środa, 7 października 2020

Oniricon cz. 640

Śniło mi się, że:


-  w średniowiecznym Bergen w Norwegii opowiadano legendę o kobiecie, która wpuściła do miasta diabła,

- idąc ulicą Szczecina widziałem na witrynie dziwaczne książki fantasy rosyjskich pisarek; akcja części z nich toczyła się w świecie, gdzie obowiązywały alternatywne prawa chemii i zoologii, wiele z tych kobiet nazywało się Olga, lub nosiło imiona irańskie,


- razem ze Sławomirą rysowałem średniowieczną karetę,


- irlandzki jeleń w ludzkiej postaci imieniem Ailil Conal kąpał się w wannie i prosił mnie, abym mu spłukał głowę,


- anioły przybierają postać skowronków,

- wielu Amerykanów nie odróżnia śladów ludzkich od zwierzęcych,


- po latach wróciłem do szkoły gdzie nauczycielka historii, pani Anna ov Scayapakova pytała mnie o ,,Hobbita'', powiedziałem, że pierwowzorem robakołaków były mongolskie robaki śmierci odkryte w latach 20 - tych XX wieku przez paleontologa Roya Chapmana Andrewsa, pani Scayapakova mówiła o opisanym w ,,Hobbicie'' kosmicznym drzewie, na którego szczycie przebywała bosa dziewczynka symbolizująca Mądrość z Apokalipsy św. Jana, pytała też Michalusa ov Zdybeliniego czy czytał ,,Hobbita'' czy czytał ,,Hobbita'', lecz on nie znał tej książki i z dzieł Tolkiena czytał tylko ,,Kowala z Przylesia Wielkiego'', w  czasie przerwy gdy wszyscy wyszli z klasy, przytuliła się do mnie Cayena ov Ciuchenfaber i powiedziała, że mnie lubi, a ja zdziwiłem się tym,

- oglądałem ukraińską ekranizację ,,Mistrza i Małgorzaty'', w której zakończeniu trzej młodzieńcy zamienieni w dimetrodony poszli do piekła,- mówiłem, że motyw diabła występuje w: polskiej legendzie o Twardowskim, czeskiej legendzie o Kabacie, w ,,Zbójcach'' Friedricha Schillera, ,,Fauście'' J. W. Goethego, ,,Mistrzu i Małgorzacie'' Michaiła Bułhakowa, oraz w mitologii Cthulhu H. P. Lovecrafta,


- odpowiadając pani Scayapakovej wspomniałem o liliputach w ,,Hobbicie'',


- Stanisław Szur powiedział, że był kiedyś pupiszonkiem,

- istnieje metoda oczyszczania wody za pomocą palonego miodu,

- w pewnej firmie pracownik nazwał swego szefa Jasnym Słoneczkiem,

- istnieje pianka płonąca pod wodą,


- w przyszłości światem będą rządzić zombie Lenina i innych zbrodniarzy,


- Władysław Sikorski był Turkiem i w czasie kryzysu przysięgowego opowiedział się przeciwko Józefowi Piłsudskiemu,


- moja Babcia znała chińskie zadanie matematyczne o ,,jaskółczych gniazdach'', które dla mnie okazało się za trudne, miałem młodszego brata lub siostrę z Chin, którzy zostali zjedzeni przez tyranozaura,


- w pewnej szkole na dzieci polowały tyranozaury, chłopiec kopnął czerwonego tyranozaura, a ten wyleciał przez okno, chłopiec zaś był sądzony jak za zabicie człowieka,

- po latach spotkałem o. Markusa ov Cosiara, który wyrzucał mi, że nie jestem tolerancyjny,


- w Hiperborei istniała prostytucja sakralna,


- gdzieś znalazłem przepis na pieczeń z puchacza,


- poszedłem do turkmeńskiej restauracji w Szczecinie,- wybuchła wojna między Azerbejdżanem a Chinami,

- w Afganistanie wojska Zjednoczonej Europy więziły jako jeńców mułłę wszystkich muzułmanów i mułłę Afganistanu,


- w książce Terrego Deary'ego o historii Europy Środkowo - Wschodniej znalazłem wiadomości min. o wampirach, czeskiej bogini Walentynek i o białoruskiej i ukraińskiej bogini miłości Mokoszy Na - Roda,


- w czasie spaceru po Szczecinie spotkałem oswojonego gryfa, którego pogłaskałem.

