 13 czerwca 2016

Papugi


Oprócz dobrze znane ary będącej największą papugą świata (97 cm) żyje jeszcze wiele innych gatunków papug. Żyją w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Australii.

Do początków XX wieku w Ameryce Północnej żył jeden gatunek papugi zwanej papużką karolińską, nazwaną tak od jednego ze stanów USA. Papużka karolińska miała szary dziób, żółtą głowę, zielony tułów i skrzydła oraz żółty ogon.

Ich dzioby są mocne i zakrzywione, a służą do miażdżenia owoców, orzechów i nasion, natomiast papuga kea jako jedyna na świecie jest … mięsożerna! Zdarza się, że zabija nawet … owce!

W Australii (a także Indonezji) żyje kakadu. Papuga ta ubarwiona może być biało lub różowo. Na głowie ma przypominający wachlarz pierzasty czubek, który może składać i rozkładać jak nasz dudek. Od nazwy tego ptaka została utworzona nazwa parku narodowego w Australii (Kakadu National Park).

Również żyjąca w Australii nimfa ma szary grzbiet i skrzydła, biała głowę z czerwonymi policzkami i żółtym czubkiem z piór przypominającym nieco czub czapli.

W Afryce żyją takie papugi jak żako i nierozłączka. Ta pierwsza ma czarny dziób, czerwony ogon, a reszta upierzenia jest szara. Nazwa nierozłączka wzięła się stąd, że te papugi są bardzo towarzyskie (to samo dotyczy innych papug). Nierozłączki są łatwe do rozpoznania po czerwonym dziobie, rudo pomarańczowej głowie, żółtej szyi i zielonej reszcie upierzenia.

Papugi są najinteligentniejszymi ptakami na świecie1. Najsłynniejszą papugą świata jest Alex hodowany w jednym z instytutów badawczych w USA. Papuga ta należy do gatunku żako. Ptaki te były oswajane już przez starożytnych Rzymian. Podobnie jak beo, szpaki, przedrzeźniacze, sójki, łozówki itd. słyną z umiejętności naśladowania głosów. Najczęściej są to powtarzane bez sensu słowa lub zdania chociaż zdarzają się wyjątki. Austriacki zoolog Konrad Lorenz wspomina o Geirze. Zawsze gdy goście odchodzili ,,mówiła'' im ,,Do widzenia''! Nigdy wcześniej, nigdy później.1 Podobnie jak krukowate