czwartek, 19 maja 2022

Św. Matka Teresa z Kalkuty

 


W czasach mojego dzieciństwa przypadającego na lata 90 – te XX wieku wielokrotnie byłem świadkiem jak w telewizji mówiono o św. Matce Teresie z Kalkuty (1910 – 1997). Otaczały ją podziw i szacunek nie tylko osób wierzących. Słyszałem nawet, że wielu chciało ją wynieść na ołtarze już za życia. Bardzo cenił ją ówczesny papież, św. Jan Paweł II (1920 – 2005). W jednej z książek popularnonaukowych wydanych w tym okresie można było o niej przeczytać:



,,KTO JEST ZNANY JAKO MATKA TERESA?

Pewna katolicka zakonnica zrezygnowała z pracy w szkole w Indiach, żeby zamieszkać wśród ubogich i chorych w slumsach wielkiego miasta. Jest znana jako Matka Teresa z Kalkuty.

Albanka o imieniu Agnes Gonxha Bojaxhia urodziła się w 1910 r. w macedońskim mieście Skopie. Została zakonnicą, studiowała w Irlandii, po czym udała się jako nauczycielka do Kalkuty w Indiach. Gdy pewnego dnia jechała pociągiem, usłyszała głos, który kazał jej opuścić klasztor i pomagać biednym.

Przywdziała sari (tradycyjny strój Hindusek) i udała się boso do najuboższych slumsów Kalkuty. W 1948 r. uzyskała pozwolenie Kościoła katolickiego na założenie Kongregacji Misjonarek Miłosierdzia.

Odtąd Matka Teresa i jej dzielne siostry zajmują się ratowaniem dzieci porzuconych na wysypiskach, leczeniem chorych, pocieszaniem konających i opieką nad trędowatymi. W 1979 r. Kongregacja miała już prawie 200 filii na całym świecie’’ - Bridget Daly (red.) ,,Kim oni byli? Księga pytań i odpowiedzi o sławnych ludziach’’


Otrzymała wiele odznaczeń, w tym Pokojową Nagrodę Nobla w 1979 r. Dziś jest opluwana przez lewaków mszczących się za jej słuszny sprzeciw wobec aborcji. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do artykułu ,,Matka Teresa była niedoskonała? Owszem! Odpowiedź na pięć zarzutów wobec świętej’’ na stronie ,,Aletheia’’. Dla mnie była największą kobietą XX wieku. W moim poemacie dygresyjnym ,,Milenium, czyli Nowe Triumfy’’ Jena ov Blackeyova spotkała ją w Armagedonie (odsyłam do posta: ,,Triumf Wiary’’). Święta (oprócz apokryficznej bogini słowiańskiej) była także jednym z pierwowzorów tytułowej bohaterki opowiadania ,,Dziecilela’’ dostępnego na tym blogu.