środa, 22 lipca 2020

,,Baśń o dzielnym krawczyku''


,,Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi’’ - Mt 5,9W lipcu 2020 r. obejrzałem czechosłowacki film fantasy ,,Baśń o dzielnym krawczyku’’ (słowackie: ,,Sedem jednou ranou’’) z 1989 r. Nakręcił go Dušan Trančik (ur. 1946) na podstawie baśni braci Grimm.
Akcja rozgrywa się w sąsiadujących ze sobą baśniowych królestwach Romadii i Arkonii. Nazwa tej ostatniej nawiązuje do Arkony – wczesnośredniowiecznego słowiańskiego sanktuarium Świętowita mieszczącego się na wyspie Ranie (Rugii).


Głównym bohaterem jest młody krawiec Szymon – człowiek leniwy, ale odważny i sprytny, a do tego wykazujący niewiele szacunku dla hierarchii społecznej. Miał starszą siostrę Franciszkę. Raz kupił od wędrownej handlarki dżem śliwkowy i jednym ciosem ręki zabił siedem much, które zleciały się do posmarowanego nią chleba. Upamiętnił to siedmioma metalowymi naszywkami na pasie (wszyscy myśleli, że zabił siedmiu ludzi i bali się go). W czasie pobytu w Arkonii pokochała go królewna Helena, zaś pretendenci do jej ręki – knujący intrygi dworzanie usiłowali go zabić. Szymon schwytał i zamknął w zagrodzie budzącego powszechny lęk dzika z lasu i jednorożca grasującego w podziemiach zamku. Został mężem Heleny i królem Arkonii.


Rolę antagonistów pełni para olbrzymów, z których jeden był starszy, a drugi młodszy. Zamieszkiwały jaskinię w Górach Olbrzymów, nosili ubrania ze skór zwierzęcych, byli silni, lecz głupi. Szymon przechytrzył olbrzyma wyciskając serwatkę z sera i ciskając znalezionego w lesie ptaszka w niebo, wielkolud zaś myślał, że krawiec wycisnął wodę z kamienia i rzucił kamieniem do nieba. Olbrzymy posiadały kufer pełen starych monet. Arkończycy lękali się olbrzymów. Szyli dla nich ogromne obuwie i odzież, oraz piekli wielkie bochny chleba i precle. Szymon i Helena przyprowadzili olbrzymy do miasta i (inaczej niż w baśni Grimmów) doprowadzili do pojednania między nimi a ludźmi.