środa, 18 grudnia 2019

AniołyO istnieniu aniołów wiedziałem już w dzieciństwie ucząc się domu modlitwy:

,,Aniele Boży, stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy. Strzeż duszy, ciała mego i zaprowadź do żywota wiecznego. Amen.’’

Jako małe dziecko wierzyłem, że unoszący się w powietrzu puch dmuchawców to właśnie aniołek i można go złapać ;).Anioły (grec. ,,angelos’’ - posłaniec) to czyste; nie mające ciała, ani płci duchy stworzone przez Boga, aby opiekowały się poszczególnymi osobami (np. Hagar i jej synem Izmaelem, Izaakiem, Eliaszem, Tobiaszem, Świętą Rodziną, Jezusem modlącym się w Ogrójcu) lub całymi społecznościami (św. Michał Archanioł stał na straży Narodu Wybranego, w objawieniach Maryjnych w Fatimie w 1917 r. występuje Anioł Portugalii). Część z nich zbuntowała się przeciwko Bogu i na skutek własnego wolnego i nieodwołalnego wyboru stała się demonami (diabłami). Opierając się na tradycji biblijnej, Kościół wyróżnia dziewięć chórów anielskich: Serafiny, Cherubiny, Archanioły, Anioły, Trony, Moce, Zwierzchności, Panowania i Władze. Z ,,Biblii’’ znane są trzy imiona Archaniołów: Michał (pokonał zbuntowanego Lucyfera), Rafał (opiekował się Tobiaszem i pomógł mu uzdrowić ojca ze ślepoty) oraz Gabriel (zwiastował Maryi, że zostanie matką Jezusa; w tradycji muzułmańskie nazywany Dżibril miał objawić ,,Koran’’ Mahometowi). Ponadto każdy człowiek ma opiekującego się nim anioła stróża. Anioły są innym typem stworzeń niż ludzie; ci ostatni NIE zamieniają się nigdy w anioły. Jeśli zaś chodzi o wygląd:


,,Powinno być rzeczą zbyteczną – choć nie jest – dodanie, że wiara w anioły dobre czy złe nie oznacza wiary w takie anioły, jedne czy drugie, jakie przedstawia się w sztuce i literaturze. Diabły przedstawia się ze skrzydłami nietoperza, a dobre anioły ze skrzydłami ptaków nie dlatego, by ktokolwiek sądził, że moralne zepsucie mogłoby zamienić pióra w błony, lecz dlatego, że większość ludzi lubi bardziej ptaki od nietoperzy. W ogóle skrzydła daje im się po to, by sugerować lotność nieskrępowanej energii intelektualnej. Nadaje im się ludzką postać, ponieważ człowiek jest jedynym rozumnym stworzeniem, jakie znamy. Stworzenia stojące w porządku naturalnym wyżej od nas, niematerialne czy też przybierające jakąś postać cielesną niedostępną naszemu poznaniu, muszą być przedstawiane symbolicznie, jeżeli w ogóle mają być przedstawiane. […] To tylko ignorantom – jak powiada Dionizjusz w V wieku – śni się, że duchy są naprawdę uskrzydlonymi ludźmi’’ - C. S. Lewis ,,Listy starego diabła do młodego’’ (przedmowa do wydania dwudziestego czwartego).


Oprócz przedstawionej powyżej angelologii biblijnej firmowanej autorytetem Kościoła katolickiego istnieją też inne – często bardzo rozbudowane – angelologie np. akadyjska (karibu)1, perska (amesza spenta)2, żydowska (Uriel, Razjel, Metatron, Sandalfon, Anioł Śmierci3), gnostycka (Eony, Abraxas, Jaldobaoth, Pistis Sofia i wiele innych), prawosławna (Uriel, Jehudiel, Barachiel), muzułmańska (anioł śmierci Azrael, którego imię w oryginalnej wersji kreskówki o smerfach nosił kot Gargamela4 oraz Izrafel), mormońska (Moroni, który rzekomo ukazał Josephowi Smithowi złote tablice pokryte tajemniczym pismem), ludowa słowiańska (Trzy Niewidy z polskiego folkloru5) itd. 2008 r. Zainteresowanych tą tematyką odsyłam do książki Gustava Davidsona ,,Słownik aniołów, w tym aniołów upadłych’’.


Istnieje cały podgatunek fantastyki poświęcony tematyce anielskiej. Jest to szczególnie popularne w USA angel fantasy. Przykładem mogą służyć: ,,Bunt aniołów’’ Anatola France, ,,Twierdza aniołów’’ Małgorzaty Nawrockiej 6, cykl ,,Zastępy anielskie’’ Mai Lidii Kossakowskiej 7, ,,Kroniki anielskie’’ Vladimira Volkoffa, dylogię ,,Stróże’’ Jakuba Ćwieka, ,,Brudne ulice Nieba’’ Tada Williamsa, ,,Upadek Lucyfera’’ Wendy Alec, ,,Oczy anioła’’ Shannon Dittemore, ,,Atmę’’ Marii Rodziewiczówny i popularny w latach 90 – tych XX wieku amerykański serial ,,Dotyk anioła’’.
Zainteresowanych upadłymi aniołami odsyłam do posta: ,,Diabły w wierzeniach, fantastyce i … snach’’.

1 Odsyłam do posta: ,,Mitologia Mezopotamii’’.
2 Odsyłam do posta: ,,Mitologia perska’’.
3 Odsyłam do posta: ,,Anioł Śmierci’’.
4 Odsyłam do posta: ,,Smerfy’’.
5 Odsyłam do posta: ,,Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi’’.
6 Odsyłam do posta: ,,Twierdza aniołów’’.
7 Odsyłam do postów: ,,Siewca Wiatru’’. ,,Zbieracz burzy tomy I – II’’, ,,Bramy Światłości tom 1’’ i ,,Bramy Światłości tom 2’’.