sobota, 4 lutego 2017

Bóg Conann,,Bóg ten był bratem Balora i Brana mac Llyra, należał do narodu Fomorian. Był synem Febara, jednego z królów stojących na czele Fomorian w ich starciu z synami Nemeda. Forteca Conanna znajdowała się na wyspie Tor Inis [...]. Siedziba boga zwana była Szklaną Wieżą lub Fortecą Zmarłych. Z wież swego zamku Conann, podobny charakterem do najbardziej złowrogiego ze swych braci, obserwował swoje włości. Cała Irlandia była pod jego kontrolą, a bóg wymagał okrutnej daniny, na którą składały się dwie trzecie urodzonych w danym roku dzieci oraz dwie trzecie zebranego mleka i zboża. Co roku w noc 1 listopada Conann odbierał swoją należność w królestwie śmierci, gdzie życie kończyło się zarówno dla bogów, jak i dla ludzi, na równinie Mag Cetne.
Okrutne rządy Conanna stały się przyczyną buntu synów Nemeda, którzy w liczbie sześćdziesięciu tysięcy pod dowództwem Erglanna, Semula i Fergusa Lethderga zaatakowali Fomorian. Podczas bitwy zdobyta została Szklana Wieża, a okrutny bóg zabity, niestety, inny z jego braci rozgromił Nemedyjczyków, których z życiem uszło jedynie trzydziestu. Według Księgi najazdów nieliczni Nemedyjczycy, którzy przeżyli bitwę, uciekli do Irlandii, lecz pod naporem wroga musieli się wynieść również z wysp i wyemigrowali dalej na wschód. Były to trzy klany, z których jeden, Britanowie, [...] dali nazwę narodowi Brytyjczyków.
Dwie pozostałe rodziny wróciły do Irlandii, jedna przybrała nazwę Fir Bolg, druga zaś Tuatha Dé Danann, aczkolwiek według wcześniejszej wersji mitu, rasa Nemeda zniknęła z powierzchni ziemi, nie zostawiając spadkobierców'' -
Marisa Belmonte Carmona, Margarita Burgueño Gallego ,,Słownik mitów. Bogowie i herosi, mity i legendy''

Boidy i pytonyBoidy i pytony są grupą dużych, niejadowitych węży żyjących w Azji Południowo – Wschodniej, Indiach, na Cejlonie, w Afryce, Ameryce Południowej, Nowej Gwinei i w Australii. Wyróżniają się małymi łuskami, sprawiającymi wrażenie, że ich skóra przypomina w dotyku jedwab. W przeciwieństwie do boidów pytony są jajorodne. Obecnie są coraz bardziej popularne w domowych hodowlach.Boa dusiciel jest najlepiej znanym przedstawicielem boidów. Osiąga do 4 m długości. Żyje w Ameryce Środkowej i Południowej. Jego bliski krewny, boa psi został tak nazwany, ponieważ jego głowa jest podobna do psiej. Ubarwienie: brzuch żółty, strona grzbietowa jasno – zielona z siwymi łatami. Żyje w Ameryce Południowej. Terrarium boa musi być duże i ogrzewane, wyposażone w gałęzie i basen z wodą.Anakonda osiąga 5 m długości, a zdarzyło się w Kolumbii zastrzelić osobnika tego gatunku o wymiarach 11 m długości! Żyje w Ameryce Południowej.Jednak największym ogromnym wężem jest pyton siatkowy. Osiąga 10 m długości. Żyje w Indiach, na Cejlonie i w Azji Południowo – Wschodniej.
Boidy są starą grupą węży, które jako relikt po dawnych nogach zachowały w okolicach odbytu rogowe kolce. Najstarszym z nich był paleopyton żyjący w eocenie. Nieco młodszy był wonambi z Australii z plejstocenu. Osiągał 8 m długości. Żywił się nniejszymi od siebie torbaczami i ptakami.