piątek, 24 marca 2017

Kukania (Szlarafia),,Według legendy popularnej w średniowiecznej Europie kraina obfitości, której mieszkańcy żyją w bogactwie i rozkoszują się wszelkiego rodzaju przyjemnościami, przede wszystkim dobrym jadłem i napitkiem. W angielskim poemacie 'Land of Cockaigne' ('Kraina Kukanii') z XIII wieku czytamy, że domy i ulice w Kukanii zrobione były z cukru i ciasta. W tradycji angielskiej owe rajskie miejsce często identyfikowano z Londynem'' - Arthur Cottherell ,,Ilustrowana encyklopedia mitów i legend świata''W mojej twórczości< Kukania pojawia się w opowiadaniu ,,Pieśń o Sowim'' ze zbioru ,,Legenda'' dostępnym na tym blogu ;). 

Grecki Jefte


,,Idomeneus. W mitologii greckiej król Krety, dowódca wojska kreteńskich podczas wojny trojańskiej. W drodze powrotnej spod Troi okręt Idomeneusa wpadł w straszliwą burzę, a wówczas król przyrzekł POSEJDONOWI, że złoży mu w ofierze pierwszą istotę, jaką spotka na lądzie, o ile tylko ujdzie z życiem. Nieszczęśnikiem okazał się syn Idomeneusa, Idamente. Król musiał dotrzymać obietnicy, później jednak za karę udał się na wygnanie do Italii'' - Arthur Cottherell ,,Ilustrowana encyklopedia mitów i legend świata''


Zastanawiam się, czy ci sami ludzie, którym przeszkadza przemoc w ,,Biblii'', zwłaszcza w Starym Testamencie,  mają podobne zastrzeżenia co do mitologii greckiej?

Birmańska Meluzyna,,Hkum Ai. Legendarny birmański bohater, mąż pięknej księżniczki - smoka, z którą spłodził syna, przyszłego wielkiego króla. Początkowo, gdy jego żona występowała w ludzkiej postaci, Hkum Ai był ukontentowany ze swego małżeństwa. Zaniepokoił się jednak, gdy jego żona podczas święta wody z powrotem zamieniła się na jeden dzień w węża.
W końcu Hkum Ai postanowił porzucić swą smoczą żonę. Uczynił to jednak dopiero wówczas, gdy dostał od niej w prezencie jajo. Po pewnym czasie z jaja wykluł się jego syn, któremu nadał imię Tung Hkam ('Złote umarłe liście') Po latach Tung Hkam zakochał się w księżniczce mieszkającej na wyspie. Nie mogąc się do niej dostać o własnych siłach, skorzystał z pomocy matki, która ze swego wężowego ciała utworzyła most.
Podobnie jak w innych mitach znanych na terenie Kambodży i Laosu, Tung Hkam stał się następnie założycielem potężnego królestwa'' -
Arthur Cottherell ,,Ilustrowana encyklopedia mitów i legend świata''