niedziela, 25 stycznia 2015

Chanat Mansów
Jak podaje ,,Bursztynowa Księga'', Mansowie – syberyjskie plemię zamieszkujące dziś obszary między Uralem, a rzeką Ob, po podboju Rosji przez Chińczyków, prowadzeni przez szamana Ołuna Bajana, udadzą się w wielką wędrówkę na Zachód. Na wielkim wiecu plemiennym w Białymstoku, przywódca duchowy Mansów ogłosi dożywotnim prezydentem nieustraszonego żołnierza – Piotra Fadiejewicza Chalibowa. Ów następca Ołuna Bajana, poprowadzi zbrojne hufce Mansów na szwedzkie miasto Landsort, zbudowane w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Głębia Landsort – najgłębsza część Bałtyku (upadek zaczarowanego meteorytu w 2012 r. miał spowodować natychmiastowe wyschnięcie Bałtyku, Morza Czarnego, Śródziemnego i Czerwonego). Mansowie część Szwedów wymordują, część wypędzą, a część obrócą w niewolników, zaś Landsort stanie się ich nową stolicą. Prezydent Piotr Chalibow, po zdobyciu tego miasta koronuje się na cara, zaś jego syn Wołod – Ergis I przybierze tytuł chana Mansów. Takie będą początki dynastii Chalibowów. Młody Chanat Mansów stoczy liczne walki z Mongołami, Finami, Lapończykami, Palestyńczykami, Ujgurami, Turkami, Marokańczykami, Rosjanami, Polakami i Białorusinami.
Oprócz stołecznego Landsort największymi miastami będą Mangazja i Arkan – goł; wielki port nad Morzem Sinym. Od wschodu, zachodu i południa, Chanat Mansów będzie graniczyć z ziemiami Runwirów. Językiem urzędowym i literackim będzie język mansyjski. Walutą Chanatu będzie złoty firlik (1 firlik = 100 rombów) z wybitym wizerunkiem niedźwiedzia trzymającego topór. Mansowie porzucą prawosławie, aby wrócić do szamanizmu. Na czele ich panteonu będę stać Bóg – Niedźwiedź i jego żona – Księżycowa Wojowniczka Kaltasz. Ponadto w wierzeniach Chanatu będą występować liczne skrzaty, wodniki, nimfy, olbrzymy, ludzie z głowami zwierząt, oraz zapożyczone z porzuconego prawosławia – anioły i diabły. Mansowie będą zajmować się wypasem reniferów, łowiectwem, zbieractwem, uprawą jęczmienia i żyta, rybołówstwem, handlem, górnictwem, metalurgią i alchemią.
W Chanacie będzie panował klimat subpolarny. Będzie to kraina gór Altar – kazarat (z najwyższym szczytem Pik Porana – 88 m n. p. m.), nieprzebytych lasów, bagien i tundry. Będą tam żyły liczne stada wskrzeszonych przez magię meteorytu mamutów, nosorożców włochatych, lwów, hien i niedźwiedzi jaskiniowych, tygrysów szablozębnych, megacerosów, a także reniferów i piżmowołów. Nie zabraknie też zionących ogniem, wielogłowych smoków.