środa, 1 lutego 2017

Kondory
Kondory są starą grupą ptaków drapieżnych. Kiedyś żyły w Europie, ale na Starym Kontynencie wyginęły 20 – 30 mln lat temu. W plejstocenie żyły dwa gatunki tych ptaków: argentawis osiągał 7 m rozpiętości skrzydeł. Mniejszy był teratornis (,,potworny ptak'') żyjący w Ameryce Północnej osiągający 5 m rozpiętości skrzydeł. Żyją w Nowym Świecie od Teksasu po Kordyliery. Odżywiają się padliną. Kondory różnią się od innych ptaków brakiem narządów głosowych.
Kondor andyjski zwany wielkim jest największym przedstawicielem tej grupy. Głowa i szyja nagie, skóra na nich ma barwę szaro – czerwonawą. U samców głowę wieńczy grzebień. Szyja obramowana ,,kołnierzem'' z białego puchu. Reszta upierzenia jest czarna. Żyje w środowisku górskim w Ameryce Południowej od Andów po Kordyliery. Najwięcej zjada padliny, ale umie również polować. Zdarza się, że zabija jagnię lub cielę na oczach rozsierdzonego hodowcy. Na wybrzeżu morskim zjada jaja i pisklęta innych ptaków. Czasem zje tak dużo, że nie może wzbić się w powietrze. Żyje 70 lat, długość rekordowa wynosi 100 lat. Inkowie czcili kondora jako ptaka, który wysiedział jajo, z którego wykluło się Słońce. Europejscy koloniści niszczący wszystko co Indianie czcili i darzyli szacunkiem, tępili również kondory. Oto dwa przykłady tych barbarzyńskich praktyk:
- przywiązywano kondora do konia i okładano pięściami,
- przywiązywano kondora do byka i zostawiano na pastwę losu.Istnieją też inne gatunki kondorów. Kondor królewski został tak nazwany, ponieważ ,,ozdoby'' na jego głowie przypominają szlachetne kamienie w koronie. Głowa łysa, wydłużona, pokryta naroślami koloru pomarańczowego. Reszta skóry na głowie jest pomarańczowa. Dziób żółty. Pióra czarno – białe. Żyje w lasach tropikalnych w dorzeczu Amazonki i Orinoko. Odżywia się wyłącznie padliną, a jego przysmakiem są śnięte ryby.
Kondor kalifornijski przypomina sępa. Łeb ma pękaty, nagi, pokryty różową skórą. Pióra czarne. Żyje w Ameryce Północnej. Jego naturalnym środowiskiem są prerie , które oczyszcza z padliny. Z powodu masowych rzezi urządzanych w XIX wieku wyginął w naturze. Trwają próby reintrodukcji.
Ciekawą grupę kondorów stanowią urubu. Żyją w Nowym Świecie od Teksasu po południe Brazylii. Wyróżniamy następujące gatunki urubu: urubu czarny, różowogłowy, żółtogłowy i pstrogłowy. Całkowicie nie umieją polować. Żywią się wyłącznie padliną i odpadkami spożywczymi.