sobota, 17 lutego 2024

Macanie słonia





 ,,Trzej ślepcy udali się, by zobaczyć słonia: jeden dotknął trąby, drugi nogi, trzeci uszu. Po powrocie do domu wdali się w spór, gdyż każdy określał nieznany przedmiot w oparciu o to czego dotknął'' - Sanai (1131 r.), cyt. za: Mario Moiraghi ,,Wielka księga Graala między historią a legendą od króla Artura po Marię Magdalenę''


Opowieść ta została zapożyczona przez Persów z Indii.  

Śmierć Kambyzesa




 ,, [...] Wieść niesie, że Kambiz umarł w Ekbatana w wyniku rany na udzie, którą zadał sobie przypadkowo, a która uznawana była za boską zemstę, gdyż w tym samym miejscu zranił on śmiertelnie boga Api, zmaterializowanego pod postacią świętego cielęcia'' - Mario Moiraghi ,,Wielka księga Graala między historią a legendą od króla Artura po Marię Magdalenę'' (przypis 58 na str. 166) 

 



Chodzi o króla Kambyzesa II i byka Apisa, czczonego w starożytnym Egipcie.

Humor luzytanistyczny




 - Jak się nazywa po portugalsku biedronka?

- Jeronimo Martins!



Żarty żartami, ale tak naprawdę biedronka to w języku portugalskim ,,joaninha,'', zaś popularna w Polsce sieć sklepów ,,Biedronka'' pochodzi z Portugalii, gdzie nazywa się właśnie ,,Jeronimo Martins''. 

Humor o Heraklesie

 


Pani pyta Jasia na lekcji języka polskiego:

- Kto zabił Hydrę?

- Hydraulik.




Baalbek

 

,,’W Boga, zwanego Baal, wierz!’

(Tak z wież Babilonu wył balwierz).

Choć zwierz to i szalbierz,

W garść stal bierz i w dal bież!

Pal! wal! rzeź!…Ha! życie to bal, wiesz...’’

- Julian Tuwim ,,Limeryk babiloński’’




Baalbek (grec. Heliopolis, łac. Colonia Iulia Augusta Felix Heliopolitana) jest stanowiskiem archeologicznym, zespołem megalitów typu tryliton w dolinie Bekaa w Libanie. Znajduje się w nim megalityczny Kamień Brzemiennej Kobiety (arab. Hajjar al - Hibla), Qalaa (zespół rzymskich świątyń Jowisza, Bachusa i Wenus), sanktuarium Jowisza i kamieniołom. Osadnictwo na tych terenach zachowuje ciągłość od neolitu. W okresie hellenistycznym był to ośrodek kultu solarnego boga Baala Hadada, jego syna Aliyana i córki Anat, bóstw płodności. Archeolodzy uznają wymienione wyżej zabytki za dzieło Rzymian z I – III wieku n. e. Dowodem na to jest klasyczna, rzymska architektura znajdowała w tym obiekcie. Stanowisko jest znane od czasu niemieckich wykopalisk przeprowadzonych w latach 1898 – 1903. Późniejsze prace prowadzili Francuzi i Libańczycy.



Balbeek jest tematem wielu miejscowych legend oraz teorii pseudonaukowych. Założycielem kompleksu miał być biblijny Kain, po tym jak zabił swego brata, Abla. Baalbek po Kainie odziedziczył jego syn, Henoch wraz z rasą gigantów. Znajdowało się tu sanktuarium gigantów czczących Boga Słońca. Po potopie asyryjski król Nemrod rozpoczął budowę Wieży Babel. Francuski podróżnik, kawaler Laurent d’Arvieux (1635 – 1702) przytacza żydowskie i arabskie legendy mówiące o tym, że giganty na rozkaz Nemroda odbudowały zniszczony przez potop kompleks. Megality mają być też śladami pałacu, który król Salomon zbudował dla królowej Saby z pomocą dżinów. W ten sposób dokończył prace zaczęte już przez rasę przedpotopową. Niemiecki cesarz Wilhelm II (1859 – 1941), pasjonat archeologii, który przeszedł do historii jako zbrodniczy imperialista, współodpowiedzialny za rozpętanie I wojny światowej, głosił publicznie, że rzymscy budowniczy, wznoszący Baalbek byli … przodkami Niemców. Nowsze teorie spiskowe tłumaczą przeznaczenie megalitów z Baalbek jako lądowisko dla statków kosmicznych, bądź też uznają za budowniczych kompleksu starożytnych Egipcjan lub mieszkańców anatolijskiego miasta Göbekli Tepe. Zwolennicy tych rewelacji powołują się na rzekomy brak wiedzy Rzymian o Baalbeku.

Aleksander Wielki w legendach arturiańskich

 


,,Zdaniem Wolframa [von Eschenbacha] Aleksander Wielki poślubił Surdamur, siostrę Gawana, kolejnego z rycerzy Okrągłego Stołu'' - Mario Moiraghi ,,Wielka księga Graala między historią a legendą od króla Artura po Marię Magdalenę''