środa, 16 grudnia 2015

Co ma labirynt do siekiery?




,,Mit o Minotaurze pochodzi z Krety. Minotaur był księciem, pół człowiekiem, a pół bykiem, najpilniej strzeżoną tajemnicą króla Minosa. Kreteński wynalazca. Dedal, zbudował dla króla przemyślny labirynt, składający się z wielu podziemnych komnat i korytarzy, w których mieszkał Minotaur. Sama nazwa 'labirynt' pochodzi od greckiego słowa labrys, oznaczającego siekierę o podwójnym ostrzu, 'dwurożną' jak byki, które składano w ofierze bóstwom. Uważa się, że ofiary z byków stanowiły część religii minojskiej. Motywy rogów spotyka się na Krecie wszędzie. Kształt rogów przybierają także  zwieńczenia blanków w pałacu. 



Potwór zamieszkujący labirynt był jakoby słyszany przez mieszkańców wyspy. Uderzał głową o ściany komnat. W ten sposób mit tłumaczył trzęsienia ziemi i niewielkie wstrząsy, jakie nieustannie nawiedzały Kretę'' - ,,Wiedza o świecie w pytaniach i odpowiedziach'', Wydawnictwo RTW, 1997 r

Potwory z mitologii i horroru




,,Od najdawniejszych czasów ludzie w różny sposób wyrażali swój strach. Najczęściej robili to przez tworzenie opowieści o potworach i przedstawianie ich wyimaginowanych obrazów. Ze starożytnej Grecji pochodził Argus, potwór o stu oczach, który zabił Echidnę - pół kobietę, pół - węża; harpie - olbrzymie, zdeformowane ptaki; Polifem i cyklopy; jednookie olbrzymy, Meduza z głową pokrytą wijącymi się wężami zamiast włosów; Minotaur człowiek z głową byka. 



Potwory i wampiry stały się jednym z ulubionych tematów filmowców. Do najbardziej znanych należy Drakula z filmu Beli Lugosiego z 1931 r. W tym samym roku powstał Frankenstein z Borisem Karloffem. W 1933 r. Merian C, Cooper i Ernest B. Schoedsack nakręcili King Konga, gdzie główną postacią jest ogromna małpa. Potwory powstawały też dla potrzeb filmów science fiction. W ten sposób twórcy zaspokajali coraz bardziej rosnące wymagania publiczności'' - ,,Wiedza o świecie w pytaniach i odpowiedziach'', Wydawnictwo RTW, 1997 rok

Syreny, Kraken i Moby Dick




,, [...] Andersen napisał bajkę o miłej syrence. Ale według starych opowieści marynarze zawsze wystrzegali się spotkania z tymi kobietami rybami. Syreny wabiły żeglarzy swoim pięknym śpiewem, a kiedy ci schodzili ze statków, aby się do nich zbliżyć, syreny pożerały ich. Syrenka Hansa Christiana Andersena  chce odszukać księcia. Czarownica zgadza się dać jej nogi... ale w zamian za jej cudowny głos!



[...] Wiele legend opowiada o marynarzach wciąganych w otchłanie oceanów przez olbrzymie morskie potwory. Pewien szwedzki pisarz, opisując dzieje Skandynawii, opowiedział o Krakenie, morskim potworze podobnym do ogromnej ośmiornicy. 



[...] Autor powieści pod tym tytułem [Herman Mieville ,,Moby Dick'' - przyp. T. K.] bardzo dużo podróżował po świecie, a swoje niezliczone doświadczenia wykorzystał później, pisząc niezwykłe opowieści.  Kapitan Achab spędził życie na poszukiwaniu Moby Dicka, wielkiego i potężnego kaszalota, który w walce pozbawił go jednej nogi'' - M. R. Pimont ,,Księga morza''

Mit o Hermoafrodycie




,,Na zakończenie szczypta legendy. Posłuży nam ona do wyjaśnienia użytego wyżej dziwnego , obcego słowa - hermoafrodyta. Słowo to pochodzi od imion dwojga starogreckich bogów: Hermesa - patrona podróżnych i kupców, oraz Afrodyty - bogini miłości. Grecki mit powiadał, że z ich związku małżeńskiego narodził się syn, który wyrósł na pięknego młodzieńca. Pewnego razu ujrzała go nimfa i zakochała się w nim bez pamięci. Niestety, bez wzajemności. Zrozpaczona nimfa uprosiła więc bogów, by złączyli ją z młodzieńcem w jedną istotę'' - Rafał Skoczylas ,,Leśne spotkania''.




Gwoli sprostowania: Afrodyta była żoną boga kowali Hefajstosa, którego zdradzała z różnymi bogami i śmiertelnikami, w tym z Hermesem.