czwartek, 20 marca 2014

Wyspy Króla Manamana
Wyspy Króla Manamana – archipelag złożony z niewielkich wysp leżących między Atlantydą, a Terra Australis Incognita, odkryty przez Manamana Mc Leara – celtyckiego króla Atlantydy pochodzącego z wyspy Man. Należy tu wymienić:


- Parias; wyspa Lotofagów, dzikich, półnagich ludzi o długich czarnych włosach i oliwkowej cerze, jedzących wodną, narkotyczną roślinę lotos, która miała smak miodu, wprawiała jedzących ją w niezmiennie dobry nastrój, ale też odbierała pamięć. Z załogi statku ,,Gastar'', którym król Manaman odbył swą wielką wyprawę na południe, jedynie marynarz Urpisz – szimegi skosztował lotosu i oczywiście wszystko zapomniał. Odtąd chciał już tylko mieszkać na wyspie Parias i jeść lotos.
- Sutrę; tropikalna wyspa zamieszkana przez ludzi i moc dzikich zwierząt – tygrysów, panter, dzików, jeleni, gazeli, bawołów pustorogich i małp. Na owej wyspie znajdowała się zaczarowana Rzeka Dobrych Przepowiedni,w której wodach każdy widział to co chciał zobaczyć.


- Wyspę Papug (Psitakonezja) została tak nazwana, bowiem Atlanci odkryli ją płynąc za lecącym stadem dużych papug, zwanych ,,ara''.- Terra Florida (,,Ziemia Kwiatów'') – jej królową była jytnas Flora, nagrodzona nieśmiertelnością i wieczną młodością niewiasta z plemienia Italików, która ugościła króla Manamana i jego drużynę.
- Quirę; wyspę pokrytą zwałami kosztowności strzeżonych przez Złotego Potwora i Srebrnego Potwora o Złotych Skrzydłach. Oba potwory Manaman zabił z łuku w obronie swych marynarzy. Na owej wyspie sprawiający wiele kłopotów, samolubny i arogancki chłopiec okrętowy, sierota Subides (jego pierwowzorem był Eustachy Klarencjusz Scrubb z ,,Opowieści z Narnii'') za karę za to, że chciał rzucić kamieniem w białego gołębia został poprzez ukąszenie skolopendry zamieniony w potwora Biesę; skolopendrę wielkości słonia. Odzyskał ludzką postać dzięki Korze, matce Teosta, która napoiła go krwią z Krwawiącego Dębu. ,
- Wyspę Zgromadzeń (Inżieła Aklosiła) co roku wynurzała się z odmętów Atlantyku, by potem znów się w nich zanurzać. Gromadziły się na niej plemiona z całego Archipelagu, aby odbyć więc. Tubylcy obiecali koronę Manamanowi w zamian za zabicie potwora Kalibana, który pożerał ludzi i chciał zniewolić królową Florę.- Wyspa Kalibana – na niej to król Manaman przy pomocy Subidesa zabił potwora, o którym pamięć przetrwała jeszcze w czasach Szekspira.- Anian – wyspa nazwana na cześć Aniany, kobiety z pierwszych wieków Atlantydy, która doczekała się czci boskiej. Aniana żyła w czasie najazdu Golkondy na Atlantydę. Zginęła spadając z płaskiego dachu, w czasie ucieczki przed zalotami księcia Agar – severa. Jej śmierć dodała Atlantom sił do odparcia najazdu.
- Kiboli; najbogatsza wyspa archipelagu. Wznosiło się na niej siedem zamożnych miast: Korda, Sarda, Polosa, Talasea, Argundum, Sipar i Papar – zibi. Manaman uczynił stolicą gród Talaseę, gdzie został koronowany na cesarza archipelagu.
Wyspy Króla Manamana zatonęły w erze trzynastej razem z Atlantydą.