sobota, 28 marca 2020

Pierwowzór Bohun Upas


,,Strychnina występuje naturalnie w nasionach kulczyby wronie oko (Strychnos nux - vomica), drzewa liściastego rosnącego w Indiach i Azji Południowo - Wschodniej. [...] Wszystkie części kulczyby są trujące. Nawet pasożytnicze rośliny, które wczepiają się w strychninowe drzewo, absorbują znaczne ilości trucizny. [...]'' - Lydia Kang, Nate Pederson ,,Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny''

Przypuszczam, że to właśnie kulczyba wronie oko była pierwowzorem trującego drzewa Bohun Upas, które według średniowiecznych wierzeń rosło w Indiach (więcej o tej mitycznej roślinie w książce Andrzeja Sapkowskiego ,,Rękopis znaleziony w smoczej jaskini'').

Basilius Valentinus

,,Nazwę antymonu wywodzono od historii o piętnastowiecznym niemieckim mnichu Basiliusie Valentinusie. Według legendy Basilius należał do benedyktyńskiej wspólnoty zamieszkującej klasztor św. Piotra w Erfurcie i dożył imponującego wieku 106 lat. Jego epitafium głosiło: [...] 'otworzę się za 120 lat' [...] i ponoć dokładnie po tym czasie jeden z kościelnych filarów roztworzył się, ukazując ukryte księgi autorstwa Basiliusa, o których istnieniu nikt nie miał pojęcia.
   W manuskrypcie zatytułowanym
Triumfalny rydwan antymonu Valentinus wysławiał zalety tego pierwiastka, twierdząc, że nadaje się nawet do tuczenia świń. Krążyły plotki, że [...] Valentinus podał antymon swoim współbraciom, którzy wkrótce potem poumierali. Tą historyjką tłumaczono nazwę pierwiastka: antymon miał znaczyć tyle co 'anty - mnich', czyli 'zabójca mnichów'. ([...] Prawdopodobnie pochodzi ona od greckiego słowa antimonos oznaczającego 'metal, który nie występuje samotnie' - antymon wykazuje tendencje  do reagowania z innymi pierwiastkami, między innymi z siarką. [...]).
   Rękopisy Valentinusa magicznym sposobem trafiły do rąk Johanna Thӧldego, solnika, kupca i prawdopodobnie rzeczywistego autora tekstów. [...]'' -
Lydia Kang, Nate Pedersen ,,Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny''