poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Jestem nosaczem

,,Nosacze jak sama nazwa wskazuje, mają wielkie nosy, osiągające dziesięć centymetrów. Zwisają one nad ustami i sięgają niemal podbródka. Służą prawdopodobnie tym małpom jako wzmacniacze okrzyków ostrzegawczych, które przypominają krzyki gęsi, a można je słyszeć z bardzo daleka.
Tak potężne nosy mają tylko samce. Nosy nabrzmiewają lub czerwienieją gdy zwierzęta są pobudzone. Samice mają nosy mniejsze i wydają cichsze okrzyki, natomiast nosy młodych są zadarte'' – Marc Carwardine ,,Atlas zwierząt świata''Od niedawna w polskim Internecie można podziwiać kuriozalne grafiki, na których widnieją nosacze – duże wąskonose małpy żyjące na Borneo, podpisane jako ,,Polacy'', ,,Prawdziwi Polacy'', plażowy parawan jako ,,zagroda dla Polaków'' i tym podobne. Tak się składa, że jestem Polakiem, więc owe memy typu ,,Polak – małpa'' dotyczą również mnie osobiście.
Zdarzało się, że znajomi zarzucali mi nacjonalizm np. wtedy gdy powiedziałem, że ,,Biedronka'' nie jest sklepem polskim, ale portugalskim (w istocie jej oryginalna nazwa to ,,Jeronimo Martins''). Czy są to zarzuty słuszne i jak w ogólne należy je rozumieć? Żeby było jasne: jako katolik nie uważam żadnej, absolutnie żadnej nacji za podludzi. Jestem stanowczo przeciwko mordowaniu, wysiedlaniu i wynaradawianiu jakichkolwiek mniejszości narodowych, jak również napadaniu na inne kraje. Uważam, że dobrobytu państwa i narodu nigdy nie wolno budować po trupach niewinnych ludzi. Choć zaliczam siebie do konserwatystów, przerażają mnie fanatycy uznający za swoich bohaterów morderców – Eligiusza Niewiadomskiego (NOP 1 ), czy Janusza Walusia (rodzimowiercy ze związku Rodzima Wiara 2 ). Z tego punktu widzenia nie jestem nacjonalistą, ani tym bardziej szowinistą. Prawdą jest jednak, że kocham Polskę jako swoją Ojczyznę, z jej barwną i trudną historią, kulturą i przyrodą, chcę jej dobra i że znaczy ona dla mnie więcej od całej zakichanej Unii Europejskiej. Jeśli z tego powodu ktoś nazwie mnie nacjonalistą, to ten ktoś ma problem, a nie ja.
Wracając do naszych nosaczy... Intencje autorów memów były najprawdopodobniej obraźliwe, choć z drugiej strony nosacz jest gatunkiem ginącym i chronionym. Może więc ich prawdziwe przesłanie jest takie, że polscy patrioci są gatunkiem ginącym, który trzeba chronić? ;).1 Narodowe Odrodzenie Polski; za haniebną gloryfikację mordercy prezydenta Narutowicza, krytykował ich sam Rafał A. Ziemkiewicz.
2 Krytykował to na Facebooku pisarz fantasta Konrad T. Lewandowski, sam należący do Rodzimego Kościoła Polski.