poniedziałek, 24 lutego 2020

Walt Disney


,, … Bo dzieciństwo bez Disneya jest jak czar bez czarodzieja’’ - Majka Jeżowska

,, … jeśli będzie można (chciałbym tu dodać) postawić weto wobec wszystkiego, co pochodzi ze studia Disneya lub znajduje się pod jego wpływem (serdecznie nie znoszę jego produktów)’’ - J. R. R. Tolkien ,,List do C. A. Furtha z wydawnictwa Allen & Unwin’’ z 13 maja 1937


Z postaciami z bogatego uniwersum Walta Disneya zetknąłem się po raz pierwszy w wieku przedszkolnym. Pierwszy kontakt nastąpił gdy w telewizorze u sąsiada zobaczyłem Kaczora Donalda w czapce kucharskiej i nazwał to nieznane mi wówczas stworzenie ,,czapaczem’’. Do dziś przechowuję w albumie zdjęcie z przedszkola, na którym pozowałem razem z pluszowym Kaczorem Donaldem. W przedszkolu wyświetlano nam filmy ,,Piotruś Pan’’ i ,,Zakochany kundel’’, zaś w kinie oglądałem ,,Królewnę Śnieżkę’’, ,,Kopciuszka’’ oraz ,,Piękną i Bestię’’ i wszystkie mi się podobały. W telewizji nadawano wówczas takie disneyowskie dobranocki jak: ,,Gumisie’’1 i ,,Brygada RR’’. Miałem też książki – o Myszce Miki spotykającej nocą w muzeum ożywione dinozaury, o Kaczorze Donaldzie i Daisy w zoo, nowelizacje adaptacji: ,,Kubusia Puchatka’’, ,,Księgę dżungli’’2 , ,,Alicję w Krainie Czarów’’, ,,Pinokia’’3 , ,,Małą Syrenkę’’ 4, ,,Tarana i magiczny kocioł’’5 , oraz historię o przygodach dwóch myszek - ,,Bernard i Bianka’’ i ,,Bernard i Bianka w krainie kangurów’’. Pamiętam nawet gumę ,,Donald’’ ;) (urodziłem się w 1986 r.).

W pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej oglądałem serial ,,Kacze opowieści’’ (miałem też parę książeczek z tego cyklu; jedna z nich była o dinozaurach), dobranockę o Kaczorze Donaldzie i Myszce Miki, oraz film ,,Król Lew’’, który zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.


W klasie czwartej zapoznałem się z biogramem Walta Disneya:

,,KTO STWORZYŁ MYSZKĘ MIKI?
Twórcą Myszki Miki, znanej wszystkim dzieciom bohaterki niezliczonych kreskówek, był Walt Disney, wielki pionier filmu rysunkowego. Wymyślił on również Kaczora Donalda i dziesiątki innych przesympatycznych postaci.
Disney, który żył w latach 1901 – 66, zaczął kręcić filmy rysunkowe w latach dwudziestych w Los Angeles. Gdy w 1928 r. do kinematografii zawitał dźwięk, Disney odniósł wielki sukces za sprawą udźwiękowionej kreskówki z Myszką Miki pt. Stemaboat Willie.
Wkrótce nakręcił kolejne hity, w tym m.in. Trzy małe świnki. Gdy nastała era filmu kolorowego, zrobił pierwszą pełnometrażową kreskówkę pt. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. W latach czterdziestych Disney zajął się kręceniem filmów przyrodniczych (do najlepiej znanych należy Żyjąca pustynia), a następnie robił nowatorskie kreskówki, w których oprócz postaci animowanych występowali aktorzy’’ - Bridget Daly (red.) ,,Kim oni byli? Księga pytań i odpowiedzi o sławnych ludziach’’


Pamiętam jak z ust kobiety pracującej w szkolnej świetlicy usłyszałem legendę miejską, o tym, że umierający Disney kazał się zamrozić, aby w przyszłości można go było przywrócić do życia. Bardzo długo wierzyłem w tę opowieść i nawet miałem nadzieję, że uda się rozmrozić Disneya. W klasie czwartej ,,Król Lew’’ był wyświetlany i omawiany zarówno na lekcjach języka polskiego jak i biologii. Razem z Mamą obejrzałem w kinie ,,Dzwonnika z Notre Dame’’. Latem 1996 r. oglądałem serial o Aladynie, zaś w 1997 r. w szpitalu - ,,Śpiącą królewnę’’.

W klasie piątej oglądałem razem z klasą w kinie ,,Herkulesa’’6 . Znam również takie filmy jak: ,,Pocahontas’’, ,,101 dalmatyńczyków’’ i ,,Mulan’’.

W klasach od piątej do drugiej gimnazjum namiętnie czytałem komiks ,,Kaczor Donald’’.

Na studiach (i później) dowiedziałem się, że w 1955 r. Disney został wybrany człowiekiem roku przez żydowską lożę masońską B’nai B’rith. 7 Jako tajny współpracownik FBI zwalczał komunistów (co mu się chwali). W XXI wieku filmy Disneya są tematem licznych teorii spiskowych dotyczących przekazów podprogowych i sekty Iluminatów. Pewien zielonoświątkowy pastor z Brazylii nawoływał do ich zniszczenia, bowiem wieża pałacu Trytona, ojca Arielki, skojarzyła mu się z …. penisem. Inni doszukują się napisu ,,Sex’’ w ,,Królu Lwie’’.
Tym co naprawdę należałoby zarzucić współczesnemu koncernowi Disneya to odejście od tradycyjnych wartości np. bojkot stanu Georgia za zakaz aborcji.


Śniło mi się, że:

- Walt Disney swoje postaci wymyślił w więzieniu,

- Jasmina żyła w starożytnym Egipcie, w rodzinie chłopów, widziałem ją ubraną na biało, zdobyła władzę i zjednoczyła Egipt Górny i Dolny.
1 Odsyłam do posta: ,,Gumisie’’.
2 Odsyłam do posta: ,,Rudyard Kipling’’.
3 Odsyłam do posta: ,,Pinokio’’.
4 Odsyłam do posta: ,,Mistrz Andersen i jego uczniowie’’.
5 Odsyłam do posta: ,,Taran i magiczny kocioł’’.
6 Odsyłam do posta: ,,Mitologia grecka – początek przygody’’.
7 Odsyłam do posta: ,,Masoneria’’.