czwartek, 7 stycznia 2021

,,Zemsta Herkulesa''

 

,,Eurysteus, król Myken, dzięki Herze otrzymał władzę nad Heraklesem (ob.). Gdy po śmierci tegoż, chciał wymusić na Ateńczykach wydanie prześladowanych przezeń dzieci Heraklesa, został pokonany i zabity podczas ucieczki przez Hyllosa’’ - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga tom 5 Europejska równowaga do Grecka sztuka’’


 

W styczniu 2021 r. obejrzałem francusko – włoski film fantasy ,,Zemsta Herkulesa’’ (tytuł oryginału: ,,La Vendetta di Ercole’’) z 1960 r. w reżyserii Vittorio Cottaferiego (1914 – 1998).Herkules (ukazany na filmie z brodą) był półbogiem; synem Zeusa. Ukarany przez bogów za pychę (gr. hybris) musiał wykonać 12 prac. Ostatnia z nich polegała na przyniesieniu Krwawego Diamentu z Hadesu dla Boga Zemsty (w mitologii greckiej za zemstę odpowiadała bogini Nemezis). W Hadesie heros zabił trójgłowego psa Cerbera, który zionął ogniem i harpię ukazaną jako olbrzymi, humanoidalny nietoperz. Herkules miał żonę Dejanirę i syna Illusa, których bardzo kochał.


Illus zakochał się w pięknej blondynce Tei więzionej na dworze króla Eurysteusza; mordercy jej ojca. Herkules zrazu był przeciwny ich miłości ze względu na przepowiednię o śmierci Dejaniry. Illus uwierzył w kłamstwo Eurysteusza, głoszące, że jego ojciec rywalizował z nim o rękę Tei. Eurysteusz poprzez sieć intryg zamierzał bowiem nakłonić Illusa do otrucia ojca.Herkulesowi sprzyjała wróżka Sybilla przekazująca mu wolę bogów. Pozostała mu wierna, nawet gdy w chwili porwania Dejaniry, heros wyrzekł się bogów Olimpu i zapłaciła za to spaleniem przez piorun Zeusa.


Przyjacielem był również bóg Echo, za którego pośrednictwem Tea i jej towarzyszka niewoli Alkione, powstrzymały Illosa przed otruciem ojca, demaskując kłamstwo Eurysteusza. Swoją drogą, w mitologii greckiej Echo to imię nie boga, ale nimfy nieszczęśliwie zakochanej w Narcyzie i skazanej przez Herę na powtarzanie cudzych słów bez możliwości wypowiadania własnych.Kiedy Dejanira wzywała na pomoc boga Eumenidosa (w mitologii greckiej Eumenidy to przydomek straszliwych bogiń zemsty i kary, Erynii), zjawił się Polimorfos – zmiennokształtny centaur mogący zarazem zamieniać się też w satyra. Porwał Dejanirę, lecz zginął zabity z łuku przez Herkulesa. W mitologii greckiej Dejanirę próbował porwać centaur imieniem Nessos.Eurysteusz był okrutnym tyranem Ecalii, który dążył do zniszczenia Teb – rodzinnego miasta Herkulesa. Swoje ofiary wydawał na rozdeptanie przez słonia (Herkules ocalił przed tym losem swego syna Illusa) lub kazał wrzucać do jamy pełnej węży. Zamierzał uśmiercić Dejanirę, którą przyprowadził mu umierający Polimorfos. Sam jednak został strącony do jamy węży przez Alkione, która również poniosła śmierć od ukąszeń gadów. Po śmierci Eurysteusza władzę nad Ecalię zgodnie z przepowiednią objął Illos wraz ze swą ukochaną Teą.

Film bardzo swobodnie traktuje materię mitologiczną, jednak dużym plusem jest jego prorodzinne przesłanie ;).