czwartek, 18 marca 2021

,,Walka o ogień''

 

,,Kiedy wieleset tysięcy lat temu […] przemógłszy pierwotny lęk, opanował ogień – przekroczył granice świata zwierzęcego’’ - Bolesław Orłowski ,,Zwierzęta w służbie człowieka’’

 

W marcu 2021 r. obejrzałem po raz drugi francusko – kanadyjski film fantasy ,,Walka o ogień’’ (tytuł oryginału: ,,La Guerre du feu’’) w reżyserii Jeana – Jacquesa Annouda (ur. 1943) z 1981 roku.


Bohaterami są praludzie żyjący 80 000 lat p. n. e. w Starym Świecie. Podobnie jak w innych tego typu produkcjach, mówili oni językiem opracowanym specjalnie na potrzeby filmu. 1 Były to istoty prymitywne i brutalne, którym zdarzało się gwałcić kobiety. W dużej mierze ich wygląd i zachowanie wykazywały jeszcze cechy zwierzęce. Konsultantem do spraw ich mowy ciała był brytyjski zoolog Desmond Morris (ur. 1928). Dzielili się na kilka ras:


- neandertalczyków, którzy mieszkali w jaskiniach i ubierali się w skóry upolowanych zwierząt; znali ogień o tyle, że wiedzieli jak go podtrzymywać, lecz nie umieli go rozniecać,- małpoludy pokryte gęstą sierścią; były to istoty agresywne, które napadały na inne plemiona,- szpetnych, rudowłosych kanibali, którzy pożerali innych praludzi,


- półnagich ludzi pomalowanych na szaro, którzy mieszkali w wiosce na sawannie; umieli rozniecać ogień za pomocą świdra, znali też rytualny seks, zaś ich wodzem był siwobrody starzec noszący wymyślne nakrycie głowy.


Wszyscy oni żyli wśród dzikich i często groźnych zwierząt jak: wilki, sępy, marabut, tygrysy szablozębne, mamuty i niedźwiedzie jaskiniowe.Jest to opowieść o trzech neandertalczykach (Noahu i jego dwóch towarzyszach), którzy odłączyli się od swego plemienia, aby szukać ognia zapewniającego możliwość przeżycia. Uratowali (przy pomocy stada mamutów) szaroskórą dziewczynę Ikę przed kanibalami. Po wielu przygodach (w tym uwięzieniu w wiosce plemienia Iki) zaprowadzili ją do swoich pobratymców. Ika nauczyła hordę Noaha rozniecać ogień używając świdra. Ostatecznie Ika i Noah zamieszkali razem i dali początek nowemu gatunkowi ludzi umiejących się śmiać, czyli nas (Homo sapiens sapiens).Wciąż pamiętam jak w liceum nauczycielka WOK – u (Wiedzy o Kulturze) powiedziała o moich przeszkadzających na lekcji kolegach, że zachowują się jak bohaterowie ,,Walki o ogień’’ ;).
1 Wcześniej na taki pomysł wpadli twórcy filmów: ,,Milion lat przed naszą erą’’ (1966) i ,,Gdy dinozaury władały światem’’ (1970).