wtorek, 9 lipca 2019

,,Baahubali: Finał''
W lipcu 2019 r. obejrzałem indyjski film fantasy ,,Baahubali: Finał’’ (ang. ,,Baahubali 2: The Conclusion’’) z 2017 r. w reżyserii S. S. Rajamouli (ur. 1973) .
Akcja ponownie rozgrywa się w indyjskim królestwie Mahishmati oraz w księstwie Kundala.


Motywy fantastyczne stanowią: zaczarowany łabędzi statek unoszący się w powietrzu (wimana), oraz nadludzka siłą i zręczność głównych bohaterów.


Film opowiada o dwóch bohaterach noszących przydomek Baahubali – o królu Ameredrze i jego synu Mahendrze. Ukazane zostało jak Ameredra udając zrazu nierozgarniętego zdobył rękę pięknej, walecznej i dumnej księżniczki Devasany z Kundali i pomógł jej odeprzeć najazd rozbójniczego plemienia Pindari, które topiło swe ofiary. Ameredra popadł w konflikt z ukochaną matką, która obiecała rękę Devasani starszemu synowi Ballaladevie. Ameredra i Devasani udali się na wygnanie gdzie żyli wśród niższych kast (może to być nawiązanie do indyjskiego eposu ,,Ramajany’’, w którym Rama i jego żona Sita też spędzili jakiś czas na wygnaniu). Tymczasem Ballaladeva uknuł spisek. Oszustwem skłonił królową matkę Sivagami do wydania wyroku śmierci na Ameredrę. Bohaterski władca zginął zabity przez zmuszonego do tego, starego sługę Kattappę. Po 25 latach wychowany w górskiej wiosce królewicz Mahendra Baahubali stanął na czele powstania. Ballaladeva został pokonany i spalony na stosie pogrzebowym przez Devasanę, którą wcześniej więził.


W filmie zasługuje na uznanie krytyka małżeństw aranżowanych nie liczących się z uczuciami panny młodej jak i molestowania seksualnego (Ameredra ukarał ścięciem głowy żołnierza, który obmacywał jego żonę i inne kobiety). Przesłanie głosi, że nie wszystko co jest starą tradycją jest automatycznie dobre, a prawo naturalne (dharma) liczy się bardziej niż prawo stanowione przez ludzi. Ameredra i jego syn troszczyli się o ludzi z niskich kast i byli przez nich kochani. Ponadto Mahendra przebaczył Kattappie zabicie jego ojca (nasuwa się tu biblijne: ,,Karz rękę, a nie ślepy miecz’’).


Bollywood to specyficzne kino, w którym ważną rolę odgrywa taniec i śpiew. Jak dla mnie dylogia ..Baahubali’’ jest lepsza niż niejeden polski film czy serial. Uspokajam, że nie jestem hinduistą, ani nikogo do tego nie zachęcam.