niedziela, 9 lutego 2014

Kuchnia Atlantydy

Czy wzorem Paolo Gulisano, który napisał książkę o kuchni inspirowanej ,,Opowieściami z Narnii'', zastanawiał się Czytelnik co jedzono na Atlantydzie? Czytając ,,Atlantydę dziecko gwiazd'' Michaliny Olszańskiej natrafiamy na wzmianki o bananach i czekoladzie.
Na Atlantydzie uprawiano pszenicę, jęczmień, ryż, kukurydzę, proso, owies i sorgo. Pieczono biały chleb w formie bochenków, lub podpłomyków, bułki zdobione makiem, sezamem, lub pestkami dyni, niekiedy w kształcie męskich, lub żeńskich genitaliów, oraz liczne wymyślne, kolorowe ciasta.
Zupy: serowa, cebulowa z serem i grzankami, czosnkowa, rosół lemuryjski, zupa z ostryg z chili, czekoladowa z bakaliami i bitą śmietaną (popularny deser), chłodnik pomidorowy, bakłażanowa, orzechowa, krewetkowa, krabowa, gulaszowa z wieprzowiny lub baraniny, kokosowa, imbirowa, cynamonowa, łososiowa z dodatkiem czerwonego kawiorem, tuńczykowa, podrobowa (ze zwierzęcej krwi, oczu i jąder), jesiotrowa z czarnym kawiorem i koprem, piwna z wieprzowiną, zupa z cukinii z koziną, paprykowa z oliwkami i kukurydzą, chłodnik żurawinowy, winna z omułkami, kumysowa z wołowiną lub dziczyzną (zapożyczona z Lemurii), herbaciana z ryże, solą i masłem (zapożyczona z krainy Leng).
Mięso: gulasz z dzika z ryżem i surówką z czerwonej kapusty, kiełbasa wieprzowa z chili,gyros, szaszłyki z mięsa zebr, lub antylop, szynka smażona w panierce, schab Atlantów (obecnie znany jako kotlet ministerski), kotlet wieprzowy nadziewany żółtym serem, kogut w winie, kogucie grzebienie, indyk w sosie paprykowym, kaczka w sosie orzechowym, gęś w sosie czosnkowym, bażant nadziewany ryżem i imbirem w sosie jogurtowo – cynamonowym, paw z makiem, struś nadziewany figami i daktylami podawany z ryżem, perliczka z kaszą kuskus, kurczaki w sosie chrzanowym, kuropatwa w sosie śmietanowym, baranina gotowana w słonym jogurcie, królik w sosie śmietanowym z koperkiem, kiełbasa w cieście, kurczak w cieście, kaczka w sosie piwnym, gęś w sosie winnym, kozina w sosie korzennym, kaczka z pomarańczą, pieczeń z jelenia przybrana świeżymi pomidorami, szynka z zebry, ogon krokodyla z chrzanem, pieczone płetwy foki, wędzone uszy świni, żabie udka, ślimaki z szalotką, kiełbasa z wieloryba.





