niedziela, 10 maja 2020

Magia szczurołapów


,,Kolberg pisze, że na Lubelszczyźnie 'szczura straszą się jak diabła (...). Opowiadają, iż są czarowniki, którzy tych natrętnych gości z domów wyprowadzić umieją (...) taki, jak tylko świśnie, wszystkie szczury według tej komenderówki za nim wychodzą i można ich potem, prowadzić choć za dziesiątą granicę''' - Jerzy Ficowski ,,Cyganie polscy''Tymczasem na InbookuDowiedziałem się dzisiaj, wchodząc na stronę ,,inbook.pl'', że moja powieść fantasy ,,Tatra. Suplement'' otrzymała ocenę 4 na 5 (1 głos). Dziękuję za ocenę i pozdrawiam wszystkich Czytelników ;). 

Magiczne niedźwiedzie


,,Lud polski, bojąc się czarów, obdarowywał niedźwiednika i niedźwiedzia za usunięcie 'złego', które zakradło się do chaty. W Chełmskiem panowało przekonanie, że niedźwiednicy mogą opanować niedźwiedzie tylko przy pomocy czarów. Krążyły w tych stronach opowieści, że kiedy niedźwiednik wraz z prowadzonym przezeń zwierzęciem zbliży się do czarownika lub do jego mieszkania, niedźwiedź zaczyna straszliwie ryczeć, zwęszywszy czary w pobliżu...'' - Jerzy Ficowski ,,Cyganie polscy'',,Kaczor Howard''
W 1996 r. widziałem w telewizji fragment amerykańskiej komedii science fiction ,,Kaczor Howard’’ (ang. ,,Howard the Duck’’) z 1986 r. w reżyserii Willarda Huycka (ur. 1946). W maju 2020 r. obejrzałem cały film zainspirowany jednym z mniej znanych komiksów Marvela.
Jego akcja rozgrywa się w XX wieku na Planecie Kaczek i w Cleveland (USA).


Tytułowy bohater, antropomorficzny ptak Howard przypomina wyglądem disneyowskiego Kaczora Donalda, jest jednak bardziej korpulentny. Studiował medycynę, jednak przerwał studia i zatrudnił się przy wymyślaniu haseł reklamowych. Kiedy przeglądał pornograficzny magazyn ,,Playduck’’ (kaczy odpowiednik ,,Playboya’’) został teleportowany na Ziemię wskutek nieodpowiedzialnych eksperymentów amerykańskich naukowców. Po wylądowaniu w Cleveland, dzięki swojej znajomości sztuki walki kwak – fu obronił młodą piosenkarkę rockową Beverly przed atakiem psychofanów. Kaczor i dziewczyna zaprzyjaźnili się. Howard miał jej za złe, że transportowała go w niewygodnym worku i pokłócił się z nią. Potem jednak pokonał w bójce jej chciwego impresaria Gingera, którego zmusił do oddania pieniędzy należnych dziewczęcemu zespołowi Beverly i odejścia. Kaczor podobnie jak w naszych czasach Jarosław Kaczyński zaznał od ludzi wiele zła. Był bity, wyśmiewany, traktowany jak dziwoląg, zmuszany do pracy hydraulika w domu publicznym. Strzelano do niego, próbowano też upiec i zjeść. Tymczasem kaczor ocalił Ziemię, powstrzymując jednego z Czarnych Władców Wszechświata, który opętał naukowca. Stoczył walkę w elektrowni atomowej z kosmicznymi demonami podobnymi do olbrzymich skorpionów i zapobiegł opanowaniu przez nie Ziemi. Zdecydował się pozostać na Ziemi razem z Beverly i został menadżerem jej zespołu.
Film jest bardzo zabawny (zwłaszcza scena przybycia Howarda, Beverly i opętanego naukowca do restauracji), zaś główny bohater to sympatyczna postać z charakterem ;).