poniedziałek, 7 czerwca 2021

Numerologia

 

,,Liczba jest istotą wszystkich rzeczy’’ - Pitagoras (ok. 572 – 497 p. n. e.)


Numerologia jest okultystyczną pseudonauką; wiarą w magiczne znaczenie liczb. Znaczenie mają mieć liczby przyporządkowane poszczególnym literom np. w dacie urodzenia, imieniu, nazwisku, w nazwie kraju i adresie, oraz w wydarzeniach z życia.


Istniała już w starożytnej Babilonii. Ową technikę wróżbiarską praktykował tez Pitagoras, który oprócz położenia niewątpliwych zasług dla nauki, stworzył też własny system mistyczny, oraz żydowscy kabaliści zajmujący się gematrią.Egzorcyści ostrzegają przed numerologią jako przed grzechem przeciwko pierwszemu przykazania otwierającym na działanie szatana. W przeciwieństwie do matematyki jest sprzeczna nie tylko z wiarą, ale też z rozumem. Osoba wierząca w numerologię może zupełnie irracjonalnie unikać osoby (nawet bliskiej) o ,,złej liczbie’’.


W cyklu ,,Harry Potter’’ Joanne K. Rowling (tomy: ,,Harry Potter i więzień Azkabanu’’ oraz ,,Harry Potter i Zakon Feniksa’’) numerologia była przedmiotem nauczanym fakultatywnie w Hogwarcie przez Septimę Vector i cenionym przez Hermionę Granger.