sobota, 6 lipca 2019

,,Mała Syrenka''


,,Andersen napisał bajkę o miłej syrence. Ale według starych opowieści marynarze zawsze wystrzegali się spotkania z tymi kobietami – rybami. Syreny wabiły żeglarzy swoim pięknym śpiewem, a kiedy ci schodzili ze statków, aby się do nich zbliżyć, syreny pożerały ich. Syrenka Hansa Christiana Andersena chce odszukać księcia. Czarownica zgadza się dać jej nogi … ale w zamian za jej cudowny głos!’’ - M. R. Pimont ,,Księga morza’’


W wieku przedszkolnym miałem dwie adaptacje baśni Andersena o Małej Syrence. Pierwsza z nich napisana na podstawie filmu Disneya – kończyła się happy endem – ślubem Arielki z księciem Erykiem. W drugiej nie było ślubu… W trzeciej klasie szkoły podstawowej zapoznałem się z oryginalną baśnią Andersena i jej smutnym zakończeniem (zainteresowanych odsyłam do posta: ,,Mistrz Andersen i jego uczniowie’’). Baśnią tą inspirował się min. Andrzej Sapkowski pisząc opowiadanie ,,Trochę poświęcenia’’ o trudnej miłości księcia Aglovala i syrenki Sh’eenaz.


W lipcu 2019 r. obejrzałem sowiecki film fantasy ,,Mała Syrenka’’ (ros. ..Rusałoczka’’) z 1976 r. w reżyserii Władimira Byczkowa (ur. 1929). Prolog ukazuje scenę jazdy dyliżansem przez plażę gdzieś w XIX – wiecznej Danii. Mężczyzna (sam Andersen?) opowiada całą baśń młodej dziewczynie przenosząc ją do XIII – wiecznej Normandii.


Nieznana z imienia Syrenka była córką Króla Mórz. Tak jak jej siostry miała długie niebieskie włosy i rybi ogon. W czasie sztormu uratowała życie księciu Antoine’owi de Saint Gotard i zakochała się w nim. Spotkała podstarzałego włóczęgę Sulpicjusza, który ulegając prośbom Syrenki wystarał się dla o pomoc rudej czarownicy. W wyniku magicznej metamorfozy Syrenka uzyskała nogi i serce. Oddała czarownicy swe niebieskie włosy w zamian za włosy blond, a każdy krok sprawiał jej nieopisany ból. Syrenka była niezwykle ufna, prawdomówna i szczerze kochała księcia (Antoine zawdzięczał jej powrót do życia po śmierci w turnieju). Potrafiła też pięknie tańczyć. Doznała wielu krzywd od ludzi – min. motłoch chciał ją spalić na stosie winiąc syreny za zatonięcia statków i inne nieszczęścia. Choć zabiegała o miłość księcia, ten ostatecznie poślubił nieuczciwą księżniczkę, która okłamała go, że ona ocaliła mu życie. Odrzucona przez księcia Syrenka zgodnie ze słowami czarownicy miała umrzeć, lecz została ocalona przez kochającego ją włóczęgę , który oddał za nią życie. Odtąd Syrenka żyje wiecznie i przynosi ludziom szczęście.
Film oceniam jako bardzo piękny, choć momentami jest smutny.