środa, 1 kwietnia 2015

Czy wilki mogą wychować człowieka?
,,Legenda głosi, że Romulusa, przyszłego założyciela Rzymu i jego bliźniaczego brata Remusa wykarmiła wilczyca. Podobne historie pojawiają się od czasu do czasu w Indiach. Jedną z nich opisał R. Kipling. Nigdy jednak nie został przedstawiony realny dowód na to, aby ludzki noworodek mógł przeżyć w norze wilka, a jest to bardzo mało prawdopodobne. Przypuśćmy, że wilki znalazły go, oszczędziły i zaadoptowały. W jaki sposób mógłby przestawić się z mleka wilczycy na zwrócone przez matkę mięso w wieku 2 - 3 miesięcy i iść za stadem miesiąc później? Jeśli nawet przeżyłby, czy udałoby mu się porozumieć ze swymi braćmi - wilkami bez uszu, ogona, ruchliwych fafli?'' - ,,Świat dzikich zwierząt Nr 5 Wilk''.

Wielka Puszcza Centaurów

,, […] Centaur ma dwa żołądki, ludzki i koński. Rzecz jasna, każdy domaga się śniadania. Więc centaur najpierw zjada owsiankę, kilka pewenderów, cynaderki, bekon, omlet, zimną szynkę, grzankę i marmoladę. Popija to kawą i piwem. A potem przechodzi do zaspokajania swojej końskiej części i pasie się z godzinę na trawie, kończąc posiłek ciepłą mieszanką ziemniaków z otrębami, porcją owsa i torbą cukru. Dlatego też zaproszenie centaura na sobotę i niedzielę wymaga bardzo wielkiego namysłu. Naprawdę to bardzo poważna sprawa'' – C. S. Lewis ,,Srebrne krzesło''
Jak podaje ,,Bursztynowa Księga'' po upadku zaczarowanego meteorytu w 2012 r. na wskutek promieniowania magicznego, na świecie oprócz wielu innych mitycznych i baśniowych istot pojawią się również centaury. Owe istoty będą mieszkać w lasach, na stepach i w górach, zaś wielu ludzi będzie je zabijać i okaleczać, a także więzić i pokazywać w zoo; dojdzie więc do pierwszej Centauromachii od czasów mitycznych. Jednak w Grecji, Serbii, Bułgarii i w Polsce centaury będą pod ochroną. Stworzenia te przetrwają szereg katastrof niszczących współczesną cywilizację.
Wielka Puszcza Centaurów (runwirskie: ,,Vielgaja Pušča Kitavrasov'') wielkości łącznego obszaru Podlasia, Białorusi i państw bałtyckich, będzie położona w północno – wschodniej części Ziemicy Runiwrów z dostępem do Morza Sinego. W owej puszczy będą rosły dęby, sosny, świerki, brzozoświerki, brzozy, kasztany, olchy, lipy, buki, jodły, oraz olbrzymie grzyby. Ze zwierząt należy wymienić niedźwiedzie, sobole, rosomaki, mamuty, tury, żubry, tarpany, sarny, jelenie, łosie, daniele, wilki, lisy, rysie, tygrysy szablozębne, nosorożce włochate, lesieje, wielkie węże trusie, małpy z gatunku łokis, getzko i maupa, oraz wiele innych. Oprócz centaurów będą tam żyły takie rasy rozumne jak: leśni ludzie, łaumy, brodate skrzaty barstuki, olbrzymy Vanapagany, czarownice Ragany, nimfy gudełki, wilkołaki, entowie, kotołaki, świtezianki, domowe skrzaty kauki, goweny, u wybrzeży zaś – morskie nimfy czeltice.

Centaury będą mówiły językiem centauryjskim (kitavraskij jazyk) powstałym z połączenia obecnych języków litewskiego, łotewskiego i buriackiego. Istoty te będą się dzieliły na liczne szczepy: Karoszy, Siwków, Bułanków, Srokaczy, Kasztanków, Oślan (onocentaury), Myszatych i Izabelowatych. (Na Czarnym Lądzie będą ponadto istniały szczepy Zebrocentaurów i Kwaggocentaurów, czyli do pasa Murzynów, a od pasa – zebr, lub kwagg). Każdy szczep będzie miał swojego wodza (na czele Izabelowatych zawsze będzie stało kobieta – klacz nosząca imię Izabela). Raz na pięć lat owi wodzowie będą gromadzić się na międzyplemiennym wiecu na Zielonej Polanie w cieniu świętego dębu Baublis, pod przewodem arcykapłana Krive Krivejte (jego insygnium będzie biała szata i krzywa laska). W panteonie centaurów będzie miejsce dla Epony (bogini koni), Perkuna, Velinasa, Żweruny, Melitele, Majuny, Andaja, Lazdony, Puszkaitisa i Juraty. Kapłani tych stworzeń będą się parać astrologią, uzdrawianiem i głoszeniem proroctw. Większość centaurów będzie żyła z łowów, zbieractwa, rybołówstwa, czasem też z rozbójniczych napadów na kupców runwirskich i chińskich. Niektórzy władcy runwirscy (jak np. Lech Strabon) będą tworzyć drużyny wojskowe złożone z centaurów, bądź też będą na swoich dworach utrzymywać doradców z tej rasy. 
Kalenia

