niedziela, 11 lipca 2021

,,Wojtyła. Śledztwo''
 

W lipcu 2021 r. obejrzałem film dokumentalny ,,Wojtyła. Śledztwo’’ (hiszp. ,,Wojtyla. La investigación’’) z 2020 r. w reżyserii José Marii Zavili. Zawiera wypowiedzi świadków z Polski (min. kardynała Stanisława Dziwisza), Włoch, Hiszpanii, Słowacji i USA.


Św. Jan Paweł II wierzył szczerze i głęboko, przeto okazał słuszny gniew gdy sandiniści w Nikaragui sprofanowali Mszę Świętą. W USA wykazał się odwagą publicznie broniąc prawa nienarodzonych dzieci do życia w obecności lewackiego prezydenta Billa Clintona. Cierpienia jakich doznawał, nie załamały go, lecz przybliżyły do Boga. Zadawał sobie również umartwienia biczując się i leżąc na podłodze. Miał duże poczucie humoru i śmiał się serdecznie z występów klaunów.


Za jego wstawiennictwem Bóg wyleczył liczne choroby. Min. ocalił życie Glorii Marii; dziewczynce, która miała być niezdolna do życia i którą lekarze spisali na straty.


Oprócz najbardziej głośnego zamachu z 13 maja 1981 r. dokonanego przez Mehmeta Ali Agcę, Papież przeżył też wiele innych. W Fatimie w Portugalii próbował go zabić obłąkany ksiądz, zaś w Karaczi w Pakistanie terrorysta sam zginął próbując wysadzić Papieża (,,kto pod kim dołki kopie…). Za zamachem z 1981 r. najprawdopodobniej stali Sowieci. Podejrzewano o to również Bułgarów (tzw. bułgarski ślad). Jednak w 2002 r. Papież w czasie pielgrzymki do Bułgarii zaprzeczył tym podejrzeniom i przeprosił Bułgarów.

Nim został papieżem był śledzony przez PRL – owską bezpiekę. Inwigilacji dotyczyły nawet takie zagadnienia czy palił papierosy i jaką bieliznę nosił.

Film oceniam jako bardzo wartościowy i potrzebny dziś w dobie zmasowanych ataków lewactwa na św. Jana Pawła II i Kościół. Zainteresowanych jego postacią odsyłam do posta ,,Słowiański Papież’’.