piątek, 1 marca 2019

,,Historia Roja''


Poświęcam Żołnierzom Wyklętym w dniu Ich święta

,Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy’’
- Zbigniew Herbert ,,Wilki’’W marcu 2019 r. obejrzałem polski film wojenny ,,Historia Roja: w ziemi słychać lepiej’’ w reżyserii Jerzego Zalewskiego (ur. 1960) z 2016 r. Film ten kręcony był już w latach 2009 – 2010, zaś prapremiera miała miejsce już w 2011 r,, jednak z przyczyn politycznych TVP odmówiła dalszego finansowania, ponieważ były to czasy kiedy rządziła antypolska i lewacka PO.


Akcja rozgrywa się na Mazowszu w latach 1945 – 1951. Tytułowym bohaterem jest Mieczysław Dziemieszkiewicz pseudonim Rój (1925 – 1951), żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, a wcześniej Narodowych Sił Zbrojnych.
Tematyka dotyczy walki podziemia niepodległościowego z okupacyjną władzą narzuconą Polsce przez Sowietów. Pokazane zostało odbijanie więźniów z więzień, karanie kolaborujących z komunistami śmiercią lub czasem tylko chłostą, obrona prawa polskich chłopów do wiary w Boga (pokazano jak ubek, który ostrzelał figurę Maryi, przed egzekucją sam przed nią modlił, co ilustruje przysłowie: ,,Jak trwoga to do Boga’’), oraz proces pokazowy. Widzimy też moralne dylematy bohaterów filmu. Młota zwątpił w sens dalszej walki i podjął decyzję o dekonspiracji. Wyszomirski, były żołnierz NSZ, oskarżony o zabicie żydowskich komunistów, z czasem wstąpił w szeregi ubecji i zaczął polować na swoich dawnych towarzyszy broni w tym na Roja. Górala rozpoznał w schwytanym komuniście własnego ojca i przyczynił się do zamieniania mu kary śmierci na chłostę. Rój walczył do końca, choć w 1951 r. nie miał już poparcia zmęczonego wojną społeczeństwa polskiego.
,,Historia Roja’’ jest filmem na miarę ,,Białej Gwardii’’ Michaiła Bułhakowa. Również opowiada o tragicznych bohaterach, którzy ponieśli klęskę, mimo że walczyli w słusznej sprawie. Gloria victis!