czwartek, 24 listopada 2016

Łoś
Łoś należy do jeleniowatych i jest największym przedstawicielem tej rodziny. Żyje w Europie, na Syberii i w Ameryce Północnej. Jego naturalnym środowiskiem są lasy i bagna. Łoś jest także zwierzęciem synantropijnym, żyje w lasach komunalnych Warszawy, Moskwy i Sztokholmu. Samiec łosia nazywa się byk, samica – klępa, lub łosza, a młode – łoszaki. Rodzą się bez ubarwienia ochronnego. Ten przedstawiciel jeleniowatych jest łatwy do rozpoznania. Ma sierść koloru brązowego. Na głowie samca znajduje się rozłożyste, zrzucane do roku poroże podobne do dłoni. Głowa masywna, wydłużona i gruba, nos szeroki i jakby garbaty. Kark masywny. Nogi długie, zakończone szerokimi racicami, które chronią zwierzę przed zapadaniem się w błocie. Racice łosia spełniają również funkcję obronne. Zagrożony przez człowieka, chowa się za drzewo, aby ujść uwadze wroga, co jest dla niego zgubne. Łosie dobrze pływają i nurkują. Są roślinożerne; żywią się korą, trawą, wodorostami. Są odporne na działanie jadu owoców konwalii majowej i muchomorów. W poszukiwaniu swego przysmaku, którym są wodorosty, nurkują, a wynurzają się z wody od tyłu!


Jaskółki
Jaskółki są grupą ptaków wróblowatych. Żyją w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce gnieździ się kilka gatunków tych ptaków: jaskółka dymówka, jaskółka oknówka i brzegówka. W Ameryce Północnej żyje jaskółka rdzawoszyjna. Zbudowane są wedle poniższego schematu: dziób krótki, ale bardzo szeroki, ułatwiający łykanie dużych owadów np. chrabąszczy majowych czy motyli, gardło jaskrawo czerwone. Głowa owalna, osadzona na krótkim, grubym karku. Skrzydła długie, ostro zakończone, usprawniają lot (co roku jaskółka dymówka przelatuje 11 000 km z Europy do Afryki). Aerodynamiczny kształt tułowia. Łapy słabe. Najbardziej charakterystyczną cechą jaskółek jest ich ogon utworzony z dwóch sztywnych lotek przypominających ogon ryby. Mimo podobieństwa, łatwo je rozpoznać. Oknówka jest czarno – biała, podczas gdy dymówka ma czerwone pióra na podgardlu, czarna część jej upierzenia ma granatowy połysk. Brzegówka ma najkrótszy dziób i brązowe upierzenie. Oknówka, dymówka i jaskółka rdzawoszyjna budują gniazda z błota. U dwóch pierwszych jaskółek, gniazda mają kształt miseczek, podczas gdy jaskółka rdzawoszyjna buduje gniazda w kształcie kuli z otworem. Brzegówka wygrzebuje swe gniazda w skarpach. Pisklęta są gniazdownikami.
Jaskółki odgrywają rolę w kulturze człowieka. Jeden z tych ptaków występuje w ,,Calineczce'' Hansa Christiana Andersena. Jedna z ,,porad praktycznych'' z czasów saskich brzmiała: ,,oko jaskółcze włożywszy do pościeli czyjej snu mu odbierzesz. Dobry sposób na śpiochów''. Kolejnym zabobonem dotyczącym jaskółek było ich przesypianie zimy na dnie jeziora. Tak naprawdę zimują w Afryce.