środa, 9 kwietnia 2014

,,Kraina Chichów''


,,Pytania są niebezpieczne
nie ruszaj ich, będa spały.
Zapytasz – zbudzisz i znacznie więcej
niż myślisz pytań powstanie'' – J. Carroll ,,Kraina Chichów''.
W 2011 r. sięgnąłem po ,,Krainę Chichów’’; debiutancką powieść Jonathana Carrolla – amerykańskiego pisarza mieszkającego w Wiedniu, którego ponoć niektórzy mylą z Lewisem Carrollem, inni zaś z C. S. Lewisem. To właśnie Jonathan Carroll sformułował słynne zdanie o ,,zawieszeniu niewiary'' przy czytaniu fantasy. ,,Krainę Chichów'' przeczytałem zachęcony zarówno tym, że figuruje w kanonie Sapkowskiego, jak również pozytywną recenzją na blogu księdza Jana Oko.
Akcja powieści rozgrywa się w XX wieku w USA; głównie w miasteczku Galen. Głównym bohaterem jest Tomasz Abbey, który miał sławnych rodziców – aktorów, kolekcjonował maski, nie lubił zwracać na siebie uwagi, a nade wszystko uwielbiał powieść dla dzieci ,,Kraina Chichów'' pióra Marshalla France'a (Martina Franka). To właśnie dzięki tej książce poznał i związał się z Saxony Gardner. Razem pojechali do małego miasteczka Galen, Tomasz zamierzał bowiem napisać biografię swego ulubionego autora. W owym miasteczku mieszkała Anna France – córka pisarza, zaś wszyscy mieszkańcy posiadali groźne, choć sympatyczne psy – bulteriery (notabene to właśnie powieść Carrolla zainicjowała modę na owe psy). Do pewnego momentu powieść czyta się jak utwór realistyczny, o tematyce obyczajowej. Jednak mniej więcej w połowie książki okazuje się, że bulteriery potrafią … mówić (nawiasem mówiąc Carroll jest wielkim miłośnikiem psów, nie lubi za to kotów). Okazało się, że byli to ludzie, których Marshall France zamienił za karę w psy. Pisarz był bowiem czarownikiem; w swojej bibliotece oprócz powieści dla dzieci takich jak ,,Hobbit'', czy ,,Opowieści z Narnii'', posiadał też dzieła okultystów – Alisteira Crowleya i Georgija Gurdżijewa. Napisanie biografii spowodowało powrót Marshalla France'a zza grobu. Tomasz Abbey nie był mu już potrzebny i miał zginąć. Saxony została zabita, zaś główny bohater schronił się przed postaciami z ulubionej książki aż w Wiedniu.
O ,,Krainie Chichów'' rozmawiałem z zaprzyjaźnionym psychologiem. Twierdzi on, że jest to jedyna udana powieść Jonathana Carrolla.Śniło mi się, że:

- Saxony obnażyła się przed Tomaszem Abbeyem i zaproponowała mu seks, kiedy Niemcy ze Związku Wypędzonych opuścili ich dom,
- w ,,Krainie Chichów’’ występowali Geralt i Yennefer.