środa, 17 lutego 2021

Pradawny Lud


,, [...] żyjący na pustyni Kalahari Buszmeni uznają, że ich mity opisują Pradawny Lud, Stary Lud pierwotnych czasów. Kiedyś cały świat: ludzie, zwierzęta, rośliny, ciała niebieskie i bogowie stanowili jedność harmonijnie trwającą w łonie ziemi. Wszystkie stworzenia należące do Pradawnego Ludu mieszkały w ogromnej jaskini Loove, która dochodziła do środka ziemi. Nie umierali ani nie rodzili się, po prostu trwali zawieszeni w bezczasie pierwotnego łona Ziemi. Nie było im potrzebne jedzenie ani żadne zdobycze cywilizacji, takie jak ogień czy narzędzia, dlatego też zwierzęta nie odróżniały się od ludzi. Miał je rozproszyć dopiero wynalazek ognia, kiedy przerażone zwierzęta rozbiegły się po górach, tracąc z przerażenia mowę. Mity Buszmenów obracają się jednak w kręgu Pradawnego Ludu, głównymi bohaterami czyniąc Modliszkę C'agna i jego rodzinę: Ichneumona, Królika czy Gazelę'' - Andrzej Szyjewski ,,Etnologia religii'' 


 

Jaszczurka i ,,sklejeni ludzie''

 

 ,,Australijskie mity mówiące o Czasie Snu opisują rzeczywistość w stanie potencjalnym, zarodkowym. W micie Aranda na początku ziemia była pusta i płaska, pokryta gwiaździstym niebem. Wszystkie żywe istoty znajdowały się w ciemnościach jako niezróżnicowane byty [...] 'sklejeni ludzie', w które dopiero po tym, jak po raz pierwszy wzeszłe Słońce oświetliło ziemię swoimi promieniami, wcieliły się [...] zrodzone poza własną wiecznością' iskry życia, wieczni ludzie, czyli pierwsze dusze przodków. Natomiast 'sklejeni ludzie' leżeli nieruchomo na skałach, mając sklejone palce u rąk i nóg, zarośnięte usta i otwory ciała, inni byli z kolei bezkształtnymi kawałkami szarego mięsa pływającego po wodach chaosu. Po wyschnięciu ogrzanej przez Słońce ziemi [...] heros kulturowy - Jaszczurka oddzielił kamiennym nożem rytualnym zarodki od siebie i otworzył im zasklepione otwory ciała, w końcu zaś obrzezał. Potem ofiarował im wszelkie treści kultury: ogień, sztukę przygotowywania żywności, broń, bumerangi, czuringi dla każdego i system podziałów rodowo totemicznych'' - Andrzej Szyjewski ,,Etnologia religii'' Reptilianie pozdrawiają z Australii ;P.

Mit bizarny

 

,,Wskazując na swoistość logiki mitycznej, Susan Langer cytuje początek mitu z Nowej Gwinei: 'Pewnego dnia jajo, wąż, stonoga, mrówka i kawałek łajna postanowiły wybrać się na wyprawę jako łowcy głów...' '' - Andrzej Szyjewski ,,Etnologia religii''


Gwoli objaśnienia: przymiotnik ,,bizarny'' znaczy dziwaczny (od ang. bizarre). Używając go poszedłem w ślad za noblistką Olgą Tokarczuk, autorką ,,Opowiadań bizarnych''. 

Cudzoziemcy jak z horroru

 

 ,,S. Bystroń w Megalomanii narodowej (Warszawa 1995, s. 43 - 62) podaje siedem głównych kategorii przypisywanych obcym w naszej kulturze ludowej: (1) ciemna, smagła cera, (2) ślepo urodzeni (jak szczeniaki), (3) nienormalne urodzenie (np. przez odbyt, po 6 - bądź 12 - miesięcznej ciąży - tak mieli rodzić się Żydzi i szlachta), (4) wydawanie przykrego zapachu, brud i niechlujstwo (5) kanibalizm, (6) niskie pochodzenie, (7) czarownictwo'' - Andrzej Szyjewski ,,Etnologia religii'' (przypis 27 do rozdziału II ,,Charakterystyka społeczności tradycyjnych'') 

Wielki Post i potwory


 

 ,,Szczęśliwy święty Jerzy

z rycerskiego siodła

mógł dokładnie ocenić 

siłę i ruchy smoka

[...]

Pan Cogito

jest w gorszym położeniu''

- Zbigniew Herbert ,,Potwór Pana Cogito'' (fragment)


Dziś Środa Popielcowa A. D. 2021, która otwiera kolejny Wielki Post w dziejach. Jest to czas, w którym Jezus Chrystus wzywa swych wyznawców, aby podjęli walkę ze złem tkwiącym w nich samych, aby móc godnie przygotować się na nadchodzące święto Jego Zmartwychwstania. Na przestrzeni wieków chrześcijanie w sztukach plastycznych, hagiograficznych legendach i dobrej literaturze fantasy przedstawiali owe zło jako smoki, bazyliszki, potwory, orków itp. Nie jest łatwo zwyciężyć bestię, ale starać się trzeba. W tej walce nie jesteśmy sami - Jezus, Maryja i święci nie opuszczą tego kto szczerze dąży do Boga, nawet gdyby jego droga miała być naznaczona upadkami. Dźwigając krzyż ku naszemu zbawieniu, Chrystus trzy razy upadał i powstawał, tym samym dając przykład nam, abyśmy nie ulegali grzesznej rozpaczy, w istocie gorszej niż sam upadek, ale się podnosili i szli dalej. ,,Niemądry kto wśród drogi, z przestrachu traci męstwo, bo im sroższe ciernia głogi, tym słodsze jest zwycięstwo'' - pisał w XVIII wieku Wojciech Bogusławski. Wszystkim Czytelnikom bloga niezależnie od wyznania i światopoglądu życzę, aby ten nadchodzący czas był dla Nich owocny.