,,Wieśniacy czosnek w wielkiej obfitości pojedli, a ku większej pewności wieńce sobie czosnkowe na szyjach pozawieszali. Niektórzy, osobliwie niewiasty, całe główki czosnku pozatykali, gdzie jeno mogli. Całe sioło czosnkiem śmierdziało horrendum, dumali tedy kmiecie, że w bezpieczności są i że nic im upir uczynić nie zdoła. Wielkie było zasię ich zdumienie, gdy upir, o północku nadleciawszy, nie zląkł się zgoła, jeno śmiać się jął, zębami od uciechy zgrzytać a szydzić. 'Dobrze to, wołał, żeście się przyprawili, wnet was żreć będę, a przyprawione mięsiwo więcej mi do smaku. Posólcie się jeszcze a popieprzcie, a i o musztardzie nie zapomnijcie'' – Silvester Bugiardo ,,Liber Tenebrarum, czyli Xięga Przypadków Strasznych lecz Prawdziwych, nigdy Nauką nie Expilowanych'' [w]: Andrzej Sapkowski ,,Chrzest ognia''.
Jak podaje ,,Bursztynowa Księga'' po upadku zaczarowanego meteorytu w 2012 r. świat zaroi się od istot dziś występujących tylko w mitach i legendach. Wówczas to członkowie sekt wampirycznych, tudzież subkultury gotyckiej, emo i sataniści pod wpływem promieniowania magicznego wydobywającego się z meteorytu, ponosząc karę za swą głupotę zamienią się w prawdziwe wampiry i zaczną po nocach wypijać krew z ludzi. W ślad za wampirami pojawią się również ich łowcy, używający takich sprawdzonych metod jak: kuszokołownica, czosnek, znak krzyża, woda święcona, hostia, sól i srebro, które i tym razem zdadzą egzamin. Wśród łowców wampirów będzie wielu Holendrów – rodaków Van Helsinga, Rumunów, oraz Słowian, w tym Polaków. Jeden z polskich łowców żyjący w czasach prezydenta Olgierda Hanuszkiewicza zmieni dotychczasowe nazwisko Jan Warcisławski na … Jakub Wędrowycz nawiązując do bohatera opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Inni znani łowcy to: Stan Cocarda (Rumunia), Lizjasz Paprocki (Polska), Magdalena Baraniak, Damian Starodębski i Bartłomiej Buficki. Po doszczętnym zniszczeniu USA i Kanady przez trzęsienie ziemi, ich opustoszałe tereny staną się siedliskiem wampirów, zombie i innych groźnych stworzeń.

W erze runwirskiej na kontynencie Caleb będzie się znajdowało państwo wampirów – Kalenia (Cullenia), odcięte od reszty świata Gęstym Borem oraz rwącą rzeką Kinaffo. Jego mieszkańcy – wampiry wszystkich możliwych ras (upiry, nosferatu, mouroi, nelapsi, krvapijce, eretice, pijavice, grobniki, armenki, strzygi, chupacabry, wąpierze, alpy, zmory, bruxy i wiele innych) będą prowadziły nocny tryb życia, dnie przesypiając w grobowcach, bądź w zamkach zbudowanych przez trolle, olbrzymy i wziętych do niewoli ludzi). Siedzibą króla będzie położony w środku puszczy zamek Otranto zbudowany z ludzkich czaszek. Jako pierwszy na tron Kalenii wstąpi Comborian I z dynastii Scarlatini, posiadający na swym zamku ogromną kolekcję obrazów malowanych na skórze dziewic. Językiem urzędowym będzie język kaleński, zwany też Czarną Mową Wampirów (podobny do Czarnej Mowy Mordoru) zapisywany runami wampirycznymi. Walutą będzie drewniana moneta aklo (1 aklo = 100 lipko). Kaleńczycy będą czcić Kaina, Lilith, Judasza, Epulona, Seta, Kali, Camazotza, Mahakalę, Drakulę, Elżbietę Batory, Hellę, Lestata i Edwarda, a także powszechnie odprawiać przerażające rytuały czarnej magii i prowadzić eksperymenty na ludziach. W armii króla wampirów będą służyły wilkołaki i zombie. Kaleńczycy będą pod osłoną nocy prowadzić liczne wojny z ludźmi, zaś najwyżej cenieni łowcy wampirów ery runwirskiej będą pochodzić z Ziemicy Runwirów.