środa, 15 kwietnia 2020

Ferejdun Batmangelidż i woda dobra na wszystko


,,Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem. […] Jesteś największym bogactwem, jakie istnieje na świecie. A któż z nas nie chciałby bogactwa zachowywać?...’’ - Antoine Saint – Exupery ,,Ziemia planeta ludzi’’


Dr. Ferejdun Batmangelidż (1931 – 2004) był irańskim pseudonaukowcem, z zawodu lekarzem. Napisał książkę ,,Twoje ciało domaga się wody’’ (1992) przetłumaczoną na język polski w 2016 r. Jako opozycjonista siedział w irańskim więzieniu, gdzie strażnicy kazali mu leczyć współwięźniów. Nie dysponował lekami, a jedynie wodą, aż doszedł do wniosku, że zwykła woda jest panaceum, które w dużych ilościach leczy astmę, alergię, nadciśnienie, nadwagę, depresję i niektóre inne problemy psychiczne. Twierdził, że w wodzie znajduje się rzekoma ,,energia hydroelektryczna’’ zasilająca mózg i inne narządy, czego nauka nie potwierdza. Wbrew szumnym deklaracjom żadnej ze swych tez nie udowodnił naukowo.

Owszem; woda jest niezbędna do życia. Szkodliwe jest jednak zarówno odwodnienie jak i jej nadmiar. Kiedyś odchudzając się, opróżniłem jednego dnia tyle szklanek wody, że zwymiotowałem; niech Czytelnik nie bierze ze mnie przykładu!
Miła wiadomość

Dziś zaglądając na stronę ,,Gandalf.com.pl''  dowiedziałem się, że moja wydana w zeszłym roku powieść fantasy ,,Tatra. Suplement'' otrzymała 4,7/5 (w sumie trzy oceny). Dziękuję i pozdrawiam wszystkich Czytelników ;).