niedziela, 7 grudnia 2014

Istoty z wierzeń kaszubskich w mojej twórczości
Stolimowie – plemię olbrzymów żyjące w analapijskiej prowincji Pomori nad Morzem Srebrnym. Zostały zrodzone przez Mokoszę w erze piątej. Wiele z nich walczyło pod sztandarami królów Analapii.Gadzëna – nauczyciel magii z ery jedenastej, wykładający w szkole Ossoria w Biesogórach. Wśród jego uczniów był mag i wojownik Barannus Braniborović. Gadzëna, zwany też Zniją, pochodził z aplańskiej prowincji Pomerland. Nauczał sztuki obroticzestwa, czyli zamieniania się w zwierzęta. Lubił mleko pite wprost z krowich wymion. W swojej ojczyźnie cieszył się złą sławą, przybierał bowiem postać zielonego węża, zwanego zniją i swą magiczną mocą wchodził w dzieci, zniewalając ich umysł. Zmuszał nieszczęsne dziatki do chodzenia nad wodę. Wówczas to gadokształtny demon opuszczał ciało dziecka i pełznął do wody by się wykąpać. ,,Obrzydliwy dziad, wykorzystuje dzieci'' – myślał o nim młody Barannus.
Redunice – rasa morskich nimf z Morza Srebrnego, zrodzona przez Juratę w erze dziewiątej. Miały rude włosy i czerwone paznokcie.
Morzeczki – rasa syren z Morza Srebrnego, zrodzona przez Juratę z erze dziewiątej.

Sarenowie – rasa leśnych ludzi mających głowy saren. Zostali zrodzeni w erze czwartej przez Dziewannę zapłodnioną nasieniem Boruty.
Borowa Ciotka – leśna Enka, córka Dziewanny, która uratowała dwoje zabłąkanych dzieci; brata i siostrę i dała im słodycze.Zocerka – koszmarna czarownica zjadająca dzieci.
Gwiazdor – rozdawca prezentów, żyjący w erze jedenastej. Jego siedziba mieściła się na gwieździe Antares i był ojcem wielu pięknych boginek – gwiezdnic. Jego domu pilnowały wilki. Uratował przed suszą stado bucentaurów, a także udał się w przyszłość, by chronić małpoludy – šumskie dekle przed wojną na terenie Chorwacji.

Niemnir – potężny król Zachodniej Europy z I wieku ery XI. Na wschód od jego państwa władał równie potężny król – Wił Sławicz. Postać króla Niemnira zaczerpnąłem z kaszubskiej baśni (Franciszek Sendzicki ,,Baśnie kaszubskie'').Król kaszubski ,,Ojciec Wirgiliusz
uczył dzieci swoje,
a miał ich wszystkich
sto dwadzieścia troje.

Hejże dzieci, hejże ha!
Róbcie wszystko co i ja,
co i ja’’ – autor nieznany ,,Ojciec Wirgiliusz’’.


Król kaszubski Wirgilusz był odległym potomkiem morskiego ducha Goska, sługi Juraty, czczonego przez Słowińców. Ukazywał się dzieciom w okolicach Lęborka. Podróżujący w czasie i przestrzeni, słowiański heros Żmij Ognisty Wilk uratował go z niewoli pruskiego króla Fryderyka II.