,,Iron Sky 2 Inwazja''

 

W październiku 2020 r. obejrzałem fiński film science fiction ,,Iron Sky 2. Inwazja’’ 1 (tytuł oryginału: ,,Iron Sky. The Coming Race’’) w reżyserii Timo Vuorensoli z ubiegłego roku.

Akcja rozgrywa się w 2018 r. (prolog) i w 2047 r. na zniszczonej przez wojnę atomową Ziemi (Waszyngton, Moskwa, Antarktyda), w świecie znajdującym się wewnątrz pustej w środku Ziemi, oraz na Księżycu w dawnej bazie nazistów.


Główną bohaterką jest piękna Mulatka Obianaju Washington; córka znanych z poprzedniej części nawróconej księżycowej nazistki Renate i murzyńskiego astronauty Johna Washingtona z USA. Była odważna, silna, a także współczująca uchodźcom z Ziemi i kochająca swoją matkę. Chcąc ją ratować, opuściła rodzinny Księżyc i poleciała statkiem kosmicznym do wnętrza Ziemi razem z Rosjaninem Saszą, siłaczem Malcolmem i Donaldem – guru sekty czczącej Steve’a Jobsa wraz z paroma jego wyznawcami.

Druga część dylogii ,,Iron Sky’’ moim zdaniem silniej stymuluje wyobraźnię poprzez większą liczbę ciekawych nawiązań historycznych i literackich.Sam tytuł oryginału (,,The Coming Race’’) stanowi ukłon w stronę angielskiego pisarza Edwarda Bulwera – Lyttona (1803 – 1873) i jego kontrowersyjnej powieści fantastycznej ,,Nadchodząca rasa’’ z 1871 r. Autor opisał w niej złowrogą, wysoko rozwiniętą podziemną cywilizację korzystającą z magicznej energii, zwanej vril. Powieść ta wywarła wpływ na teozofów i antropozofów, a także na Heinricha Himmlera i innych nazistowskich okultystów.


Motyw Pustej Ziemi przewija się już w starożytnych mitach (sumeryjski Kur, egipski Duat, grecki Hades). W średniowiecznej angielskiej legendzie w wiosce Woolpitch schwytano dwójkę zielonych dzieci z krainy zwanej Ziemią Świętego Marcina, gdzie nigdy nie wschodziło Słońce, a które dostały się do Anglii przez jaskinię. W XVII wieku angielski astronom Edmund Halley przedstawił ów fantazmat jako teorię naukową (dziś odrzucaną przez naukę). Pusta Ziemia pojawia się też w różnych utworach fantastycznych jak: ,,Podróż do krajów podziemnych Mikołaja Klimiusza’’ Ludviga Holberga, wspomniana już ,,Nadchodząca rasa’’ Edwarda Bulwera – Lyttona, ,,Wyprawa do wnętrza Ziemi’’ Juliusza Verne’a, cykl fantasy ,,Pellucidar’’ Edgara Rice’a Burroughsa, ,,Przez kraj ludzi, bogów i zwierząt’’ Ferdynanda Ossendowskiego (wątek poszukiwania Agarthy), ,,Atlantyda i Agartha’’ W. Montyherta, ,,Srebrne krzesło’’ C. S. Lewisa, ,,Władca Pierścieni’’ J. R. R. Tolkiena (wątek Morii), a nawet komiks ,,Tytus, Romek i A’Tomek – Księga XV’’ Henryka Jerzego Chmielewskiego.


Wracając do filmu, w centrum Pustej Ziemi znajdowała się jej stolica – Agartha, która została zapożyczona z mitologii teozoficznej.


Wykorzystana została również popularna obecnie teoria spiskowa o Reptilianach. W filmie zmiennokształtne, humanoidalne gady z Kosmosu noszą nazwę vrilów. Swą wieczną młodość zawdzięczają substancji chemicznej również zwanej vril (widać tu nawiązanie do poszukiwanego przez alchemików kamienia filozoficznego). Przybyły na Ziemię w mezozoiku i 65 milionów lat temu ewakuowały się pod powierzchnię planety razem z dinozaurami (na filmie pokazano takie gatunki jak: brachiozaur, tyranozaur, welocyraptor i triceratops, oraz gady latające – pterozaury). Vrilowie jako znane postaci wywierały (negatywny) wpływ na historię Ziemi, dążąc do zniszczenia ludzkości. Byli wśród nich:Władimir Putin – współczesny, niemiłosiernie panujący prezydent Rosji odpowiedzialny za wojnę na wschodzie Ukrainy. W prologu zostało pokazane jak tańczył na biurku gdy za oknem wybuchały bomby atomowe.


Adolf Hitler (1889 – 1945) – niemiecki dyktator odpowiedzialny za wybuch II wojny światowej i min. Holokaust. Jeździł na tyranozaurze imieniem Blondi. Ostatecznie został pokonany na Księżycu przez byłą nazistkę, Renate Washington.


Kaligula (12 – 41) – szalony i okrutny cesarz rzymski, który zamieszkał w Agarcie razem ze swym białym koniem Incitatusem, któremu nadał godność senatora.


Józef Stalin (1878 – 1953) – sowiecki dyktator i ludobójca, współodpowiedzialny za wybuch II wojny światowej.


Urho Kaleva Kekkonen (1900 – 1986) – powojenny prezydent Finlandii, przez swych przeciwników oskarżany o współpracę z Sowietami.


Papież – prawdopodobnie bł. Urban II (ok. 1035 – 1099) na co wskazują słowa o krucjatach.Osama bin Laden (1957 – 2011) – niesławny saudyjski terrorysta.Margaret Thatcher (1925 – 2013) – znienawidzona przez lewaków, konserwatywna premier Wielkiej Brytanii, zwana Żelazną Damą. Przyczyniła się do upadku totalitarnego państwa jakim był ZSRR, co przecież było wielką zasługą.


Czyngis – chan (1162 – 1227) – twórca imperium mongolskiego rozciągającego się od Morza Czarnego po Morze Żółte. Wiele z przypisywanych mu okrucieństw zostało popełnionych przez jego następców.


Kim Dzong Un – współczesny niemiłosiernie panujący dyktator Korei Północnej i ludobójca.Idi Amin (1925 – 2003) – dyktator Ugandy i ludobójca.


Marc Zuckerberg - współczesny amerykański potentat, który zasłynął jako twórca Facebooka (film przekazuje bardzo trafną krytykę tego medium społecznościowego, jako zabierającego ludziom cenny czas na rzeczy błahe).


Steve Jobs (1955 – 2011) – amerykański projektant komputerów, który razem z Hitlerem pożarł swoich wyznawców, gdy ci przybyli do Agarthy.Ostatnia prezydent USA (postać wzorowana na republikańskiej polityk Sarze Palin) najpierw została przyjęta do grona vrilów. Potem jednak potwory pożarły ją za karę za to, że zniszczyła Ziemię doprowadzając do wojny atomowej.


Biblijni prarodzice – Adam i Ewa byli na filmie parą kapucynek czubatych. Kosmita będący bratem Hitlera; w późniejszych wiekach znany jako Wolfgang Kortzfleisch, albo Księżycowy Führer, nakarmił obie małpki substancją vril podaną w jabłku, dzięki czemu mogły one szybciej wyewoluować w ludzi. (Nawiązuje to do tez głoszonych przez Ericha von Dänikena i Zecharię Sitchina o wpływie kosmitów na ewolucję człowieka).


Wreszcie – jako nawiązanie do legend arturiańskich – pojawia się Święty Graal. Było to przechowywane w Agarcie naczynie pełne energii vril, od którego zależało istnienie podziemnego świata. Kiedy Obianaju et consortes wykradli puchar, podziemne słońce spadło ze swej orbity, niszcząc Agarthę i zabijając jej mieszkańców. Kiedy już na Księżycu, chora Renate napiła się z Graala, zyskała nadludzką siłę, którą wykorzystała do pokonania Hitlera i jego tyranozaura.

Jak więc widać, film to prawdziwa uczta dla wyobraźni. Pokazuje on niezwykły potencjał artystyczny kryjący się w teoriach spiskowych. Jako katolikowi i konserwatyście nie spodobało mi się tylko przedstawienie w negatywnym świetle Papieża i Margaret Thatcher.

Zainteresowanych poprzednią częścią odsyłam do posta ,,Iron Sky’’.1 Alternatywny tytuł polski: ,,Iron Sky. Przebudzenie Rzeszy’’.