Ryby: kiełbasa z łososia, śledzie w śmietanie z cebulą i ziemniakami, łosoś w cieście, tuńczyk w cieście, śledź w cieście, śledź wędzony śledź marynowany, węgorz wędzony, smażony rekin, smażony halibut, wędzona makrela w cieście, minóg w winie, śledź smażony, karp smażony, sum w kurkach, pulpety ze szczupaka, pulpety z łososia, pieczony pstrąg z migdałami, żabnica z papryką, gotowany sandacz, karasie w śmietanie (przysmak Kościeja), smażony okoń, smażony dorsz, dorsz wędzony, węgorz marynowany z owczym serem, pieczony jesiotr z koprem w sosie śmietanowym, gulasz z łososia, gulasz z tuńczyka.
Owoce morza: trepang (danie ze strzykwy zapożyczone z kuchni lemuryjskiej), gulasz z ośmiornicy, jeżowiec w cieście, homary i langusty w cieście, placek z przegrzebkami, ostrygami, lub omułkami, omułki w białym winie, szaszłyk z bananów i owoców morza.
Jaja: Popularnością cieszyły się jaja strusi, kaczek, gęsi i indyków, a także jaja w sosie musztardowym z ziemniakami, omlet z małżami, omlet z krewetkami, omlet z groszkiem i jajecznica z boczkiem.
Nabiał: ser żółty, sery pleśniowe szmaragdowy i szafirowy, twaróg z miodem, masło (używane głównie do smażenia)
Ziemniaki: ziemniaki z zsiadłym mlekiem, ziemniaki pieczone z sosem śmietanowym, frytki z sosem pomidorowym, placki ziemniaczane polane śmietaną, placki ziemniaczane z gulaszem (dziś znane jako placki po węgiersku), musaka.
Dania warzywne: bakłażany nadziewane ryżem i oliwkami, ogórki nadziewane ryżem, surówka z pora z jajkiem i majonezem, surówka z czerwonej kapusty, bób z papryką, prażony na oleju, faszerowana papryka, surówka z pomidorów i cebuli, smażona cebula, smażony czosnek, czerwona fasola z ryżem, mięsem i chili, brokuły w sosie czosnkowym, karczochy w sosie śmietanowym z kurkami i pieprzem, groch smażony, mizeria, ćwikła z chrzanem, marynowany kalafior.
Owoce: jabłka, gruszki, pigwy, figi, granaty, daktyle, ananasy, mango, papaje, pomarańcze, mandarynki, banany, borówki, żurawina, cytryny, persymony, salaki, kiwi, wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, śliwki, oraz winogrona. Popularne desery to banan w cieście i ananas w cieście zapożyczone z kuchni lemuryjskiej.
Grzyby: pieczarki smażone z cebulą, kania w panierce, placek z pieczarkami, placek z kurkami, pieczarki w cieście, grzyby mun i shitake w cieście.
Orzechy: orzechy laskowe w miodzie, pasta pistacjowa, pasta kokosowa, pasta z orzechów włoskich, ziemnych i laskowych.
Przyprawy: sól (stosowana w niewielkich ilościach), pieprz, cynamon, imbir, gałka muszkatowa, bazylia, oregano, rozmaryn, majeranek, kminek, koperek, pietruszka, cebula, czosnek, chili, suszone pomidory, miód, cukier z trzciny cukrowej, szczypiorek, chrzan. Ponadto popularnością cieszyły się dziś już zapomniane przyprawy syntetyczne wytwarzane w pracowniach alchemików.
Sosy: szary sos cebulowy, sos czosnkowy, rybny, chrzanowy, zielony wasabi (zapożyczony z Lemurii), musztardowy, miodowy, pomidorowy, chili, śmietanowy, imbirowy, piwny, winny, ziołowy, cynamonowy, cytrynowy, bakaliowy, czekoladowy.
Ryż i kasze: ryż z warzywami, ryż z grzybami, kuskus z sosem śmietanowym i kalmarami.
Makarony: makaron z sosem pomidorowym, makaron z sosem śmietanowym, szpinakiem i kurkami, makaron z kozim serem.
Placki i naleśniki: placek pszenny z cebulą (cebulak), placek z kawiorem, naleśniki z mango i bitą śmietaną, naleśniki z ananasem, bitą śmietaną i czekoladą, naleśniki z sosem pomidorowym i ostrygami.
Pierogi: pierogi z makiem (zapożyczone od Shemitów), pierogi z żurawiną, pierogi z morwą, pierogi z bananami, pierogi z krewetkami, pierogi z pigwą, mango i papają, pierogi z nadzieniem rybnym i mięsnym, pierogi z owczym serem.
Słodycze: tort lodowy, tort cytrusowy z bitą śmietaną, tort pistacjowy z bitą śmietaną, pączki, sorbet ananasowy, bita śmietana z rodzynkami i migdałami, syrop klonowy, ciasto w kształcie smoczego ogona.
Napoje alkoholowe: likier czekoladowy, wódka ryżowa, niebieskie wino, piwo, miód pitny, kumys.
Napoje bezalkoholowe: oranżada, lemoniada, orszada, sporadycznie kawa i herbata, oraz kwas chlebowy z Hyperborei.
Dania nietypowe: trąba słonia, placek z jądrami, owcze oczy, pieczony odbyt guźca i wiele, wiele innych.




Oczywiście są to tylko niektóre z wymyślnych dań, jakie spożywano na Atlantydzie w dniach jej świetności.